سقوط سنگین بورس
سقوط سنگین بورس

در دومین روز معاملاتی هفته تمامی شاخص‌های بازار سهام ریزش شدیدی را پشت سر گذاشتند.

در دومین روز معاملاتی هفته تمامی شاخص‌های بازار سهام ریزش شدیدی را پشت سر گذاشتند.

اقتصاددان: در معاملات روز یکشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰، شاخص کل بورس تهران با کاهش ۲۵ هزار و ۲۵۴ واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۲۵۶ هزار و ۵۴۶ واحد رسید.

شاخص هم وزن با افت ۵ هزار و ۹۴۴ واحدی در سطح ۳۲۸ هزار و ۲۴۴ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۲۰۱ واحد پائین آمد و در سطح ۱۷ هزار و ۳۵۴ واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۴۴ نماد رشد قیمت داشتند که ۲۷ نماد بورسی و ۱۷ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۴۳۹ نماد کاهش قیمت داشتند که ۳۱۶ نماد بورسی و ۱۲۳ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۹ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۸۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.

نمادهای مؤثر بر شاخص‌های بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند و «شتران»، «ومعادن» و «پاکشو» نیز بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در فرابورسنیز نمادهای «زاگرس»، «هرمز» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «تجلی»، «وهور» و «دتوزیع» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شتران صدرنشین است و شپنا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای تجلی، کرمان و سمگا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۸ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان بود که ۳۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش ۱۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۳ هزار و ۱۷۴ میلیارد تومان رسید که ۳۷ درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

 سقوط سنگین بورس

  • منبع خبر : اقتصاد نیوز