تاثیر نرخ خوراک اتان بر سود پتروشیمی های بورسی
 تاثیر نرخ خوراک اتان بر سود پتروشیمی های بورسی

 تاثیر نرخ خوراک اتان بر سود پتروشیمی های بورسی امیر‌عباس کریم‌زاده | فعال بازار سرمایه کاهش نرخ خوراک اتان چه تاثیری روی رشد حاشیه سود پتروشیمی‌ها دارد. اقتصاددان: دستور وزیر نفت قیمت کف خوراک اتان برای تحویل به پتروشیمی‌ها حدود ۱۰ درصد ارزان شد. خوراک اتان به نوعی ماده اولیه برخی از شرکت‌های پتروشیمی است […]

 تاثیر نرخ خوراک اتان بر سود پتروشیمی های بورسی
امیر‌عباس کریم‌زاده | فعال بازار سرمایه

کاهش نرخ خوراک اتان چه تاثیری روی رشد حاشیه سود پتروشیمی‌ها دارد.

اقتصاددان: دستور وزیر نفت قیمت کف خوراک اتان برای تحویل به پتروشیمی‌ها حدود ۱۰ درصد ارزان شد. خوراک اتان به نوعی ماده اولیه برخی از شرکت‌های پتروشیمی است که در زنجیره الفین مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نهایت با تبدیل شدن به محصولات پلی‌اتیلن با ارزش افزوده بالاتری نیز همراه خواهد شد.بر این اساس برخی از شرکت‌های پتروشیمی از جمله مروارید، آریا‌ ساسول، مارون، جم، امیرکبیر و مهر تحت تاثیر این قانون جدید قرار می‌گیرند.

در حال حاضر با توجه به اتفاقاتی که در قیمت‌های جهانی نفت روی داده دولت اقدام به تعدیل نرخ اتان کرد که این رویداد به‌طور قطع حاشیه سود شرکت‌ها را با افزایش همراه می‌کند. از طرفی در پی قانون جدید، بهای تمام شده خوراک نیز در روند کاهشی قرار می‌گیرد که این مهم حاشیه سود شرکت‌ها را تا ۱۰ درصد صعودی خواهد کرد.

به هر روی شرکت‌های مصرف‌کننده اتان که در بازار سرمایه کشور به‌طور روزانه از سوی جامعه سهامداری مورد معامله قرار می‌گیرند تحت تاثیر کاهش نرخ ۱۰ درصدی یقینا با افزایش تقاضا و رشد قیمتی سهام در بازه زمانی میان مدت رو به رو می‌شوند.

شرکت‌های الفینی زمانی که خوراک ارزان‌ تری از سوی دولت دریافت کنند با افزایش حاشیه سود همراه می‌شوند و این اتفاق می‌تواند مورد توجه سهامداران بازار سهام قرار بگیرد. بر همین اساس انتظار می‌رود که در ماه‌‌های آتی سود شرکت‌های مذکور رشد پیدا کند.

به هر حال انتشار گزارش‌های ماهانه و فصلی شرکت‌های مصرف‌کننده اتان می‌تواند در کنار اثر‌گذاری افزایش نرخ دلار مسیر سرمایه‌گذاران بازار سهام را با توجه به پتانسیل‌‌های موجود در این صنعت مشخص کند. این در حالی است که سایر شرکت‌های پتروشیمی فعال در بازار سرمایه تحت تاثیر کاهش نرخ ۱۰ درصدی قرار نمی‌گیرند بنابراین نمی‌توان انتظار رشد حاشیه سود این دست از شرکت‌ها را در این زمینه به‌طور دقیق مشخص کرد.

با توجه به شرایط پالایشگاهی‌ها احتمال می‌رود تخفیف خوراک شرکت‌های فعال در این صنعت طی ما‌ه‌های آتی از سوی دولت اعلام شود که این اتفاق می‌تواند در جریان معاملاتی سهام این صنعت در بازار سرمایه اثر‌گذار باشد.دنیای بورس