منابع انسانی ارزشمندترین سرمایه کشور ها است
منابع انسانی ارزشمندترین سرمایه کشور ها است

دکتر یحیی صمدی مقدم چهره ماندگار کیفیت کشور و استاد دانشگاه در مباحث تکنولوژی و کیفیت : اقتصاددان :  ۲۵ فروردین در نظام اداری و تقویم کشور به عنوان روز ملی منابع انسانی ثبت شده است که بسیار ارزشمند و همچنین جای تعمق شکرف دارد. واژگان را وقتی به دقت دنبال کنیم به قول استاد […]

دکتر یحیی صمدی مقدم چهره ماندگار کیفیت کشور و استاد دانشگاه در مباحث تکنولوژی و کیفیت :

اقتصاددان :  ۲۵ فروردین در نظام اداری و تقویم کشور به عنوان روز ملی منابع انسانی ثبت شده است که بسیار ارزشمند و همچنین جای تعمق شکرف دارد.
واژگان را وقتی به دقت دنبال کنیم به قول استاد مطهری در کتاب جاذبه و دافعه علی .ع. هر کدام بار معنایی خاص خود را دارد.
در کلام ا…مجید .کرامت انسانی و حفظ و شان‌جایگاه انسان به عنوان خلیف ا….به کرات آورده شده است.
دنیا در دو قرن اخیر با چالش ها و فراز و نشیب های پر سرعت و بسیاری در توسعه در ابعاد مختلف مواجه بوده است .
یکی از مهمترین چالش های جوامع در توسعه، نوع نگرش به سرمایه های انسانی بالاخص در چند دهه اخیر است.
در مسیر واژگان در ساختار سازمان ها ابتدا با امور کارکنان .سپس امور آدری.منابع انسانی و امروزه سرمایه های انسانی آشنا هستیم که هریک تفاسیر و جایگاه خود را دارد.
کشور های توسعه یافته و گاها در حال توسعه از گذر گاه این تفاسیر به خوبی توانسته اند بهره ببرند به گونه ای که با سیستم‌مدیریت استعداد ها (TMS) از شناسایی استعداد تا شکار آن منابع زیادی صرف می کنند تا به اهداف خود در کنار مدیریت بر مبنای ارزش (MBV) که در ارکان و معیارهای تعالی سازمانی از جمله EFQM تاکید فراوان بر آن است ، دست یابند.
آنچه که قدر مسلم است سرمایه های انسانی ارزشمند ترین سرمایه یک کشور و سازمان ها محسوب می شود که اگر از آن غفلت شود مسیر حرکت و توسعه علاوه بر عقب ماندگی و پسروی به ناکجا آباد خواهد رفت.
توسعه سرمایه ای انسانی در قالب چرخه ICIS بیش از هرچیزی خود را نشان می دهد .چرخه ای که نظام ایده .خلاقیت و نوآوری را دنبال دارد.
در چرخه ICIS همه‌چیز از انسان با ایده شروع می شود .سپس اختراع.خلاقیت .نو آوری .R&D که موتور محرک تکنولوژی و تکنولوژی هم موتور محرک صنعت است.یک صنعت با کیفیت اقتصاد با کیفیت .سپس زندگی با کیفیت را رقم می زند و زندگی با کیفیت در جوامع موجب انسان با باکیفیت خواهد شد و انسان با کیفیت .بی شک دارای ایده های با کیفیت خواهد بود و اینگونه این چرخه کامل می شود.
در تکنولوژی که‌منظر چهارگانه دارد. مغز افزار یکی از مهمترین منظر ها در کنار سخت افزار .نرم افزار و سازمان افزار است که موجب توسعه صنعت می شود و به آن غناء خواهد بخشید
امروزه در دنیا اگر صحبت از انقلاب چهارم و پنجم صنعتی است .محور آن ها سرمایه های انسانی در توسعه پایدار مطرح هست
انقلاب صنعتی که هوش مصنوعی و رباتیک از ترند های پر سرعت تا سال ۲۰۴۰ جایگزین خیلی از مباحث خواهد شد و خالق آن همین استعداد های در خشان در کشور ها هستند.
کشور های در حال توسعه و توسعه یافته بدنبال جذب نخبگانی هستند که با رویکرد آینده پژوهی .آینده های دور را برای جوامع می سازند و پیشگام خواهند بود.
مهاجرت نخبگان در کشور ها حاصل فرآیند هایی است که در آن TMS از جایگاه خاصی برخوردار است.
هزینه های زیادی برای نخبگان به عنوان مهمترین سرمایه های کشور ها و سازمانی می شود تا راهبرد ها و استراتژی ها در پهنه رقابت اجرا شوند و اهداف کلان ملی و سازمانی در ارکان توسعه از جمله توسعه اقتصادی خرد و کلان محقق شوند که اگر از مهاجرت نخبگان غافل شویم سرمایه های ارزشمندی را از دست داده و هزینه های گزافی در توسعه که نیازمند افراد مستعد و یادگیرنده هست ، متحمل خواهیم شد.
آنچه در توسعه اقتصادی بر اساس مدل های علمی چه در تولید سنتی و چه در تولید انبوه سرمایه داری با آن موجه هستیم حضور نیروی ارزشمند کار یا همان سرمایه های انسانی بالاخص نخبگان است که باید از آن ها مراقبت های ویژه شده و در حاکمیت سازمانی یا اصطلاحا Governance به آن به درستی پرداخته شود.
قطع به یقین توسعه سازمان ها کشور ها مدیون انسان های یادگیرنده و توسعه یافته است که در مسیر زندگی خود همیشه منشاء اثر و به قول استیفان کاوی در کتاب هفت عادت مردمان موثر .عامل. هستند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع