تاریخ انتشار : شنبه 25 فروردین 1403 - 15:41
کد خبر : 163536

پیش‌بینی بازار سهام امروز 25 فروردین+ نمودار

فرار پول‌های حقیقی ۲ برابر شد!

فرار پول‌های حقیقی ۲ برابر شد!

بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته سوم فروردین ماه با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز اندک شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال ۴ همتی قرار داشت و بار دیگر شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام بودیم. اقتصاددان: بازار سهام در روند

بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته سوم فروردین ماه با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز اندک شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال ۴ همتی قرار داشت و بار دیگر شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام بودیم.

اقتصاددان: بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و افزایش تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز به سر بردند و در نیمه دوم معاملات نقشه بازار سهام رفته رفته متعادل‌تر شد و شاخص‌های سهامی آرام گرفتند. بازار سهام روز چهارشنبه نشان از تداوم فرار سرمایه حقیقی و افزایش عرضه سهام داشت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند و کاملا سبز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران ۸ صدم درصد بود و افزایش تراز کمتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با ۲ صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با ۴ صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با ۷ صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت ساخت محصولات فلزی با ۲۲٫۱ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی با ۱۲٫۴ میلیارد تومان و صنعت قند و شکر با ۳٫۳ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با ۷۷٫۸ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ۷۷٫۶ میلیارد تومان و صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۶۰٫۶ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد خروج هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و خروج ۵۹۹ میلیارد تومانی سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته دوم فروردین در تراز ۴ همتی قرار داشت؛ در روز ابتدایی هفته قبل افزایش ۶۳ درصدی داشت و روز دو‌شنبه تراز ۳ هزار و ۹۵۳ میلیارد تومانی را تجربه کرد. روز سه‌شنبه سطح ارزش معاملات خرد سهام تا ۴ هزار و ۴۵۸ میلیارد تومان افزایش یافت. در هفته اخیر متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با ۱۳ درصد افزایش به نسبت هفته دوم فروردین تا سطح ۴ هزار و ۹۸۱ میلیارد تومانی بالا آمد.

برآیند جریان پول حقیقی در هفته اخر اسفند ماه با کاهش خروج جریان پول حقیقی همراه بود و شاهد خروج ۱۰ میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. در اولین هفته فروردین شاهد ورود ۴۹۴ میلیارد تومانی جریان پول حقیقی به سهام بودیم. در هفته دوم فروردین بار دیگر بازار سهام با خروج ۸۷۲ میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود و در سومین هفته فروردین ماه، خروج پول حقیقی از بازار سهام تا سطح هزار و ۶۸۹ میلیارد تومان افزایش داشت.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام کاهش ۴۲ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۸ درصد رشد کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به ۱۵۹ میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های فروش تا ۹۳ میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۲٫۷ میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا ۲۲٫۳ میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و از ۲۲٫۲ میلیون تومان روز سه‌شنبه به ۲۲٫۹ میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته دوم فروردین ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۹۰۶ واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح ۲ میلیون و ۲۶۱ هزار و ۸۹۹ واحدی افزایش داشت و بازدهی مثبت ۴۹ صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته گذشته چیزی نزدیک به ۱٫۱ درصد افت کرد و در تراز ۷۵۱ هزار و ۳۲۰ واحدی ایستاد.

فرار پول‌های حقیقی ۲ برابر شد!

پیش بینی بورس شنبه

بورس تهران هفته چهارم فروردین ماه را با سطح حمایتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی ۷۶۰ هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. اخبار تنش‌های سیاسی و نظامی خاورمیانه در روز‌های اخیر موجب افزایش تقاضا در بازار‌های موازی بازار سهام شد و قیمت‌‌ها در بازار آزاد طلا و ارز صعودی شدند. با این اوصاف ریسک سیاسی اوراق سهام به شدت افزایش یافته است و در ابتدای معاملات امروز شاهد تأثیر منفی کوتاه مدت، افزایش نرخ ارز و طلا بر بازار سهام خواهیم بود. با این حال شاخص کل بورس تهران برای یازدهمین روز پیاپی در کانال ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی تثبیت شده است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۳ تا ۶ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۰ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۳ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افت تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هفده + دو =