گلچین اقتصادی روز…دلار جهانگیری
گلچین اقتصادی روز…دلار جهانگیری

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون دولت سیزدهم بیشتر از آنکه اوراق بفروشد تسویه کرده است، شروع سبز بورس در اولین […]

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون دولت سیزدهم بیشتر از آنکه اوراق بفروشد تسویه کرده است، شروع سبز بورس در اولین روز آذر، ارزش سهام عدالت به چند میلیون تومان رسید؟ قیمت مسکن پایین آمده است، مشترکان پرمصرف و بدمصرف گاز از امروز نقره داغ می‌شوند، زمین فروشی در مناطق آزاد؟ و ارزآوری هزار دلاری ورود هر گردشگر خارجی به ایران را در بر دارد.

+انتقاد مخبر از «دلار جهانگیری»: مفید نیست

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک  ،محمد مخبر معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه ارز ترجیحی را مفید به حال کشور نمی‌دانم گفت: ارز ترجیحی بالاخره جزو ابزارهایی بود که فنر قیمت‌ها را در این چند سال متراکم نگه داشته است. متاسفانه بخش عمده مجوزی که مجلس برای سال ۱۴۰۰ روی ارز ترجیحی اختصاص داده بود، وقتی که دولت جدید شروع به کار کرد، این بودجه‌ها هزینه شده بود. در نتیجه با مشکلات متفاوتی مواجه بودیم. معاون اول رییس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش، با تشریح سیاست‌های دولت در زمینه تامین کالای اساسی مردم گفت: دولت در این زمینه سه سیاست را دنبال می‌کند: نخست اینکه اجازه ندهیم فراوانی جنس دچار اخلال و اختلال شود. دومین هدف ما ثبات قیمت‌هاست و این را تدبیر می‌کنیم که اتفاق بیفتد و سومین هدف هم ارزانی اقلام است. معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: به نظر من، دو سیاست اول و دوم در حال اتفاق افتادن است؛ ما در بحث فراوانی اجناس مشکلی نداریم و این بخش به نقطه اطمینانی رسیده است. در تمام کشور که بگردید، کمبودی در مغازه‌ها وجود ندارد. اما گرانی وجود دارد که روی آن هم تدبیر و برنامه‌ریزی می‌کنیم که البته این به ابعاد و جاهای مختلف بستگی دارد که بخشی از آن زمان بر است.

+دولت سیزدهم بیشتر از آنکه اوراق بفروشد، تسویه کرده است

مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: تا سال ۱۴۰۵ دولت باید ۵۳۵ هزار میلیارد تومان اصل و سود اوراق دولت قبل را پرداخت کند؛ دولت سیزدهم تاکنون بیشتر از آنکه اوراق بفروشد اوراق تسویه کرده است.

+قیمت جدید بلیت پرواز‌های داخلی بر اساس دلار ۲۸ هزار تومان

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره نرخ جدید بلیت هواپیما گفت: در جلسه با مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص نرخ های جدید توافق کردیم. وی افزود: کاهش قیمت ها پس از حذف محدودیت ظرفیت مسافرپذیری در پروازهای داخلی از فردا اول آذر آغاز می‌شود اما یکی دو روز طول می کشد تا شرکت های هواپیمایی نرخ جدید را در سیستم های خود اعمال کنند ولی تا فردا بعدازظهر امیدواریم این اتفاق به طور کامل رخ دهد. دامنه کاهش قیمت ها از ۲ تا ۳۳ درصد است که بیشترین کاهش قیمت به پرواز تهران- بم با کاهش ۳۳ درصدی اختصاص دارد اما به طور متوسط کاهش قیمت ها ۱۲ تا ۱۳ درصد بوده است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: سقف قیمت مسیر پروازی تهران- مشهد قبلا یک میلیون و ۷۸ هزار تومان بود که با کاهش ۹ درصدی در جلسه دیشب به ۹۸۲ هزار و ۴۸۲ تومان کاهش یافت. اسعدی سامانی با بیان اینکه کف قیمتی در نرخ نامه جدید برداشته و فقط سقف قیمت اعلام شده است گفت: نرخ ها شناور بوده و مردم می توانند بر اساس ساعت یا روز پرواز بلیت با قیمت های پایین تر خریداری کنند. مثلا در روزهای میانی هفته پرواز تهران- مشهد با قیمت ۵۶۶ هزار تومان وجود دارد. به گفته وی ارزان ترین سقف قیمتی مسیرهای پروازی به پرواز تهران- اراک با ۵۶۶ هزار و ۸۰۰ تومان اختصاص دارد. وزیر راه و شهرسازی قول داده تسهیلاتی به ایرلاین ها در مقابل کاهش قیمت داده شود. ارائه بسته های غذایی و کترینگ نیز در پرواز تابع سیاست های شرکت های هواپیمایی است. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی افزود: نرخ جدید بر اساس دلار ۲۸ هزار تومان تعیین شده است.

