تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1402 - 11:30
کد خبر : 161031

رونمایی از هدف تورم ۲۰ درصدی در ۱۴۰۳

رونمایی از هدف تورم ۲۰ درصدی در ۱۴۰۳

سال ۱۴۰۲ در حالی به روزهای پایانی خود می‌رسد که به نظر می‌رسد که بر خلاف آنچه در ماه‌های ابتدایی سال رقم خورده بود، نمی‌توان با آسودگی از موفقیت بانک مرکزی در کنترل بازارها خبر داد. در حالی که نرخ دلار در بازار آزاد برای مدت چند ماه در کانال ۵۰ هزار تومان ثابت باقی

سال ۱۴۰۲ در حالی به روزهای پایانی خود می‌رسد که به نظر می‌رسد که بر خلاف آنچه در ماه‌های ابتدایی سال رقم خورده بود، نمی‌توان با آسودگی از موفقیت بانک مرکزی در کنترل بازارها خبر داد. در حالی که نرخ دلار در بازار آزاد برای مدت چند ماه در کانال ۵۰ هزار تومان ثابت باقی مانده بود، در زمستان امسال بار دیگر شرایط در بازار ارز تغییر کرد و قیمت دلار حتی به رکورد تاریخی ۶۰ هزار تومان نیز رسید. هرچند با ورود بانک مرکزی در روزهای گذشته بار دیگر قیمت دلار در کانال ۵۰ هزار تومان ثابت باقی مانده است اما این افزایش ناگهانی نه تنها بخش‌های مختلفی از اقتصاد ایران که در واقع دستاوردهای بانک مرکزی در سالی که گذشت را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است.
بر اساس برآوردهای صورت گرفته، بانک مرکزی تلاش کرده در روزهای گذشته با ورود به دو بازار ارز و طلا، بخشی از تقاضای فعال در اقتصاد ایران را پوشش دهد تا به این ترتیب با کاهش تقاضا، قیمت‌ها کاهشی شوند اما به نظر می‌رسد که فعلا در بازار دلار، خبری از کاهش جدی قیمت نیست و در بازار طلا نیز هرچند بخشی از اعداد کاهشی شده‌اند اما بازار به یک ثبات در نرخ جدید وارد شده است. رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با اشاره به نوسانات هم افزایشی و هم کاهشی در مجموع یک هفته اخیر بازار جهانی طلا و همچنین بازار داخل، مجموع هفته را در نهایت کاهشی برای سکه تمام (طرح قدیم و جدید) و طلا تحلیل کرد؛ به‌گونه‌ای که در مجموع در آخرین معاملات پایانی هفته از بهای سکه ١۵٠ هزار تومان و از بهای هر گرم طلای ١٨ عیار ٧٣ هزار تومان، نسبت به ابتدای هفته، کاسته شده است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از تعادل ،   نادر بذرافشان در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت علیرغم تمام نوسانات افزایشی و کاهشی در بازارهای جهانی در نهایت در مجموع شاهد میانگین ١٣ دلار کاهش اونس جهانی طلا را داشتیم و از اوجی که در هفته پیش از آن، گرفته بود فاصله گرفته و اکنون هر اونس جهانی طلا در بازارهای جهانی ٢١۶۵ دلار، قیمت دارد. رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی و همچنین کنترل نسبی بازار ارز با عرضه ارز توسط بانک مرکزی در این هفته سبب شد که قیمت سکه و طلا در بازار داخل نیز از اوج خود فاصله گرفته و روند صعودی را متوقف کرده و رو به کاهش بگذارد؛ به‌گونه‌ای که بهای سکه طرح جدید و طرح قدیم و همچنین بهای طلا کاهشی شد. در قطعات کوچک‌تر سکه، سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی بدون تغییر ماند اما نیم سکه و ربع سکه افزایشی شدند. وی افزود: هر گرم طلای ١٨ عیار در مجموع یک هفته اخیر ٧٣ هزار تومان کاهش قیمت داشته و در آخرین معاملات (روز پنجشنبه) سه میلیون و ٩٠ هزار