تاریخ انتشار : دوشنبه 22 فروردین 1401 - 19:50
کد خبر : 84070

گلچین اقتصادی روز…واردات خودرو

گلچین اقتصادی روز…واردات خودرو

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد شاخص کل بورس در سومین روز هفته، تکذیب اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان یارانه

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد شاخص کل بورس در سومین روز هفته، تکذیب اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان یارانه نان، تورم روسیه به بالای ۱۶ درصد رسید، پیش‌بینی نصف شدن رشد اقتصادی آلمان با درگیری روسیه و اوکراین و پتانسیل بیت‌کوین برای افزایش ۱۰۰ برابری را در بر دارد.

+مدیرعامل ایران‌خودرو: موافق واردات خودرو هستیم

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک  ، خطیبی مدیرعامل ایران خودرو در مورد واردات خودرو گفت: در مورد واردات خودرو نیز مباحثی مطرح می‌شود که مافیا اجازه نمی‌دهد و من در همین جا به عنوان مدیرعامل ایران خودرو تاکید می‌کنم که گروه صنعتی ایران خودرو و بنده به عنوان مدیرعامل این شرکت خودروساز هیچ گونه مخالفتی با واردات خودرو نداریم. ما هم موافق واردات خودرو هستیم و هم موافق رقابت هستیم، بنابراین اگر مشکلاتی  وجود دارد در رابطه با واردات مقصر را ایران خودرو یا سایپا ندانند.

به نقل از فارس؛ وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برای امسال نیز افزایش قیمت خودرو پیش‌بینی شده و ممکن است در سال جاری نیز با افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو مواجه شویم، بیان داشت: افزایش قیمت خودرو اصلا به خودروساز بستگی ندارد و به عبارت ساده افزایش قیمت دست خودروساز نیست. کمیته خودرو و ستاد تنظیم بازار در رابطه با قیمت یا افزایش قیمت خودرو تصمیم‌گیری می‌کنند و فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت خودرو نیست، اما با توجه به تورم باید در این مورد صحبت شود که هنوز صحبتی درباره آن نشده است. مدیرعامل ایران خودرو در پاسخ به این که به چه دلیل دو خودروساز بزرگ کشور از جمله ایران خودرو از کاهش قیمت خودرو توسط خودروسازان چینی فعال در ایران جلوگیری کرده است، گفت: این موضوع صحت ندارد، متاسفانه مشکل ما تحلیل و گمانه‌زنی است که در قالب خبر آن را انتشار می‌دهیم.

+رشد شاخص کل بورس در سومین روز هفته

در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش  ۱۵۳۲۷ واحدی معادل ۱.۰۵ درصد، به یک میلیون و ۴۷۴ هزار و ۹۹ واحد رسید، حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با رشد پنج هزار واحدی همراه شده است. /جزئیات بیشتر از معاملات امروز بورس

+ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۱ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۸۹۷ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۱.۰۷ درصد معادل ۱۲۵ هزار و ۱۰۳ تومان افزایش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۴۳ هزار و ۹۳۸ تومان رسیده است.

مدیرعامل ایران‌خودرو: موافق واردات خودرو هستیم/ رشد قیمت جهانی گندم با سرعت عجیب/ ۷ میلیارد دلار در راه است/ ۷۶ میلیون تومان بدهید؛ وام مسکن بگیرید/ کدام معاملات ارزی قاچاق محسوب می‌شود؟

۷ میلیارد دلار در راه است

ایرنا: یک مقام بلندپایه منطقه‌ای، فردا، سه شنبه به تهران سفر خواهد کرد که یکی از اهداف این سفر، نهایی کردن سازوکار آزادسازی ۷ میلیارد دلار از ارزهای مسدودی ایران است.

+کدام معاملات ارزی قاچاق محسوب می‌شود؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس جمهوری، قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را برای اجرا ابلاغ کرد. این قانون که در قالب لایحه در سال ۱۳۹۴ به مجلس ارائه شده بود با نهایی شدن بررسی‌های لازم در جلسه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ به تصویب مجلس رسید و با تایید شورای نگهبان آماده اجرا خواهد بود. در الحاقیه جدید این قانون آمده که هرگاه کالایی به موجب صلاحین قانونی، بر اساس مصوبات هیات وزیران یا سایر مراجع قانونی در فهرست ممنوعیت صادرات و واردات قرار بگیرد در حکم کالای مجاز مشروط است و مجازات قاچاق آن حداکثر مجازات مربوط به کالای مجاز مشروط است.

در رابطه با کالای اضافی یا غیر هم نوع یا غیر هم نام، هرگونه مغایرت به هر نحو چه قبل و چه بعد از ترخیص قاچاق محسوب می‌شود. در این قانون همچنین در رابطه با تعریف قاچاقچی حرفه‌ای اعلام شده که شخصی که بیش از سه بار مرتکب قاچاق شده، صرف نظر از اینکه در هر مرتبه تحت تعقیب قرار گرفته یا خیر، در صورتی که ارزش کالای قاچاق در هر مرتبه بیش از ۱۰ میلیون تومان باشد، قاچاقچی حرفه‌ای محسوب می‌شود.

