استارتاپ‌های مشتری محور زمینه‌ساز ایجاد، حفظ و توسعه بازارهای معدنی
استارتاپ‌های مشتری محور زمینه‌ساز ایجاد، حفظ و توسعه بازارهای معدنی

چندی پیش کلیپی از برنامه دورهمی مرتبط با معرفی اثربخشی عملکرد استارت آپ ها در فضای مجازی منتشر گردید که نکات مثبتی در آن دیده می‌شود، لذا بهانه مناسبی گردید برای معرفی و ارتباط استارتاپ‌ها در حوزه معدن که متن زیر به‌عنوان پیش زمینه برای طرح موضوعات جدید ارائه می‌گردد.

امروزه در علم بازاریابی نوین، تمرکز اصلی پس از جذب یک بیننده و تبدیل آن به مشتری احتمالی و سپس به مشتری واقعی، وفادار نگهداشتن آن مشتری به برند و محصولات و خدمات آن می‌باشد . در واقع بسیاری از کسب و کارهای نوپا برنامه‌های عمده و پرهزینه ای بر روی مدیریت ارتباط با مشتریان در جهت حفظ و توسعه آنان دارند. پیامک‌های تبلیغاتی، بازاریابی ایمیلی و… از اصلی ترین ابزارهای حفظ و توسعه شبکه مشتریان شبکه های اجتماعی می باشند. در واقع متدهای بازاریابی دیجیتال از اصلی ترین روش های مدیریت ارتباط با مشتریان است. در این میان می بینیم که هر چند وقت یکبار پیامک ها و یا ایمیل های تبلیغاتی از سوی کسب و کارهایی که قبلا از آنها خرید نموده و یا فقط بیننده صفحات مجازی آنها بوده ایم، دریافت می کنیم. البته گاها این پیام های تبلیغاتی بیشتر از حد معمول بوده و مشتریان را از خرید های مجدد منصرف می سازد. ارسال محتواها و اخبار رویدادها، ارسال کد های تخفیفی دوره ای، پیگیری وضعیت مشتری پس از خرید و استفاده از محصول و یا خدمات، دعوت به حضور در کمپین ها و … از اصلی ترین محتوای این پیامک های تبلیغاتی می‌باشد. اما در کنار تمامی مزیت های سیستم های ارتباط با مشتریان و معایب احتمالی ناشی از استفاده بیش از حد از متدهای تبلیغاتی در زمان و مکان نامناسب، CRM بخش لاینفک تمامی سیستم های بازاریابی می‌باشد زیرا هزینه های نگه داری مشتریان و خرید مجدد آنها، بسیار پایین تر از هزینه های جذب مشتریان جدید می‌باشد.

اما نکته حایز اهمیت در بخش معدن و صنایع معدنی کشور ما این است که کمتر از سیستم های مدیریت ارتباط با مشتریان استفاده می‌شود. در واقع بسیاری از بنگاه های اقتصادی این حوزه با روش های بازاریابی نوین بیگانه اند. یکی از دلایل اصلی این امر، نگاه سنتی به بازاریابی و هم چنین عدم اعتقاد و یا توانایی استفاده از متدهای نوین بازاریابی مانند بازاریابی دیجیتال است. با شکل گیری استارتاپ ها و کسب و کارهای دامنه ای(کسب و کارهایی که در کنار بنگاه های بزرگ تامین کننده و تولید کننده مواد معدنی می توانند خدمات و یا محصولات جانبی ارائه نمایند) رفته رفته فضای استفاده و بهره گیری از ابزارهای دیجیتال بازاریابی و ارتباط با مشتریان نیز در بخش معدن و صنایع معدنی ایجاد می‌گردد .ایجاد محیط ارتباط با مشتری با سازماندهی و دسته بندی مشتریان و فعالیت های مرتبط، زمینه‌ساز پیگیری و بررسی اقدامات انجام شده و امکان ارزیابی را فراهم نموده و نکته مهم تر اینکه برای معرفی محصولات جدید زمینه‌سازی اولیه را مهیا خواهد نمود. نظم ایجاد شده در ساختار مدیریتی سازمان و یا شرکت معدنی پس از پیاده سازی محیط ارتباط با مشتریان می تواند در معرفی محصولاتی که رقبای دیگر نیز در حال تولید هستند را در پی داشته باشد و این کار هم افزایی در توسعه بازارهای موجود و ایجاد بازار های جدید را مهیا خواهد نمود. اگر بتوانیم در زمینه سنگهای تزیینی و قیمتی و نیمه قیمتی بسترهای لازم برای قطعاً معادن مربوطه حتی مواردی ، ارتباط با مشتری مخصوصاً در حوزه بین الملل را فراهم نماییم فعال شده و توسعه خواهند یافت. انتخاب یک پلتفرم ،که در حال حاضر بازار قابل توجهی ندارند مناسب برای ارتباط با مشتری معمولاً نیاز به مشاوره های تخصصی دارد و بایستی متناسب با فعالیت قابلیت اجرا و برنامه ریزی به سادگی ، تنظیم و با دسته بندی مشتریان و بازارهای هدف ،های لازم میسر گردد. سیستم های نرم افزاری متنوعی در حال حاضر برای مدیریت بهتر ارتباط با مشتریان وجود دارد که برخی از آنها قابلیت مدیریت پروژه ها، دریافت بازخوردها، پایش تعداد کاربران و شناسایی نقاط ضعف و قوت سیستم های بازاریابی را نیز فرآهم می آورند. تحقیقات بازاریابی از تحلیل فرآیندهای درون سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری نتایج مطلوب تری در پی خواهد داشت.