تومان مبنای معاملات مصنوعات طلا قرار گرفت. این مقام صنفی در رابطه با آخرین قیمت انواع قطعات سکه و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ١۵٠ هزار تومان کاهش به ٣٧ میلیون و ١۵٠ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با ٣٠٠ هزار تومان کاهش به ٣۵ میلیون تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه اما در مجموع یک هفته اخیر صعودی بوده است؛ نیم سکه با یک میلیون و ٣٠٠ هزار تومان افزایش در آخرین معاملات روز پنجشنبه، ٢٢ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان و ربع سکه با افزایش ٢۵٠ هزار تومان ١٣ میلیون و ٧۵٠ هزار تومان قیمت داشته است. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی تغییر خاصی نسبت به ابتدای هفته نداشته و در آخرین معاملات پایانی هفته، شش میلیون و ٨٠٠ هزار تومان معامله شده است. بذرافشان در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه نیز اظهار کرد: حباب سکه در طول این هفته‌، ٧٠٠ هزار تومان رشد کرده و در حال حاضر هر قطعه سکه شش میلیون و ٩٠٠ هزار تومان دارای حباب است. وی خاطرنشان کرد: همانطور که اشاره شد، در این هفته هم نوسانات افزایشی داشتیم اما در مجموع قیمت‌ها کاهشی هفته را به پایان رساند. این درحالی است که باتوجه به اینکه روزهای پایانی سال را پشت سر می‌گذاریم اما بر خلاف سنوات گذشته، افزایش تقاضایی در بازار شکل نگرفت و متاسفانه شرایط بحرانی و رکود شدید در صنعت طلا و جواهر که از ابتدای سال آغاز شد، تا انتهای سال هم ادامه پیدا کرد و این بازار به لحاظ تقاضا، هیچ رونقی نداشت. امید داشتیم که هفته و روزهای پایانی سال، اوضاع کمی بهتر شود اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و بازار هیچگونه رونقی به خود ندید.
در چنین شرایط روز پنجشنبه رییس کل بانک مرکزی به تشریح اولویت‌ها و اقدامات این بانک پرداخت و ضمن تاکید بر این موضوع که کاهش سرعت رشد نقدینگی و پایین امدن تورم نقطه به نقطه جز دستاوردهای مثبت سال گذشته بوده از این گفت که تورم در پایان سال آینده می‌تواند به کانال ۲۰ درصد وارد شود. محمدرضا فرزین در دیدار پایان سال مدیران عامل بانک‌ها ضمن ارایه گزارشی از آخرین تحولات اقتصادی کشور، برنامه‌های بانک مرکزی برای سال ۱۴۰۳ را در حوزه‌های مختلف سیاست‌گذاری تشریح کرد. رییس کل بانک مرکزی با اشاره به آخرین شاخص‌ها و تحولات اقتصادی کشور در بخش‌های مختلف تاکید کرد: براساس آمارهای مقدماتی، نرخ رشد اقتصادی کشور طی ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل معادل ۴.۵ درصد بوده است که با توجه به شرایط فعلی و نرخ رشد کشورهای منطقه در سال ۲۰۲۳ نرخ رشد مطلوبی محسوب می‌شود. فرزین افزود: در دوره مورد بررسی، بخش نفت نرخ رشد بالای ۱۶ درصد را تجربه کرده است که ناشی از اجرای طرح‌های توسعه‌ای در راستای افزایش ظرفیت تولید نفت کشور در سال جاری بوده است. امید است در سال آینده نیز به دلیل سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این حوزه، رشد این بخش تداوم یابد. به گفته رییس کل بانک مرکزی، در بخش خدمات نیز برخلاف رویه رشد پایین سال‌های گذشته، نرخ رشد حدود چهار درصد بوده است و در برخی بخش‌ها مانند حمل و نقل و بخش‌های عمده فروشی و خرده فروشی نیز نرخ‌های رشد مناسبی محقق شده است.
