تاریخ انتشار : سه شنبه 19 دی 1402 - 14:47
کد خبر : 153301

پیش‌بینی بازار سهام امروز 19 دی

چرخش شاخص‌های سهامی در نیمه معاملات

چرخش شاخص‌های سهامی در نیمه معاملات

بورس تهران روز دوشنبه با افت تراز شاخص‌های اصلی و تداوم ارزش معاملات خرد در سطح ۴ همتی مواجه بود. بورس تهران در معاملات روز دوشنبه شاهد تداوم روند خروجی جریان پول حقیقی از سهام بود و روند شاخص‌ها در نیمه معاملات تغییر کرد. اقتصاددان: بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد کاهش تراز

بورس تهران روز دوشنبه با افت تراز شاخص‌های اصلی و تداوم ارزش معاملات خرد در سطح ۴ همتی مواجه بود. بورس تهران در معاملات روز دوشنبه شاهد تداوم روند خروجی جریان پول حقیقی از سهام بود و روند شاخص‌ها در نیمه معاملات تغییر کرد.

اقتصاددان: بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات در لحظات ابتدایی با افزایش تراز شاخص‌ کل و شاخص هم‌وزن بورس تهران همراه بود که در نیمه دوم معاملات به روند ریزشی تبدیل شد و تا انتهای معاملات، تراز شاخص‌های اصلی بورس تهران به سطحی پایین‌تر از سطح ابتدای معاملات نزول کرد. بازار سهام روز دوشنبه تداوم معاملات در سطح ۴ همتی ارزش معاملات خرد همراه بود. خروج جریان پول حقیقی از سهام در کنار خروج پول حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نشان از کاهش انتظارات صعودی شاخص‌های سهامی و افزایش احتیاط معامله‌گران دارد.

روز دوشنبه، تمام شاخص‌های بورسی قرمز پوش بودند و شاخص‌های اصلی بازار فرابورس ایران نیز روندی مشابه داشتند اما در انتهای معاملات بازار فرابورس، شاخص کل این بازار و شاخص بازار دوم فرابورس ایران مثبت بسته شدند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به ۳ صدم درصد بود و ریزش تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران رقم ۹ صدم درصدی داشت و رشد تراز شاخص کل را بیان می‌کرد. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار کل هم‌وزن فرابورس با ۷ صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل بازار دوم فرابورس با ۴ صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت منسوجات با ۳۳٫۸ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت فرآورده‌های نفتی با ۲۴٫۲ میلیارد تومان و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ۲۰٫۳ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۳۵٫۱ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با ۲۶٫۵ میلیارد تومان و صنعت سرمایه‌گذاری‌ها با ۲۲٫۷ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با ۷ درصد رشد، پس از کاهش ۸ درصدی روز یکشنبه در تراز ۴ هزار و ۵۶۳ میلیارد تومانی متوقف شد. کاهش قابل توجه ارزش معاملات خرد در دی ماه امسال موجب خروج سنگین جریان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی شده بود که در روز‌های گذشته شدت کمتری پیدا کرده است.

دیروز برآیند جریان پول حقیقی منفی ۵۱ میلیارد تومان بود و بازار سهام برای هفتمین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری سهامی بود. روند جریان پول حقیقی در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نیز در سه روز طی شده از هفته جاری منفی بوده است.

بازار سهام در هفته قبل شاهد رشد ارزش صف‌های خرید سهام تا سطح ۴۴۰ میلیارد تومانی بود و ارزش صف‌های فروش سهام در محدوده ۲۰۰ میلیارد تومانی قرار داشت. در سه روز معاملاتی این هفته ارزش صف‌های خرید سهام همچنان در محدوده ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومانی قرار داشته است اما شاهد افت شدید ارزش صف‌های فروش بوده‌ایم. دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه ۵ درصد افت کرد و به ۳۷۰ میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با ۱۸ درصد ریزش تا سطح ۱۰۸ میلیارد تومان کاهش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۶٫۵ میلیون تومان روز یکشنبه تا ۲۳٫۷ میلیون تومان کاهش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز اندکی افزایش داشت و در سطح ۲۴٫۵ میلیون تومانی ایستاد. با این اوصاف شکاف سرانه بار دیگر به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با سقف حمایتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شاخص کل بورس و ۲۶ هزار و ۵۰۰ واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. در روز‌های گذشته انتظارات افزایشی قیمت جهانی نفت با رشد تنش‌های دریای سرخ تشدید شده است. با این اوصاف همچنان اصلی‌ترین سیگنال‌های حمایتی بازار سهام انتشار صورت‌های مالی ۹ ماهه شرکت‌ها و افزایش سرمایه شرکت‌های بزرگ بازار سهام از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها است. از سوی دیگر رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار محدودیت‌های گازی صنایع را می‌توان سیگنال‌های مقاومتی شاخص کل و ارزش معاملات خرد دانست. در این روز‌ها ریسک سیاسی بازار سهام رشد چشمگیری داشته و بازار‌های موازی بازار سهام همچون بازار آزاد طلا و ارز با افزایش انتظارات صعودی همراه هستند. همچنین بازارهای جهانی انرژی و فلزات شاهد رشد قیمت انس و نفت برنت هستند.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۴ تا ۶ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۳ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۴ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

چرخش شاخص‌های سهامی در نیمه معاملات

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....