تاریخ انتشار : یکشنبه 7 فروردین 1401 - 13:13
کد خبر : 82392

پویایی جهان اسلام با حضور چین در نشست سازمان کنفرانس اسلامی نمایان‌تر شد

پویایی جهان اسلام با حضور چین در نشست سازمان کنفرانس اسلامی نمایان‌تر شد

در چهل و هشتمین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) در اسلام آباد پاکستان فصل جدیدی به روی روابط چین و جهان اسلام گشوده شد. در شرایطی که ایالات متحده و متحدانش ادعا می‌کنند که چین حقوق مردم قوم اویغور عمدتاً مسلمانش را در منطقه خودمختار اویغور شین‌جیانگ نقض کرده است اما

در چهل و هشتمین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) در اسلام آباد پاکستان فصل جدیدی به روی روابط چین و جهان اسلام گشوده شد.

در شرایطی که ایالات متحده و متحدانش ادعا می‌کنند که چین حقوق مردم قوم اویغور عمدتاً مسلمانش را در منطقه خودمختار اویغور شین‌جیانگ نقض کرده است اما حضور وانگ یی، مشاور دولتی و وزیر امور خارجه این کشور در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی که به دعوت برگزار کنندگان آن شکل گرفت، مهر بطلانی بر تمامی این ادعاها زد.

حضور وانگ در جلسه ماه آگوست این اجلاس یک حرکت اطمینان‌بخش برای نشان دادن این موضوع بود که برخلاف تصور آمریکا و متحدانش، چین دلیلی برای آسیب رساندن به مردم مسلمانانش ندارد.

دیدن این که آمریکا و غرب در مورد مسائلی مانند مراکز آموزش و پرورش حرفه ای در شین‌جیانگ دایه مهربان تر از مادر شده‌اند، بسیار طعنه آمیز است. زیرا آمریکا میداند که الگوی غیرخشونت‌آمیز شین‌جیانگ چین در مبارزه با تروریسم موفق بوده و همین باعث میشود که آمریکا در وضعیت بسیار بدی قرار بگیرد.

این که در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی به مناقشه اویغورها اشاره نشده است، دلیلیش تنها این است که برخلاف آنچه ادعا میشود واقعاً هیچ مدرکی مبنی بر نقض حقوق بشر توسط دولت چین وجود ندارد. مسلمانان در سراسر جهان در حمایت از یکدیگیر شهرت دارند و در صورتی که این ادعاها درست بود چنین موضوعی قطعاً در دستور کار آن قرار می گرفت. این نشان دهنده تفاوت رویکرد جهان اسلام با غرب است.

سازمان همکاری اسلامی با داشتن ۵۷ عضو در جهان که به استثنای فلسطین، اعضای سازمان ملل نیز هستند، نهاد قدرتمندی به شمار میرود و میتواند در مسائلی که نیاز به تصمیم گیری بر پایه شریعت اسلامی دارد با سازمان ملل رقابت کند.

سازمان همکاری اسلامی به رویکرد چین در قبال مسائل دوجانبه و جهانی احترام می گذارد. زیرا شباهت هایی هم در رویکرد چین نسبت به مسائل و هم در رویکرد اسلامی دیده میشود. به عنوان مثال، بر خلاف غرب، چین در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی کند، بلکه از آنها برای انجام مذاکره و مصالحه دعوت می‌کند. این همان خلق و خویی است که در جهان اسلام نیز یافت می شود که در نهایت منجر به احترام متقابل می شود.

در واقع، وانگ با شرکت در کنفرانس مطبوعاتی که در اسلام آباد برگزار شد منحصراً به حوزه های از قبیل همگرایی، قدرت همکاری و مزیت نسبی در روابط بین چین و سازمان همکاری اسلامی پرداخت.

گشایش یک بلوک تجاری بین چین و سازمان همکاری اسلامی میتواند به ایجاد بازارهای متنوعی برای کشورهای در حال توسعه بی‌انجامد، بازارهایی که اقتصادهای توسعه یافته، آن را با استفاده از قوانین ناعادلانه‌شان به روی کشورهای دیگر بسته اند. چین و سازمان همکاری اسلامی میتوانند با متصل شدن به این بازار زنجیره های ارزش جایگزین و با دوامی ایجاد کنند.

چین هرچه بیشتر در حال سنگینتر کردن وزنه رهبری جهانی است. مشارکت‌های بیشتر حول طرح‌هایی از این قبیل میتواند منجر به قدرتمندتر شدن کشورها و مناطق همفکر شود.

ازطرفی چین و جهان اسلام میتوانند بهتر از قبل راهی برای همزیستی دوستانه و همکاری برد-برد بین تمدن‌های مختلف ایجاد کنند و موجب ایجاد یک الگوی جدید برای شکل گیری روابط دیپلوماتیک شوند که برخلاف خصلت نفاق برانگیز و جاه طلبانه غربی دارای خصوصیات اخلاقی، فرهنگی و صلح طلبانه شرقی نیز باشد.

ز

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....