فرزین خاطرنشان کرد: رشد بخش کشاورزی در ۹ ماهه اخیر معادل ۰.۷ درصد بوده است که نسبت به سال گذشته اندکی کاهش نشان می‌دهد. در گروه صنایع و معدن هم نرخ رشد ۹ ماهه معادل ۳.۹ درصد تحقق یافته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش یافته است. البته برخی از بخش‌های زیرمجموعه صنعت و معدن نرخ‌های رشد بالاتری داشته‌اند. رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: مصرف خصوصی طی ۹ ماهه سال جاری معادل ۴.۲ درصد رشد پیدا کرده است. همچنین تشکیل سرمایه ثابت ناخالص رشدی معادل ۴.۵ درصد و صادرات کالاها و خدمات نیز رشدی معادل ۱۷.۹ درصد را در ۹ ماهه سال جاری تجربه کردند. از سوی دیگر واردات کالا و خدمات نیز تنها ۵.۳ درصد رشد داشته و این مهم موجب شده است تولید ناخالص داخلی با قیمت بازار معادل پنج درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یابد که نرخ رشد نسبتاً مطلوبی در سال جاری محسوب می‌شود. فرزین همچنین در ادامه این نشست با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای مهار تورم و نرخ رشد نقدینگی در سال جاری هم گفت: در ابتدای سال جاری کشور با تشدید انتظارات تورمی و افزایش نرخ تورم به خصوص در فروردین ماه مواجه بود که با اجرای برنامه‌ها و اقدامات بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در سال ۱۴۰۲ روند کاهشی قابل ملاحظه‌ای به خود گرفت. به نحوی که بر اساس محاسبات بانک مرکزی نرخ تورم نقطه به نقطه از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه ۲۲ واحد کاهش پیدا کرده است. وی افزود: برای پایان سال جاری نیز برآورد می‌شود نرخ تورم نقطه به نقطه در سطح مناسبی از کانال ۳۰ درصد قرار گیرد که این امر مطابق با هدف از پیش تعیین شده است.
رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: هدف نرخ رشد نقدینگی در پایان سال جاری حدود ۲۵ درصد تعیین شده است که در دی ماه نیز نرخ رشد نقدینگی معادل ۲۵.۴ درصد بوده است. باید توجه کرد نرخ رشد ۲۵ درصد معادل نرخ رشد نقدینگی تعادلی بلندمدت اقتصاد ایران در ۴۰ سال اخیر است. دستیابی به این مهم به معنای عبور و پشت سر گذاشتن یک دوره پرفشار نقدینگی چهار ساله و رسیدن به شرایطی باثبات براساس متغیرهای اقتصاد کلان است. رییس کل بانک مرکزی همچنین درباره آخرین وضعیت ارزی کشور گفت: بانک مرکزی در سال جاری سیاست تثبیت اقتصادی را در دستورکار قرار داد که به دنبال اجرای این سیاست آرامش در بازارها برقرار شد. مادامی که نقدینگی و انتظارات تورمی کنترل شود، نرخ ارز افزایش شدیدی نخواهد داشت. فرزین تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون حدود ۷۸ میلیارد دلار ارز به نرخ حمایتی و غیرحمایتی تخصیص داده شده که از این میزان حدود ۶۷ میلیارد دلار تامین و پرداخت شد. این عملکرد در زمینه تامین ارز مورد نیاز کشور یک رکورد محسوب می‌شود. رییس کل بانک مرکزی گفت: منابع ارزی بانک مرکزی رشد بسیار خوبی نسبت به سال‌های گذشته تجربه کرده و میزان ارز عرضه شده به بازار نسبت به سال‌های ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ قابل توجه بوده که منجر به رشد تشکیل سرمایه به ویژه در ماشین‌آلات شده است. فرزین افزود: در حال حاضر حراج سکه و طلا در مرکز مبادله طلا و ارز ایران صورت می‌گیرد و انتظار می‌رود در آینده فروش اسکناس ارز نیز در این مرکز انجام شود. توسعه فعالیت‌های مرکز مبادله یکی از برنامه‌های بانک مرکزی بوده و امید می‌رود بازار سلف و آتی نیز در این نهاد راه‌اندازی شود. وی افزود: در مجموع باید گفت که با توجه به نسبی بودن متغیرها در اقتصاد، اهداف تعیین شده در ابتدای سال در حوزه متغیرهای واقعی اقتصاد و همچنین در خصوص متغیرهای پولی اقتصاد به تحقق نزدیک بوده است.رییس کل بانک مرکزی در ادامه این نشست تصریح کرد: برنامه‌ریزی بانک مرکزی دستیابی به نرخ رشد نقدینگی ۲۳ درصد با دامنه مثبت و منفی دو درصد در پایان سال آینده است. تغییر اندک نرخ رشد هدف سال آینده نسبت به سال جاری به دلیل بهبود رشد اقتصادی و ممانعت از اثرات رکودی کنترل نقدینگی است. به گفته فرزین، برنامه بانک مرکزی برای نرخ تورم در سال ۱۴۰۳، قرار گرفتن نرخ تورم نقطه به نقطه پایان سال در کانال ۲۰ درصد است که در این صورت هدف بلندمدت در دسترس خواهد بود. رییس کل بانک مرکزی همچنین گفت: در حوزه ارزی یکی از مهم‌ترین سیاست‌های بانک مرکزی در سال آینده، آزادسازی منابع ارزی مان است که در کشورهای خارجی داریم و تمرکز اصلی مان روی این موضوع خواهد بود. ما منابع بسیار زیادی در کشورهای خارجی داریم که به دنبال این هستیم با همکاری دستگاه‌های مختلف در دولت بتوانیم این منابع را آزاد کنیم و از این منابع برای سرمایه‌گذاری و رشد کشور استفاده شود. همچنین گشایش‌های بسیار خوبی که دو – سه هفته اخیر داشتیم و فاینانس‌های جدیدی که انجام شده در روند رشد سرمایه‌گذاری کشور در سال آینده تاثیر بسیار مستقیم خواهد داشت.
