بورس مسکن، اهرمی برای رونق بازار است
بورس مسکن، اهرمی برای رونق بازار است

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس املاک و مستغلات و امتیازات، اهرمی برای اصلاح، تعادل و شفاف‌سازی قیمت‌ها در بازار مسکن خواهد شد. به گزارش اقتصاددان – کمال خانزاده با اشاره به راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات و امتیازات به عنوان پنجمین بورس کشور، گفت: بیشترین ارزش دارایی اشخاص حقیقی و حقوقی در ایران املاک […]

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس املاک و مستغلات و امتیازات، اهرمی برای اصلاح، تعادل و شفاف‌سازی قیمت‌ها در بازار مسکن خواهد شد.

به گزارش اقتصاددان – کمال خانزاده با اشاره به راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات و امتیازات به عنوان پنجمین بورس کشور، گفت: بیشترین ارزش دارایی اشخاص حقیقی و حقوقی در ایران املاک است و ضرورت راه‌اندازی چنین بورسی به خوبی احساس می‌شود.
وی افزود: راه‌اندازی این بورس کمک شایانی به نقدشوندگی دارایی مازاد سازمان‌ها می‌کند، بطوری که می‌توانند منابع بدست آمده را صرف اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام خود کنند، همچنین یک اهرم برای رونق بازار مسکن محسوب می شود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، نرخ تورم، رشد نرخ ارز و عوامل دیگری باعث شده تا افزایش بی‌رویه نرخ مسکن پدید آید، به عقیده بنده راه‌اندازی چنین بورسی به شفافیت و تعادل قیمت‌ها منجر خواهد شد.

خانزاده پیرامون افزایش درصد سهام شناور آزاد شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه توضیح داد: این اقدام یک گام موثر برای عمق بخشی و تامین مالی شرکت‌ها از طرف بورس به حساب می آید، اما بهتر است در یک بازه مشخص، به ترتیب و بر اساس کشش بازار این کار انجام شود تا در روند معاملات خللی ایجاد نکند.

وی گفت: براساس برنامه‌های حمایتی دولت، رشد بازار سرمایه همچنان با شیب کمتر صعود ادامه خواهد داشت، هرچند که برخی شرکت‌ها باید نسبت به تجدید ارزیابی دارایی انجام دهند و ممکن است شیب صعود کمی بیشتر شود.

خانزاده خاطر نشان کرد: ارقام بالای مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مسکن، خودرو، طلا و … همچنین رشد بی رویه نرخ دلار باعث شده تا موج سهامداران نوپا وارد بازار سرمایه شوند؛ بنابراین این تزریق منابع هم دلیلی برای ادامه رشد بازار است.

این کارشناس بازار سرمایه پیشنهاد داد: بهتر است عرضه‌های اولیه با حجم اندک در اختیار سهامداران تازه وارد یا افرادی که پرتفویی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان دارند، قرار بگیرد؛ زیرا افرادی که پرتفوی سنگین ترین دارند، بفوریت اقدام به فروش عرضه های اولیه کم سهم می کنند، اما سهامداران نوپا آنها را ارزنده تر می دانند و آن را حفظ می‌کنند. ع

  • منبع خبر : ایرنا