تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 دی 1402 - 21:50
کد خبر : 153484

معافیت مالیاتی برای خانواده‌های پر جمعیت

معافیت مالیاتی برای خانواده‌های پر جمعیت

  اقتصاددان : سخنگوی سازمان امور مالیاتی گفت: برخورداری از معافیت‌های پایه و مازاد مالیاتی مشروط به شروط مختلفی است که یکی از آن‌ها در حوزه خانواده است و اگر خانواده تعداد فرزندان بیشتری داشته باشد، معافیت‌های بیشتری شامل شان می‌شود.  مهدی موحدی اظهارکرد: در لایحه مالیات بر مجموع درآمد که حدود یک ماه قبل به

  اقتصاددان : سخنگوی سازمان امور مالیاتی گفت: برخورداری از معافیت‌های پایه و مازاد مالیاتی مشروط به شروط مختلفی است که یکی از آن‌ها در حوزه خانواده است و اگر خانواده تعداد فرزندان بیشتری داشته باشد، معافیت‌های بیشتری شامل شان می‌شود.

 مهدی موحدی اظهارکرد: در لایحه مالیات بر مجموع درآمد که حدود یک ماه قبل به مجلس فرستاده شد، نکات مختلفی لحاظ شده است که یکی از آن‌ها ساماندهی به معافیت‌ها است. به عبارتی معافیت‌هایی که به صورت پراکنده در نظام مالیاتی ما وجود دارد، قرار بر این است همه یا بخش زیاد این معافیت‌ها جمع شود و در قالب معافیتی که به خانواده داده می‌شود، در اختیار خانواده‌ها قرار گیرد.

وی افزود: در این بین اگر فردی دارای فرزند و خانوار بیشتری باشد از معافیت بیشتر مالیاتی برخوردار خواهد بود و اگر کسی افراد تحت تکفل، اعم از پدر یا مادر دارد طبیعتا هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند که این افزایش هزینه‌ها باید اثر خودش را در افزایش معافیت‌ها داشته باشد و به نوعی به رفاه و افزایش خدمات اجتماعی که به خانواده‌ها کمک می کند و می‌تواند اثر مثبتی داشته باشد.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: برخورداری از معافیت‌های پایه و مازاد مالیاتی مشروط به شروط مختلفی است که یکی از آن‌ها در حوزه خانواده است و اگر خانواده تعداد فرزندان بیشتری داشته باشد، معافیت‌های بیشتری شامل شان می‌شود.

موحدی در توضیح ویژگی‌های مالیات بر مجموع درآمد گفت: این پایه مالیاتی در راستای اهداف کلان و راهبردی سازمان امور مالیاتی و نظام مالیاتی کشور طراحی شده است و همه اتفاقاتی که در حوزه مالیاتی رقم می‌خورد اعم از اجرا و پیاده سازی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و بعد از آن مالیات بر عایدی سرمایه، خروجی خودش را در یک نظام مالیاتی جدید که نظام مبتنی بر مالیات ستانی از جمع درآمد اشخاص است، نشان دهد.

وی در تشریح این نوع مالیات گفت: مالیات بر مجموع درآمد، مالیاتی است که مجموع درآمدهای فرد را از مجاری مختلف درآمدی مورد محاسبه قرار می‌دهد و هزینه‌های قابل قبول را کسر می‌کند و آنچه که در نهایت باقی می‌ماند، مشمول مالیات می‌شود.

طبق اعلام صدا و سیما، وی تاکید کرد: اگر آنچه از کسر هزینه‌ها از درآمد باقی می‌ماند عدد پایین‌تر از اعداد تعیین شده باشد اصلا فرد مشمول مالیات نشده و حتی مشخص کننده این است که فرد باید مورد حمایت‌های دولت و یارانه‌ها هم قرار بگیرد و اگر از یک حدی بیشتر بود، مشمول مالیات خواهد بود.

موحدی درباره ارتباط مالیات بر مجموع درآمد و مباحث رفاهی خانواده از جمله قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: زمانی که مالیات بر جمع درآمد را ایجاد می‌کنیم اولا یکی از اصول مهم مالیات ستانی تجلی پیدا می‌کند و ظهور و بروز خودش را بیشتر از قبل نشان می‌دهد و آن هم رعایت عدالت مالیاتی است.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: رعایت عدالت مالیاتی به این معنی است که با افرادی که درآمد و توان پرداخت کمتر دارند، مالیات کمتری گرفته شود و آن‌ها که درآمد بیشتری دارند، مالیات بیشتری بپردازند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....