در حوزه قاچاق ارز نیز اعلام شده که موارد زیر جزو مصادیق قاچاق به حساب می‌آیند؛

الف – ورود ارز به کشور یا خروج ارز از کشور، بدون رعایت ضوابط مربوط که در حدود اختیارات قانونی توسط شورای پول و اعتبار؛

ب – هرگونه اقدام به خروج ارز از کشور بدون رعایت ضواب مربوط که در حدود اختیارات قانونی شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود؛

پ – انجام معامله ارزی در کشور، تحت هر عنوان نظیر خرید، فروش، حواله، معاوضه یا صلح، مگر آنکه حداقل یکی از طرفین معامله، صرافی مجاز، بانک یا موسسه مالی اعتباری دارای مجوز بانک مرکزی باشد؛

ت – هرگونه معامله ارز توسط صرافی یا غیر آن که تحویل ارز و ما به ازای آن به روز یا روزهای آینده موکول شده ولی منجر به تحویل ارز نمی‌شود؛

ث – انجام کارگزای خدمات ارزی در داخل کشور برای اشخاص خارج از کشور بدون داشتن مجوز انجام عملیات صرافی از بانک مرکزی؛

ج –  عدم ثبت معاملات ارزی در سامانه ارزی یا ثبت ناقص یا خلاف واقع؛

چ – عدم ارائه صورت حساب خرید معتبر یا ارائه صورت حساب خرید خلاف واقع یا دارای اطلاعات ناقص؛

ح – عرضه، حمل یا نگهداری ارز فاقد صورتحساب خرید معتبر یا فاقد مجوز.

رشد قیمت جهانی گندم با سرعت عجیب

در آخرین روز کاری این هفته، قیمت گندم، خوراک دام، دانه‌های روغنی، کاکائو، قهوه و … همه افزایشی بودند. قیمت گندم ۳۳ دلار در یک روز افزایش قیمت داشت و هر بوشل از این محصول راهبردی به قیمت ۱۰۵۸ دلار به فروش رفت. نرخ ذرت که عمدتا برای خوراک دام استفاده می‌شود نیز رشد ۱۰ دلاری داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۷۶۰ دلار معامله شد، دانه روغنی سویا هم ۱.۹۷ دلار افزایش قیمت را تجربه کرد. آن طور که سازمان جهانی فائو هم تاکید کرده، این افزایش قیمت‌ها بیشتر متاثر از درگیری در اوکراین و روسیه است که این دو کشور تامین کننده ۳۰ درصد غلات جهان هستند.

+تکذیب اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان یارانه نان

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ضمن تکذیب برخی خبرسازی‌ها در خصوص اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین نان گفت: مجلس در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برای خرید تضمینی گندم و یارانه نان ۷۱ هزار میلیارد تومان مصوب کرد و کیفیت توزیع این یارانه را نیز بر عهده دولت قرار داد.

+۷۶ میلیون تومان بدهید؛ وام مسکن بگیرید

مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود. لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۸۰ هزار و ۷۰۰ تومانی، ۳۲ میلیون و ۲۸۰هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۲ میلیون و ۹۱۲ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۴۵ میلیون و ۱۹۲ هزار تومان می‌رسد. زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون توان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین، زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۶۴ میلیون و ۵۶۰هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۲ میلیون و ۱۹۲هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۷۶ میلیون و ۷۵۲هزار تومان پرداخت کنند.

تورم روسیه به بالای ۱۶ درصد رسید

آژانس آمار دولتی روسیه اعلام کرد که نرخ تورم روسیه در ماه مارس به ۱۶.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسیده، سطحی که از سال ۲۰۱۵ تاکنون مشاهده نشده و قیمت مواد غذایی به شدت افزایش یافته است. به نقل از اکونومیک نیوز، به گفته آژانس آمار روسیه، قیمت‌ها در ماه مارس (اولین ماه کامل از زمان آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین در اواخر فوریه) ۷.۵ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. بانک مرکزی روسیه تورم چهار درصدی را هدف‌گذاری کرده؛ اما از آنجایی که اقتصاد تحت تاثیر تحریم‌های بی‌سابقه غرب قرار گرفته است، آخرین رقم سالانه بیش از چهار برابر بیشتر شده است. تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری Renaissance Capital پیش‌بینی می‌کنند که تورم در تابستان امسال به ۲۴ درصد خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، تورم قیمت مواد غذایی که نگرانی بزرگی برای روس‌ها با درآمد کم است، نسبت به سال قبل به ۱۹.۵ درصد رسیده است. ماکارونی ۲۵ درصد، کره ۲۲ درصد، شکر ۷۰ درصد و میوه و سبزیجات ۳۵ درصد افزایش یافته است. سایر اقلامی که افزایش قیمت داشته‌اند، مصالح ساختمانی (۳۲ درصد افزایش) و لوازم الکترونیکی خانگی (۴۰ درصد افزایش) هستند. ماه‌ها تورم به دلیل عواملی از جمله بهبود پس از همه‌گیری و قیمت‌های بالای مواد خام سرعت گرفته است و تصمیم رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین برای اعزام نیرو به اوکراین، تحریم‌ها و مشکلات لجستیکی ناشی از آن عواملی اضافه بر مشکلات پیشین شده است.