+شروع سبز بورس در اولین روز آذر

در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۴۸۰ واحدی معادل ۰.۲۵ درصدی به یک میلیون و ۳۸۶ هزار و ۹۷۲ واحد رسیده بود، حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با رشد بیش از ۹ هزار واحدی همراه شده است. /جزئیات بیشتر از معاملات امروز بورس

+ارزش سهام عدالت به چند میلیون تومان رسید؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۱ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۹۶۷ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۷ درصد معادل ۹۳ هزار و ۵۶۸ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۷ هزار و ۳۸۰ تومان رسیده است.

قیمت جدید بلیت پرواز‌های داخلی بر اساس دلار ۲۸ هزار تومان/ انتقاد مخبر از «دلار جهانگیری»: مفید نیست/ روایت وزیر راه از میزان صادرات خودرو به آذربایجان/ صادرات قطعه سازان ایرانی به بنز و بی ام؛ به راحتی می‌توان خودرو وارد کرد؟

+قیمت مسکن پایین آمده است

مصطفی‌قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در مرکز و جنوب شهر تهران، قیمت مسکن ۱۰ تا ۱۲ درصد کاهش یافته و تا پایان سال افزایش قیمت نخواهیم داشت.

+مشترکان پرمصرف و بدمصرف گاز از امروز نقره داغ می‌شوند

جواد اوجی وزیر نفت درباره وضع سوخت‌رسانی اظهار کرد: امسال زمستان خیلی زود آغاز شد، مصرف روزانه ۵۴۰  میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده در فصل پاییز بی‌سابقه بوده است. وی با بیان اینکه با همکاری بخش بالادستی صنعت نفت و همین‌طور شرکت ملی گاز ایران خوشبختانه تأمین سوخت برای نیروگاه‌ها و صنایع با تدابیر اندیشیده شده در حال انجام است، تصریح کرد: در بخش تأمین سوخت صنایع هم تأکید می‌کنم که دغدغه و مشکلی وجود ندارد و وزارت نفت طبق وظیفه خود سوخت آنها را تأمین می‌کند. وزیر نفت با اشاره به تلاش شبانه‌روزی کارکنان صنعت نفت برای تأمین گاز بخش‌های مختلف کشور با در خواست از مردم به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی و رعایت الگوی مصرف، تأکید کرد: با مصرف بهینه گاز به‌ویژه در بخش خانگی اجازه دهیم همه مشترکان از این نعمت خدادادی استفاده کنند.

اوجی با بیان اینکه افزایش تعرفه‌ها و جرایم برای مشترکان پرمصرف و بدمصرف گاز از یکم آذرماه اجرا می‌شود، ادامه داد: مشترکانی که در سقف الگوی مصرف هستند تشویق و مشترکان بدمصرف همان‌طور که بارها هم اعلام کردیم جریمه می‌شوند. وی از تنظیم دمای محیط روی ۱۸ درجه سانتی‌گراد، استفاده از لباس گرم و خاموش‌کردن وسایل گرمایشی هنگام خروج از منزل یا محل کار به‌عنوان چند راهکار ساده برای مهار مصرف گاز نام برد و گفت: ان‌شاءالله با همکاری مردم با خادمان خود در صنعت نفت و شرکت ملی گاز زمستان بدون چالشی را سپری کنیم. وزیر نفت درباره میزان افزایش قیمت برای مشترکان پرمصرف هم اظهار کرد: قیمت گاز به‌صورت پلکانی و در ۱۲ پله برای مشترکان محاسبه می‌شود. مشترکانی که در سه پله نخست هستند همان قیمت گاز پارسال محاسبه می‌شود و هیچ افزایش قیمتی داده نخواهد شد، اما مشترکان پر مصرف و خارج از الگوی مصرف به صورت پلکانی شامل جریمه می‌شوند. اوجی تصریح کرد: بیشترین یارانه انرژی را مشترکان پرمصرف دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده آن است عدالت اجتماعی رعایت نشده است، با این حال مبنای افزایش تعرفه گاز مشترکان پر مصرف قیمت گاز صادراتی نیست و خیلی پایین‌تر از آن است و پلکانی محاسبه می‌شود.

+قطعه سازان ایرانی به بنز و بی ام و صادرات دارند

علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد اینکه آیا کشور تا این اندازه توان صادرات قطعه و خودرو دارد که بتواند در مقابل خودروی خارجی وارد کند، اظهار کرد: در حال حاضر میلیاردها دلار صادرات داریم و قطعه سازان داخلی به برندهای خارجی و اروپایی صادرات انجام می دهند؛ حتی برخی از شرکت های بخش خصوصی در حوزه قطعه سازی و نیرو محرکه به کشور آلمان و شرکت هایی همچون بنز و بی ام و صادرات انجام می دهند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این که بنابراین تمرکز بیشتر بر صادرات قطعه است، گفت: شاید خودرو نتوانیم صادر کنیم اما در صادرات قطعه، خدمات فنی مهندسی مربوط به نیرومحرکه مشکلی نخواهیم داشت، حتی صادرات قطعات مربوط به کشتی سازی و تجهیزات کشاورزی نیز شامل می شود. به طور کلی بیشتر صادرات مجموعه نیرو محرکه مورد نظر این قانون است.

قیمت جدید بلیت پرواز‌های داخلی بر اساس دلار ۲۸ هزار تومان/ انتقاد مخبر از «دلار جهانگیری»: مفید نیست/ روایت وزیر راه از میزان صادرات خودرو به آذربایجان/ صادرات قطعه سازان ایرانی به بنز و بی ام؛ به راحتی می‌توان خودرو وارد کرد؟

وی در مورد اینکه آیا با صادرات قطعه می توان به اندازه کافی ارز به دست آورد که خودرو وارد کرد، افزود: این قانون در واقع مشوقی برای قطعه سازان و برخی از خودروسازان است؛ اما به نظر من به راحتی می توان با صادرات قطعه و خودرو تا ۲۰۰ میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد. جدی در خصوص احتمال ایجاد یک فضای رانتی، گفت: ما رانت خاصی برای کسی در نظر نگرفته ایم هر کسی بتواند صادرات انجام دهد می تواند خودرو وارد کند. /مهر

+روایت وزیر راه از میزان صادرات خودرو به آذربایجان

رستم قاسمی در جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان ـ که با حضور شاهین مصطفی یف معاون نخست‌وزیر این کشور برگزار شد ـ با بیان اینکه ایران به آذربایجان خودرو به صورتCKD صادر می‌کند، گفت: سال گذشته ۴۰۰ دستگاه خودرو صادر کردیم و امسال خوشبختانه به ۱۴۰۰ دستگاه افزایش یافته است. همچنین با راه‌اندازی تولید مشترک خودروی ایرانی در آذربایجان، می‌توانیم به سایر کشورهای منطقه از طریق آذربایجان صادرات خودرو داشته باشیم.

+زمین فروشی در مناطق آزاد؟

سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد در حاشیه جلسه شورای عالی مناطق آزاد که به ریاست حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مناطق آزاد در سال‌های گذشته به جای آنکه بر تولید، صادرات، اشتغال و سرمایه گذاری تمرکز کنند، بعضاً به انحرافاتی وارد شدند و آن هم زمین فروشی و تأکید بر منابع ناپایدار بوده است. وی افزود: بعضاً شهرهایی را به اصرار برخی نمایندگان مجلس وارد منطقه آزاد کرده اند که این یک آسیب جدی بوده است. مناطق آزاد به جای اینکه دنبال شاخص‌های اقتصادی باشند، دنبال اداره مردم در سکونتگاه هایشان بوده اند؛ این موضوع وقت و انرژی زیادی از مناطق آزاد گرفته است. وی یادآور شد: به طور کلی فکر می‌کنیم اگر شرایط قانون تسهیل و اختیارات لازم به رؤسای مناطق داده شود، امروز شرایط خوبی هست که بتوانیم به کمک اقتصاد سرزمین اصلی بیاییم. ضعف قانونی یکی از اصلی ترین موضوعات در عدم توفیق مناطق آزاد است و اگر قوانین اصلاح شود، در همه بخش‌ها رشد می‌کنیم. اگر به سرمایه گذار شوک وارد شود و بر خلاف بیزینس پلن و طرح توجیه اقتصادی که تهیه کرده اند، اتفاقاتی رخ دهد، نمی‌توانند دوام بیاورند چون حاشیه سود تولیدکنندگان بسیار پایین است. مثلاً به عنوان نمونه در قانون بودجه ۱۴۰۰ به صورت خلق الساعه مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر حقوق اضافه شده؛ در حالی که قبلاً قرار بود بیست سال معافیت مالیاتی داشته باشند. مشابه این قانون کم نیست و با وجود چنین قوانینی فعالان اقتصادی نمی‌توانند فعالیت کنند.