وی افزود: بانک مرکزی همچنان تلاش خواهد کرد تا با اعمال سیاست‌های ارزی، نوسانات نرخ ارز را به حداقل برساند و حضور بانک مرکزی در بازارهایی مانند طلا و ارز تداوم خواهد داشت. رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هدف این بانک، تامین تمام منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاری و تجارت کشور است، گفت: در زمینه سرمایه‌گذاری با آزادسازی منابع و نیز گشایش‌هایی که در همین دو سه هفته اخیر در برخی کشورها رخ داده و فاینانس‌های بسیار خوبی که انجام شده است، انتظار می‌رود رشد سرمایه‌گذاری کشور مستقیماً متاثر گردد. دکتر فرزین افزود: بانک مرکزی به گونه‌ای در مرکز مبادله عمل خواهد کرد که برای طرح‌هایی که نیاز ارزی دارند، اوراق ارزی منتشر شود و حتی در حوزه فاینانس وارد خواهد شد تا اینگونه سرمایه‌گذاری دچار محدودیت ارزی نشود. به گفته رییس کل بانک مرکزی، عملکرد مطلوب نظام بانکی اولویت اصلی بانک مرکزی است و بانک مرکزی بنگاه اقتصادی نیست که به دنبال سودآوری باشد. در صورت حل مسائل و مشکلات نظام بانکی و خدمت رسانی مطلوب به مردم، بانک مرکزی در انجام ماموریت خود موفق محسوب می‌شود.
فرزین تصریح کرد: هدایت اعتباری دارای جایگاه نظری و عملی بوده و ابزار بسیاری مهمی برای بهبود فعالیت‌های اقتصادی و رشد محسوب می‌شود. بانک مرکزی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی اصلاحاتی را در اوراق گام انجام داده و آن را توسعه داده است. برخی بانک‌ها نیز فعالیت‌های خوبی در زمینه خدمات زنجیره‌ای تأمین مالی داشته‌اند. امید می‌رود در سال آتی اوراق گام و سایر بازارهای تامین مالی زنجیره‌ای سهم بیشتری را در تأمین مالی تولید کشور به خود اختصاص دهند. رییس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به تداوم اصلاح نظام بانکی در سال آینده گفت: بانک مرکزی به دنبال آن است که به بانک‌های ناتراز برای اجرای برنامه‌های اصلاحی کمک نماید. همچنین تلاش می‌شود تا با هم فکری مدیران شبکه بانکی، مشکلات برطرف گردد. البته باید توجه نمود در هر شرایط اصول بانکداری باید در همه زمینه‌ها رعایت شود. فرزین همچنین با تاکید بر اینکه در سال جدید قانون جدید بانک مرکزی اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: این قانون در برخی موارد اختیارات جدیدی را در حوزه نظارت به بانک مرکزی داده است. انتظار می‌رود توسعه سامانه‌های نظارت ادامه یابد تا بانک مرکزی بتواند نظارت برخط داشته باشد.
به این ترتیب در صورتی که همه‌چیز طبق برنامه پیش برود در اسفند سال آینده تورم نقطه به نقطه باید به کانال ۲۰ درصد وارد شود، نرخی که هرچند نسبت به شرایطی که اقتصاد ایران در سال‌های گذشته تجربه کرده فاصله دارد اما لااقل می‌تواند بخشی از هدف دولت سیزدهم در کاهش تورم را محقق کند، موضوعی که باید دید در عرصه اجرا چه میزان امکان تحقق آن وجود خواهد داشت.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....