پیش‌بینی نصف شدن رشد اقتصادی آلمان با درگیری روسیه و اوکراین

اوبرتوس هیل، وزیر کار آلمان طی مصاحبه‌ای با روزنامه بیلز ام سونتاگ، گفت: پیش‌بینی می‌شود، رشد اقتصادی این کشور از ۲.۷ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۱.۴ تا ۱.۵ درصد طی سال جاری کاهش یابد. هیل گفت: ما رشد اقتصادی خواهیم داشت، اما همه این موارد بستگی به عدم گسترش جنگ و تداوم واردات منابع انرژی به شکل کنونی دارد. وزیر کار آلمان گفت: دولت این کشور در صورت بدتر شدن شرایط کمک‌های بیشتری را با هدف حمایت از اشتغال و جلوگیری از اخراج کارمندان در پیش خواهد گرفت.

دولت آلمان می‌خواهد بسته ۱۰۸.۸ میلیارد دلاری را با هدف شرکت‌هایی که از درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین آسیب‌دیده‌اند اجرا کند. کریستین لیندنر، وزیر اقتصاد آلمان هم قصد دارد یک متمم بودجه طی هفته‌های آینده به پارلمان این کشور ارائه کند که مربوط به تبعات جنگ در اوکراین است. گفته می‌شود: این متمم بودجه شامل ۲۴ میلیارد یورو منابع مالی خواهد بود.

 

طلای سیاه در سراشیبی کاهش قیمت

قیمت نفت در ابتدای معاملات روز دوشنبه بازار آسیا تحت تاثیر برنامه کشورهای مصرف کننده برای آزادسازی نفت از ذخایر اضطراری و ادامه قرنطینه‌های کرونایی در چین، کاهش پیدا کرد. بهای معاملات نفت برنت ۳۸ سنت کاهش یافت و به ۱۰۲ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت آمریکا با ۱۶ سنت کاهش، به ۹۸ دلار و ۱۸ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت هفته گذشته ۱.۵ درصد و وست تگزاس اینترمدیت یک درصد کاهش هفتگی داشت. این دو شاخص در چند هفته گذشته بیشترین نوسان را از ژوئن سال ۲۰۲۰ شاهد بوده‌اند.

پتانسیل بیت‌کوین برای افزایش ۱۰۰ برابری

کنفرانس بیت‌کوین میامی در ۹ آوریل با بزرگترین گردهمایی بیش از ۳۵ هزار شرکت‌کننده به پایان رسید. این کنفرانس شاهد پیش‌بینی‌های قیمتی متفاوت زیادی از سوی پیشکسوتان بیت‌کوین بود. یکی از این شخصیت‌ها پیتر تیل، از بنیان‌گذاران پی پال بود. وی معتقد است که بیت‌کوین پتانسیل افزایش صد برابری تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ را دارد. وی می‌گوید: ما سعی خواهیم کرد این مورد را نشان دهیم و دریابیم که چگونه باید برای رسیدن قیمت کنونی به قیمت هدف بجنگیم.

پیتر همچنین ادعا کرد که رقیب واقعی امروزی بیت‌کوین، سهام جهانی است که ۱۱۵ تریلیون دلار ارزیابی شده است. از آنجایی که بیت‌کوین نیز به ارزش بازار تریلیون دلاری می‌رسد، هنوز راه زیادی در پیش است. بیانیه‌ قدرتمندی که از سوی چنین سرمایه‌گذار معتبری صادر شد، رأی اعتماد بزرگی برای جمعیت بیت‌کوین بود. بیت‌کوین نیوز گزارش کرد، یکی دیگر از چهره‌های برجسته عمومی که از پتانسیل بیت‌کوین در کنفرانس صحبت کرد، جیسون اوربان، یکی از مقامات ارشد گلکسی دیجیتال بود. وی اظهار کرد: بیت‌کوین و اتریوم می‌توانند تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ تا ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کنند. وی افزود: در حال حاضر عوامل خاصی بازار بیت‌کوین را هدایت می‌کنند. امروزه افراد بیشتری نیاز  پذیرش یک ارز دیجیتال را درک می‌کنند. همچنین کسانی هستند که دانش محدودی دارند و در مورد فومو (FOMO) یا ترس از دست دادن فرصت کاوش می‌کنند و بخشی از اکوسیستم کریپتو می‌شوند.

+اقساط چهار میلیون تومانی نهضت ملی مسکن در مدت زمان ۲۰ ساله

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران از اقساط چهار میلیون تومانی تسهیلات واحدهای نهضت ملی مسکن طی دوره بازپرداخت ۲۰ ساله خبر داد. وی افزود: طبق سیاست اولیه وزارت راه و شهرسازی و به حداقل رساندن هزینه ساخت واحدها تلاش بود تا هزینه زمین از قیمت واحدها حذف شود؛ این در حالی است که برخی از اراضی خارج از محدوده و الحاقی نیاز به آماده سازی در ابعاد زیربنایی و روبنایی دارند که کمی حائز ملاحظه خواهد بود.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....