+ارزآوری هزار دلاری ورود هر گردشگر خارجی به ایران

عبدالملکی رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران گفت: برآوردها نشان می‌دهد که در عرصه جهانی، ۱۱ درصد از کل اشتغال کشورها در حوزه گردشگری تعریف شده است و در ایران نیز این عدد پایین نیست. از این روی، فعال کردن ظرفیت‌های ایران در این حوزه باید به عنوان یک اولویت جدی در نظر گرفته شود. وی با بیان اینکه با پایان یافتن ذخایر نفتی، بهترین گزینه توسعه صنعت گردشگری خواهد بود، توضیح داد: برآوردها نشان می‌دهد که ورود هر گردشگر خارجی به ایران، حدود هزار دلار ارزآوری برای کشور دارد و در شرایطی که ما با محدودیت‌های تحریمی مواجه هستیم، این فرصتی مطلوب برای دسترسی به منابع ارزی جدید است.

+حساب شرکت‌های دولتی باید به بانک مرکزی منتقل شود

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، درباره توضیحات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر اخذ مجوز از شورای عالی امنیت ملی برای عدم انتقال حساب‌های این شرکت به بانک مرکزی، این استدلال را طبق ماده ۵۸ قانون رفع موانع تولید، غیرقابل قبول دانست.

+چرا زعفران گران شد؟

رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران گفت: خطر بی آبی و بحران آب در ایران، بخش کشاورزی را تهدید می‌کند و یکی از دلایل افزایش قیمت زغفران در این چند هفته کاهش تولید بوده است و همچنان کشاورزان در حال برداشت این محصول هستند و آمار دقیقی از مقدار برداشت را نداریم، در حالی که در این سال‌ها قیمت کالا‌ها افزایش داشته که در برابر آن محصول زعفران هیچ افزایش قیمت نداشته است. در این سال‌ها کشاورزان به دلیل هزینه‌های جانبی و کم بودن قیمت آن دیگر رغبتی برای کشت نداشتند. رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران با اعلام این خبر گفت: خشکسالی و بی توجهی دولت به کشاورزان ممکن است باعث شود تولید و صادرات زعفران در سال‌های آینده کاهش پیدا کند!

وی گفت؛ ما صادرکننده هستیم و قیمت زعفران هنوز به حد نرمال قبمت‌های جهانی نرسیده است و یا این افزایش قیمت کمی نزدیکتر به این حد شده ایم و همانطور که میدانید ۸۵ درصد تولید زعفران جهان از ایران است و بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان هستیم و در صورت رسیدن به جایگاه اصلی در دنیا و صادرات با بالا رفتن قیمت و تشویق در تولید بیشتر این محصول ارز آور خواهد بود.

طلای سیاه چند دلار شد؟

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی در واکنش به سیگنال ژاپن درباره احتمال برداشت از ذخایر استراتژیک و وخامت وضعیت کرونا در اروپا نزدیک به پایین‌ترین رکورد هفت هفته اخیر ماند. بهای معاملات نفت برنت ۱۴ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۷۸ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با چهار سنت، به ۷۵ دلار و ۹۰ سنت در هر بشکه رسید. یک معامله‌گر نفت در سنگاپور گفت: بازار اندکی نوسان دارد زیرا برداشت از ذخایر نفت استراتژیک هنوز تاثیر خود را به طور کامل در قیمتها نگذاشته است.

طلای جهانی اندکی گران شد

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تورم بالا که هزینه سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را کمتر می کند، اندکی افزایش پیدا کرد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۸۴۷ دلار و ۹۵ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۸۴۹ دلار و ۸۰ سنت رسید.

افت ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۵۷۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۲.۵۵ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۴۳ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع