کاهش شدید در آمد توریسم در ترکیه
کاهش شدید در آمد توریسم در ترکیه

در 2020 درآمد توریسم ترکیه 65 درصد کاهش یافت و به 12 میلیارد دلار و پنجاه و نه میلیون دلار رسید. هزینه های سرانه هر توریست که در سال 2019 رقمی برابر 666 دلار بود در سال 2020 به 762 دلار افزایش یافت رقمی برابر با 100 دلار برای هر گردشگر این هزینه ها بر اساس هزینه های بسته تور، هزینه خدمات تور، هزینه ورزش، هزینه های فروش و فرهنگ و هزینه های اقامت محاسبه می شود. به طور کلی متوسط هزینه شبانه اتباع خارجی 70 دلار و هزینه شبانه شهروندان مقیم 44 دلار بوده است

به گزارش اقتصاددان یک کارشناس مسائل اقتصادی در یادداشتی اختصاصی برای اقتصاددان نوشت:
در ۲۰۲۰ درآمد توریسم ترکیه ۶۵ درصد کاهش یافت و به ۱۲ میلیارد دلار و پنجاه و نه میلیون دلار رسید.
هزینه های سرانه هر توریست که در سال ۲۰۱۹ رقمی برابر ۶۶۶ دلار بود در سال ۲۰۲۰ به ۷۶۲ دلار افزایش یافت رقمی برابر با ۱۰۰ دلار برای هر گردشگر این هزینه ها بر اساس هزینه های بسته تور، هزینه خدمات تور، هزینه ورزش، هزینه های فروش و فرهنگ و هزینه های اقامت محاسبه می شود.
به طور کلی متوسط هزینه شبانه اتباع خارجی ۷۰ دلار و هزینه شبانه شهروندان مقیم ۴۴ دلار بوده است گفته می شود تعداد بازدیدکنندگان از ترکیه در سال ۲۰۲۰ نسبت سال قبل ۵/۶۹ درصد کاهش یافته و به تعداد پانزده میلیون و هشتصد و بیست و شش هزار نفر رسیده است که ۳/۸۰ درصد آن خارجی و با تعداد توریست دوازده میلیون و هفتصد و هشت هزار نفر و ۱۹ درصد آن شهروندان مقیم خارج از کشور با رقمی برابر با ۳ میلیون و یکصد و هجده هزار نفر که شهروندان مقیم خارج برای دیدار خانواده های خود آمده اند و از لحاظ درآمد توریستی و خدمات کمتری (از حیث گردشگری) دارند.
ترکیه علاوه بر این که با کاهش گردشگر خارجی به نسبت ۲۰۱۹ مواجه بوده است با خروج گردشگر ترک در این مدت و نسبت به مقایسه با سال قبل با ۸۶ درصد کاهش در سه ماه فصل گردشگری مواجه بوده است و تعداد افرادی که از ترکیه در این سه ماه خارج شده اند به ۲۹۶ هزار نفر رسیده که هزینه متوسط آن ها برای هر نفر ۶۲۵ دلار بوده و اگر تعداد شهروندان ترک که در سال ۲۰۲۰ از کشور خارج شدند نگاه شود نسبت سال قبل قریب ۷۷ درصد کاهش داشته که می تواند ناشی از شیوع کرونا، محدودیت ها در بازار کار، افزایش تورم و محدودیت ها در کشورهای مقصد بوده است. با توجه به اعلام نظر مراکز تحقیقاتی حوزه کرونا اگر گسترش این ویروس مهار نشود و موج های دیگری در پی داشته باشد می تواند برای تمامی حوزه های گردشگری در سطح جهان ضرر و زیان فاحش وارد سازد و به خصوص در صنعت هتل داری، آژانس های گردشگری به ویژه در صنعت هوانوردی هم چنان که در ۲۰۲۰ زیان فراوانی در گستره حضور صنعت گردشگری به جای گذاشت.
حال سوال بزرگ این است آینده گردشگری چه تصویری از خود نشان می دهد و یا طرح سوال می تواند این گونه باشد که گردشگری در آینده چگونه انجام خواهد شد.

م. حاجی زاده

  • نویسنده : دکتر سیدجلال ابراهیمی، مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه