خانه ملت

رفع تحریم‌ها، مهم‌تر است

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد  ،    غلامرضا نوری‌قزلجه، عضو هیات رئیسه مجلس دوازدهم با تاکید بر لزوم توجه به اقتصاد و معیشت مردم در مجلس دوازدهم تصریح کرد: مساله اول در کشور بحث اقتصاد و معیشت مردم است و انتخابات هم نشان داد که مساله مهم و قابل توجهی است که باید اولویت کشور باشد. بنابراین نخستین برنامه مجلس دوازدهم باید حل مشکلات اقتصادی باشد. البته معتقدم مسائل اقتصادی ما بیشتر راهکارهای سیاسی دارد و باید این راهکارها را دنبال کرد تا مشکلات حل شود. بنابراین مسائل سیاسی باید مرتفع شود تا مسائل اقتصادی ما حل شود. او تاکید کرد: در حوزه اقتصاد بحث اصلی رفع تحریم‌ها است که باید در این زمینه اقدامات جدی صورت بگیرد. مساله FATF یک مولفه مهم در مباحث اقتصادی ما است. همچنین جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در اقتصاد باشد که اینها را باید به صورت اساسی حل کنیم. اینکه گفتم بخشی از مشکلات اقتصادی ما راهکار سیاسی دارد اشاره به همین موارد است. نوری‌قزلجه خاطرنشان کرد: در مجلس دوازدهم در حوزه اقتصاد نظارت بر عملکرد دولت در حوزه کنترل بازار ارز، نظارت بر قیمت‌ها و کنترل بازارها باید به‌طور جدی و از بعد نظارتی دنبال شود. نهایتا باید سعی شود که فشار مالیاتی و تورمی بر مردم کاهش پیدا کند.

مسیر ورود بخش خصوصی به اقتصاد هموار شود

همچنین جبار کوچکی‌نژاد، منتخب مردم رشت و خمام در مجلس با تاکید بر لزوم تقویت بخش خصوصی از سوی مجلس دوازدهم، گفت: در مجلس دوازدهم در حوزه اقتصاد باید مجلس مسیری را برای دولت باز کند تا بخش خصوصی وارد اقتصاد ایران شود و تا زمانی‌که بخش خصوصی به اقتصاد ورود نکند ما همچنان دچار مشکل هستیم. چون نقدینگی به سمت بخش خصوصی هدایت می‌شود و بخش خصوصی هم نقدینگی را نگه می‌دارد و نگه داشتن نقدینگی هم تورم ایجاد می‌کند و هم تولید کشور را کاهش می‌دهد، بنابراین اشتغال هم کاهش پیدا می‌کند. او تاکید کرد: رهبر انقلاب نیز تاکید داشتند که دولت ۹۰ درصد کارها و خدماتش را واگذار کند. در این راستا دولت می‌تواند خدمات آب، برق و گاز را به بخش خصوصی واگذار کند و به سمت مالیات برود. از سوی دیگر دولت باید نیروی انسانی‌اش را کاهش دهد و بتواند کشور را مدیریت کند. دولت هرچه درآمد دارد حقوق می‌دهد و همه ناراضی هستند. بنابراین واگذاری به بخش خصوصی یکی از اولویت‌های اساسی کشورمان است. این منتخب مردم در مجلس اظهار کرد: اقتصاد دریا یکی از بحث‌های جدی است و این بخش مغفول مانده است. بحث نفت هم یکی از بحث‌های جدی است و ما باید بتوانیم فرآورده‌های نفتی را بیشتر بفروشیم و به سمت گرفتن محصولات از نفت برویم. اگر چنین اتفاقی بیفتد به راحتی می‌توانیم کشور را اداره کنیم و اقتصاد کشور هم اصلاح می‌شود. کوچکی‌نژاد به چشم‌انداز اقتصاد در سال جاری اشاره کرد و یادآور شد: در سال جاری کار سختی داریم. ابهامات زیاد و مشکلات اساسی داریم. به نظر می‌رسد دولت با کسری بودجه مواجه شود و اقتصاد ایران در وضعیت سخت قرار گیرد.

مهار تورم؛ اولویت‌دارترین مساله کشور

محمدجواد عسکری، منتخب مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس دوازدهم نیز اظهار کرد: اولویت اصلی مجلس دوازدهم باید مهار تورم، حمایت از تولید، معیشت مردم و اشتغال باشد. این موارد باید در دستور کار مجلس دوازدهم قرار گیرد و پیش‌بینی‌مان این است که این فضا شکل بگیرد. او ادامه داد: در مجلس یازدهم ما در بودجه ۱۴۰۳ و برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه مسائل را به خوبی دیدیم و پیش‌بینی‌مان این است که بتوانیم این قوانین را عملیاتی کنیم و یک فضای بهتری ایجاد شود و شرایط بهبود پیدا کند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع