تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 دی 1402 - 14:21
کد خبر : 153402

بازی اسراییل با آتش جنگ

بازی اسراییل با آتش جنگ

روز دوشنبه حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد وسام حسن طویل ملقب به حاج‌جواد و از فرماندهان ارشد مقاومت لبنان به شهادت رسیده است. مسوولیت حاج‌جواد فرماندهی نیروهای رضوان بوده و بر اثر حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به خودروی وی، در جنوب لبنان به شهادت رسیده است. در همین رابطه بود که عصر روز

روز دوشنبه حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد وسام حسن طویل ملقب به حاج‌جواد و از فرماندهان ارشد مقاومت لبنان به شهادت رسیده است. مسوولیت حاج‌جواد فرماندهی نیروهای رضوان بوده و بر اثر حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به خودروی وی، در جنوب لبنان به شهادت رسیده است.
در همین رابطه بود که عصر روز دوشنبه وزیر خارجه جدید اسرائیل در اقدامی کم‌سابقه تایید کرد که تل‌آویو پشت ترور وسام الطویل بوده است. یسرائیل کاتس، در مصاحبه با شبکه ۱۴ عبری افزود: «این بخشی از جنگ است. ما به اعضای حزب‌الله، زیرساخت‌ها و سیستم‌هایی که برای بازدارندگی اسرائیل ایجاد کرده‌اند، آسیب می‌زنیم. ما هدف خود را بازگرداندن امنیت به ساکنان شمال تعیین کرده‌ایم.»
وقتی مصاحبه‌کننده پرسید: منظور شما وسام طویل است که روز دوشنبه کشته شد؟ آیا اسرائیل مسوولیت ترور او را بر عهده دارد؟ وزیر پاسخ داد: بله، وی در ادامه مدعی شد: درباره حمله به جنوب لبنان، ما مسوولیت ترور فرمانده نیروهای رضوان در حزب‌الله لبنان را بر عهده داریم.

پاسخ حزب‌الله

به گزارش اقتصاددان به نقل از جهان‌صنعت  ،   پس از صحبت‌های وزیر خارجه اسرائیل بود که مقاومت اسلامی لبنان اعلام کرد در پاسخ به ترور فرماندهان مقاومت، مقر فرماندهی شمالِ ارتش رژیم صهیونیستی را هدف قرار داده است. در بیانیه روز گذشته حزب‌الله لبنان آمده است که در پاسخ به ترور شهید «صالح العاروری» نایب‌رییس دفتر سیاسی حماس در بیروت و همچنین ترور «وسام الطویل» در جنوب لبنان، پایگاه شمال ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی را هدف قرار داده است. مقاومت اسلامی لبنان همچنین اعلام کرد با چند پهپاد انتحاری پایگاه «دادو» در شهر «صفد» اشغالی را هدف قرار داده است.
حزب‌الله لبنان روز شنبه هم خبر داد رزمندگان مقاومت اسلامی در اولین واکنش به ترور شهید العاروری ۶۲ موشک به پایگاه کنترل هوایی مرون شلیک کردند.
در بیانیه مقاومت آمده بود: پایگاه مرون تنها مرکز مدیریت، نظارت و کنترل هوایی در شمال اسرائیل است و هیچ جایگزین دیگری برای آن وجود ندارد. ارتش رژیم صهیونیستی نیز بعدا به حمله پهپادی حزب‌الله اعتراف کرد و گفت: یک پهپاد که از لبنان پرتاب شده بود، به مقر فرماندهی شمالی ارتش اسرائیل برخورد کرد.

رجز‌خوانی اسرائیل

پس از ترور دو تن از رهبران مقاومت در دمشق و جنوب لبنان، وزیر خارجه جدید اسرائیل نسبت به گسترش دامنه جنگ از سوی حزب‌الله ابراز نگرانی کرد و طی سخنانی مدعی شد: «اگر حزب‌الله به جنگ وارد شود ضربه‌ای معادل ۵۰ برابر آنچه در جنگ دوم لبنان (در سال ۲۰۰۶) اتفاق افتاد، خواهد خورد، اما ما نه دنبال آن هستیم و نه کشورهای جهان خواهان توسعه دایره جنگ هستند.» همچنین پس از شهادت این فرمانده ارشد حزب‌الله لبنان، کانال ۱۲ عبری به نقل از یک منبع ارتش اشغالگر که نامش فاش نشده ‌است، نوشت: الطویل مسوول حمله به پایگاه هوایی مرون بود.
طویل از فرماندهان حزب‌الله لبنان روز دوشنبه بر اثر حمله صهیونیست‌ها به خودروی وی در شهر خربه سلم واقع در حدود ۱۱ کیلومتری مرز با اراضی اشغالی به شهادت رسید. حزب‌الله نیز در پیام تسلیت شهادت او گفت که طویل «در راه قدس به شهادت رسید». این اولین‌بار است که حزب‌الله هنگام تسلیت برای شهادت یکی از اعضای خود از صفت «فرمانده» استفاده می‌کند. طویل بالاترین مقام نظامی حزب‌الله بود که از آغاز تشدید تنش‌ها در مرز جنوبی لبنان توسط رژیم صهیونیستی ترور شد.
این در حالی است که از زمان آغاز جنگ بین حماس و رژیم صهیونیستی در ۷ اکتبر، مرز لبنان و فلسطین اشغالی هر روز شاهد تبادل‌آتش و حملات بین حزب‌الله و ارتش اشغالگر بوده ‌است. حزب‌الله مواضع و نقاط نظامی صهیونیست‌ها را در حمایت از غزه هدف قرار می‌دهد.

واکنش ایران به تروریسم اسرائیل

جنبش حماس نیز با صدور بیانیه‌ای شهادت وسام حسن طویل از فرماندهان حزب‌الله لبنان را در عملیات ترور بزدلانه ارتش رژیم صهیونیستی تسلیت گفت. حماس اعلام کرد، ارتش اشغالگر این فرمانده را در جریان انجام وظیفه جهادی خود در حمایت و پشتیبانی از غزه در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی ترور کرد. این جنبش در ادامه اعلام کرد تشدید حملات و تجاوزات دشمن صهیونیستی به رهبران مقاومت در میادین مختلف، موجب بازدارندگی گروه‌های مقاومت نخواهد شد.
زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم شهادت «حاج‌جواد» را به مقاومت اسلامی لبنان و سید‌حسن نصرالله دبیرکل آن تبریک گفت. وی افزود: حاج‌جواد در مسیر مقاومت حضوری برجسته و ممتاز داشت. النخاله گفت: شهادت حاج‌جواد و همراهانش تاییدی بر وحدت مقاومت در همه میادین است.
علاوه بر این ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز در یک موضع‌گیری رسانه‌ای، روی آوردن رژیم صهیونیستی به عملیات‌های زبونانه تروریستی را دلیل ضعف و درماندگی آشکار این رژیم در بُعد نظامی و ضربات دردناک وارده بر هیمنه پوشالی آن در معرکه‌های میدانی از جمله در نوار غزه دانست و افزود‌: این‌گونه اقدامات شرورانه هرگز نخواهد توانست جبران‌کننده شکست ترمیم‌ناپذیر رژیم در طوفان‌الاقصی و نیز سه ماه جنگ‌افروزی آن علیه ملت فلسطین در نوار غزه و کرانه غربی باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ضمن هشدار به جامعه جهانی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به تلاش‌های آشکار و ماجراجویانه رژیم صهیونیستی به ‌منظور گسترش دامنه درگیری و جنگ در منطقه گفت: تداوم جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه شهروندان فلسطین در غزه و کرانه غربی و همزمان نقض حاکمیت و تمامیت سرزمینی لبنان و سوریه و توسل آشکار این رژیم غاصب به تروریسم سازمان‌یافته، خطری فوری برای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی است و بی‌تردید رژیم جنایتکار صهیونیستی و حامیان آن مسوول قطعی پیامدهای ناشی از این‌گونه اقدامات تروریستی و ماجراجویانه هستند.
کنعانی با تجلیل از حمایت شرافتمندانه لبنان از ملت فلسطین در مقابل رژیم جنایت‌پیشه اسرائیل، شهادت فرمانده مجاهد وسام حسن طویل را به دولت، ملت و حزب‌الله لبنان به‌ویژه خانواده آن شهید گرانقدر تبریک و تسلیت گفت و بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از وحدت، انسجام، ثبات و امنیت لبنان و نیز حق دفاع مشروع و بازدارنده آن در مقابله با اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....