اختصاص بسته حمایتی برای جبران آسیب کرونا
اختصاص بسته حمایتی برای جبران آسیب کرونا

طبق تازه‌ترین اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه قرار بر این است که بزودی بسته‌های حمایتی برای جبران آسیب ناشی از شیوع ویروس کرونا اختصاص پیدا کند، افراد فاقد درآمد ثابت در اولویت قرار دارند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا که تبعات خاص خود را در حوزه های مختلف به ویژه اقتصادی در بر داشت، کسب و کارهای بسیاری تحت تاثیر قرار گرفته و امکان تامین هزینه برخی خانوارها تا حدی کاهش یافت.

در این بین به طور خاص افرادی قرار دارند که صاحبان کسب و کارهای کوچک بوده و با به تعطیلی کشیده شدن کار آنها و یا عدم کسب درآمد به دلیل نخریدن کالا از سوی مردم در ایام، آسیب دیدند.
این در حالی است که در مدت اخیر پیشنهادهایی برای حمایت مالی دولت از این قشر مطرح بود که به تازگی نوبخت- رئیس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرده که بسته حمایتی برای اقشار آسیب پذیر و فاقد درآمد ثابت جامعه اختصاص می دهد.

به دنبال اعلام این خبر، پیگیری برای دریافت جزئیات بیشتر از سازمان برنامه و بودجه با این توضیح از سوی قمصریان- سخنگوی سازمان- همراه بود که این بسته در مرحله اول برای افراد فاقد درآمد ثابت است که دچار آسیب شدند، اما هنوز جزئیات دقیق مشخص نشده و بزودی در هفته آینده در مورد نحوه و سازوکار اختصاص این بسته حمایتی و مخاطبان آن تصمیم گیری خواهد شد.

وی در مورد اینکه آیا بسته حمایتی برای کارکنان دولت و سایر افراد با درآمد ثابت نیز در نظر گرفته شده است گفت که فعلا این موضوع مشخص نیست، اما بسته اول فعلا برای افرادی است که درآمد ثابتی ندارند و تصمیم مشخصی در مورد کارمندان هنوز گرفته نشده است.

اما به نظر می رسد که با توجه به اینکه شناسایی مشمولان این بسته حمایتی بر عهده وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است، این افراد از بین ۷۸ میلیون یارانه بگیری که اطلاعات و جزئیات آنها کاملا در اختیار دولت دارد گزینش شوند. در عین حال که افراد در یافت کننده کمک‌های معیشتی نیز از بین همین جمع انتخاب شدند.

در هر صورت جزئیات کامل این طرح که شامل چه افرادی شده و بسته حمایتی نقدی و یا کالایی است و همچنین منابع آن از کدام محل تامین می شود مسایلی است که احتمالا در هفته آینده مشخص و اعلام خواهد شد.