تاریخ انتشار : شنبه 16 دی 1402 - 14:08
کد خبر : 152950

تداعی ذهنی حسابداری، تصویر همخوانی دانش یا هنر؟

تداعی ذهنی حسابداری، تصویر همخوانی دانش یا هنر؟

فائزه معصومی، تحلیلگر اقتصاد  با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت : حسابداری تلفیق هنر و دانشی است که فرآیند سیستماتیکی ایجاد می کند و حقایق و ارقام اقتصادی یک سازمان را شناسایی، ثبت، طبقه‌بندی و انتقال می‌دهد و با تسلسل و تعین زنجیره های علمی، هنر اجرای یک بسته عملکرد مالی را با ظرافت، نمایان

فائزه معصومی، تحلیلگر اقتصاد  با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت : حسابداری تلفیق هنر و دانشی است که فرآیند سیستماتیکی ایجاد می کند و حقایق و ارقام اقتصادی یک سازمان را شناسایی، ثبت، طبقه‌بندی و انتقال می‌دهد و با تسلسل و تعین زنجیره های علمی، هنر اجرای یک بسته عملکرد مالی را با ظرافت، نمایان می کند.
به این تعبیر ، حسابداری هم هنر است و هم علم، مسیر علمی را دنبال می‌کند تا یافته‌های مالی را به شکلی ساختارمند ارائه کند، هنر آن برای قضاوت خلاقانه است.
در مقطعی از یادگیری حسابداری در حرفه حسابداری، همه ما با یک سوال رایج اما جالب روبرو شدیم.
حسابداری هنر است یا علم؟
نقطه نظر آگاهان این رشته به دو بخش تقسیم می شود، برخی از حسابداران آن را علم و برخی می گویند هنر است. به باور نگارنده، حسابداری هم هنر است و هم علم.

حسابداری علم ثبت و ارائه داده‌های مالی یک واحد اقتصادی از طریق مشاهده، کشف، بررسی و شناسایی رویدادهای اقتصادی  از طریق روش‌های جمع‌آوری، آزمایش، تجزیه و تحلیل و ارائه است.
حسابداری؛ مانند تمامی علم مسیری منظم و سازمان یافته را برای درک وضعیت اقتصادی موجودیت دنبال می کند.
دانش به دست آوردن دانش در مورد یک الگوی سیستماتیک شامل مشاهده ، مطالعه، تمرین، آزمایش و تحقیق است.
به مانند دانش، حسابداری مستلزم کسب دانش در مورد وضعیت اقتصادی یک واحد تجاری با مطالعه سیستماتیک است.
برای یک دانشمند، رسیدن به یک نتیجه قطعی قابل قبول در مورد یک موضوع یا موضوع خاص نیاز به شناسایی ثبت، اندازه گیری و تحقیق در آن است.
یک حسابدار نتایج اقتصادی را با شناسایی، تجزیه و تحلیل و طبقه بندی با استفاده از روش سیستم حسابداری  دو بار ثبتی، نهایی می کند.
بنابراین حسابداری علمی است که شامل قواعد، اصول، مفاهیم، ​​قراردادها و استانداردهای علم است.
حسابداری یک هنر است
اصطلاح هنر به معنای طیف ظریف و متنوعی از فعالیت‌های انسانی و مطالعه این فعالیت‌ها است که اغلب برای اشاره به نقاشی، فیلم، عکاسی، مجسمه‌سازی و سایر رسانه‌های بصری به اشتباه استفاده می‌شود.
هنر استفاده از مهارت ها یا تکنیک های هر رشته ای است.
می توان گفت هنر مطالعه اجرای تکنیک ها و روش هاست. حسابداری یک هنر است زیرا یافته های مالی را با پیروی و اجرای یک روش پذیرفته جهانی (GAAP) و مسائل غامض آن با ظرافت و نظم منطقی فکری و به صورت اجزای به هم پیوسته و خارج از گسیختگی ارائه می دهد.
هنر مطالعه تلویحی روش علمی برای استفاده عملی است از این حیث، حسابداری یک هنر است زیرا قوانین و اصول حسابداری تعیین شده در فرآیند حسابداری در یک واحد اقتصادی و با مهارت ریزبینانه حسابدار، اعمال می شود. این گزارش‌های مالی، غالبا موشکافی شده و قابل استفاده برای مدیران مالی اجرایی و سیاست گذاران برای تصمیمات آتی است.
دیدگاه ها و افکار در مورد هنر یا علم بودن حسابداری از یک هنرمند حسابدار به حسابدار دیگر متفاوت است.
فرآیندها و روش‌های مورد استفاده در حسابداری را می‌توان علمی دانست و تصمیم‌گیری‌ها و برآوردها را می‌توان به عنوان هنر طبقه‌بندی کرد.
قواعد و اصول از اجزای دانش حسابداری است و انتخاب روش استفاده از آنها هنر محسوب می شود.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....