صنعت زغال سنگ‌ سبز شد
صنعت زغال سنگ‌ سبز شد

در روزی که اغلب نمادهای بازار قرمزپوش بودند و شاخص‌های بازار سهام ریزش کردند، گروه زغال سنگ یکپارچه سبزپوش شد .

در روزی که اغلب نمادهای بازار قرمزپوش بودند و شاخص‌های بازار سهام ریزش کردند، گروه زغال سنگ یکپارچه سبزپوش شد .

اقتصاددان: در معاملات روز دوشنبه بیست و هشتم شهریور ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل ۴ هزار و ۹۵ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۳۷۳ هزار و ۸۲۱ واحد رسید.

شاخص هم وزن بورس با کاهش هزار و ۶۹۸ واحدی در سطح ۴۰۰ هزار و ۲۱۲ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۵۳ واحد پائین آمد و در سطح ۱۸ هزار و ۵۷۶ واحد قرار گرفت.

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای «فارس»، «کگل» و «وپاسار» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای «حکشتی»، «وبملت» و «امین» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «صبا» و «آریا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کزغال»، «خدیزل» و «فزر» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کزغال و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در روزی که اغلب نمادهای بازار قرمزپوش بودند، گروه زغال سنگ یکپارچه سبزپوش شد.

ارزش معاملات بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۴۶ هزار و ۳۸۷ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۴۱هزار و ۶۰۲ میلیارد تومان بود که ۹۷ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۱۹۱ میلیارد تومان رسید.

صف‌های بازار سهام

در معاملات دوشنبه ۵۱ نماد صف خرید داشتند و ۸۱ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۱۰ درصدی به ۱۴۳ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش ۳ درصد افزایش یافت و ۱۸۷ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار ۲۰ میلیون تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم ۳۸ میلیارد تومان ایستاد.

در پایان معاملات نماد بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) با صف‌ خرید ۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از بکاب، نمادهای کپرور (شرکت فراوری زغال سنگ پروده طبس) و فپنا (شرکت سپنتا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد سکرد تعلق داشت که ارزش آن ۴ میلیارد تومان بود. پس از سکرد، نمادهای ثاباد، غدشت، سصفها و کترام بیشترین صف فروش داشتند.

بورس ریخت