تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 آذر 1402 - 11:49
کد خبر : 149332

بدمنتقل شده هوش مصنوعی است

واکنش ها به چهره زنی درمتروی مشهد

واکنش ها به چهره زنی درمتروی مشهد

ماجرا از استوری دبیر روزنامه خراسان شروع شد . تصویری که نشان می داد مشخصات مسافران متروی مشهد روی مانیتور منتشر می شود. اقتصاددان: اتفاقی که واکنش دستیار رئیس جمهور در پیگیری حقوق و آزادی اجتماعی هم به دنبال داشت .«سکینه سادات پاد» نمایش چهره شهروندان در فرودگاه، برخی ایستگاه های مترو و راه آهن

ماجرا از استوری دبیر روزنامه خراسان شروع شد . تصویری که نشان می داد مشخصات مسافران متروی مشهد روی مانیتور منتشر می شود.

اقتصاددان: اتفاقی که واکنش دستیار رئیس جمهور در پیگیری حقوق و آزادی اجتماعی هم به دنبال داشت .«سکینه سادات پاد» نمایش چهره شهروندان در فرودگاه، برخی ایستگاه های مترو و راه آهن در مشهد را مصداق نقض حقوق شهروندی دانست و گف: این اقدام کرامت انسانی و حریم خصوصی را نقض می‌کند و در واقع ناقض اصول ۲و ۲۵ قانون اساسی است.

دستیار رئیس جمهور در پیگیری حقوق و آزادی اجتماعی با فراقانونی خواندن این اقدام تاکید کرده هیچ فرد و مقامی حق ندارد با هر بهانه ای به حقوق شهروندان تعرض کند و اقدام و رفتار فراقانونی داشته باشد. پاد با تاکید این‎که با ناقضین حقوق مردم و مرتکبین رفتارهای فراقانونی برخورد شود، بیان کرد: از استاندار محترم خراسان رضوی انتظار می رود به عنوان نماینده عالی دولت مردمی که حفظ کرامت شهروندان پیوست ناگسستنی تمام تصمیمات و اقداماتش است به این موضوع ورود کند و با ناقضین حقوق مردم و مرتکبین رفتارهای فراقانونی برخورد شود.

حسن موحدیان رئیس شورای شهرمشهد هم گفت که قرار است در جلسه ای که امروز برگزار می شود این موضوع پیگیری شود . این اتفاق در مشهد سابقه نداشته و اتفاق تازه ای است که درجلسه ای که برگزار می شود مورد بررسی قرار می گیرد .شهردارمشهد می گوید این موضوع را باید از فرمانداری پیگیری کرد .

روزنامه خراسان در گزارشی به قلم منتشر کننده اولین تصویر از انتشار تصویر و مشخصات مسافران مترو از توقف چهره زنی در برخی از ایستگاه های مترو خبر می دهد . د راین گزارش آمده است که دوربین هایی در گیت های ورودی نصب شده و مانیتورهایی که در منظر عمومی چهره افراد ورودی به ایستگاه را به صورت تفکیک شده و با انتشار برخی اطلاعات شخصی از جمله سن، جنسیت، احساسات و… نمایش می داد و موجب نگرانی شهروندان و افکار عمومی شد و البته واکنش دستیار رئیس جمهور را هم به دنبال داشت؛ هرچند که پیگیری های ما نشان می دهد که از ظهر دیروز و بعد از پیگیری ها در این زمینه و مطالبه افکار عمومی، در اقدامی قابل تحسین این کار غلط یعنی چهره زنی شهروندان که به تشویش اذهان عمومی انجامیده بود، متوقف شد.

مجید نژادحسین رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر به این روزنامه گفته است : ببینید بد منتقل شده است، اطلاعات شخصی مردم نیست. این نرم افزارِ هوش مصنوعی است. همه افرادی که رد می‎شوند ، حتی من و شما هم که رد شویم عکسمان را می‎گیرد و نرم افزار تشخیص می دهد این شخصی که رد می شود، مرد یا زن است.

نژاد حسین در پاسخ به این سوال که هدف از نصب مانیتورها چیست؟ هم گفته است: در ۵ ایستگاه مترو و همچنین در فرودگاه و پایانه نیز هست. کلیاتش را پرسیده ام، اما جزئیاتش را بهتر است از زبان خود دوستانی که هماهنگ کرده اند بپرسید که با چه رویکردی است.

این عضو شورای شهر مشهد می گوید از کلیت کار اطلاع داشته است . به گفه او یک تا یک ماه و نیم پیش من در جریان کلیت موضوع بودم که در ابتدای کار از پایانه شروع شد. حالا یک تصمیم گرفتند که در ایستگاه‎هایی که تلاقی دو خط هست مثل پارک ملت، هفت تیر، غدیر و شریعتی نیز قرار بگیرد، اما مجوزی از شورا در این خصوص نگرفته اند. وقتی این موضوع رسانه ای شد، اعضای شورا با هم درباره آن صحبت می‎کردیم و کسی از اعضای شورا اطلاع نداشت. حالا من از کلیتش اطلاع داشتم اما این که از شورا مجوز بگیرند، خیر.

موسی‌الرضا حاجی‌بگلو ، سخنگوی شورای شهر مشهد هم به روزنامه پیام ما گفته این اتفاق «سهوی» است و قرار نیست این اتفاق به رویه تبدیل شود، چراکه نقض حقوق شهروندی است و ما نه اجازهٔ این اقدام را داریم و نه از سوی قانونگذار چنین دستوری برای ما صادر شده است.

به گفته او اشکالی در شبکه‌های فناوری مترو پیش آمده بوده که این تصاویر سهوی منتشر شده است،این دوربین‌ها پیروی هوشمندسازی شهر و در راستای پدافند غیرعامل نصب شده و هدفش شناسایی دشمنان نظام است که هر لحظه به‌دنبال ضربه زدن به ما هستند. همچنین، پیروی رخ دادن عملیات تروریستی در برخی شهرهای کشور، واجب بود که این دوربین‌ها نصب شود. بااین‌حال انتشار این تصاویر عمدی نبود و به‌طور سهوی رخ داده و ما از ارگان مسئول پیگیری کرده‌ایم و خواستار ارائهٔ توضیحات شده‌ایم.

پس از حواشی ایجاد شده سرانجام مدیر روابط عمومی فرمانداری مشهد از توقف نمایش چهره و برخی اطلاعات افراد در تلویزیون ها خبر داد.

مهدی تناکی گفت این تلویزیون همچنان در جای خود فعال است اما اطلاعاتی که در کنار تصاویر هوش مصنوعی منتشر میشد، متوقف شده است.

او با بیان این که مانیتور سالن مترو در حال حاضر صرفا تصاویر دوربین مدار بسته را نشان می‌دهد گفت: طی امروز برخی کاربران ادعا کردند که در تلویزیون قطار شهری اطلاعات خصوصی افراد منتشر شده است در حالی که در کنار تصاویر چهره افراد، صرفا اطلاعاتی مانند جنسیت و سن آنان منتشر شده است و این گونه نبوده که حتی نام کسی منتشر شود. به ادعای برخی افراد، در بعضی موارد، حتی سن افراد به اشتباه به نمایش در آمده است. چون تصاویر و سن افراد از طریق هوش مصنوعی بر روی تلویزیون به نمایش در آمده است. ابتدا قرار بوده صرفا تصویر افراد روی تلویزیون پخش شود اما اپراتور، برخی موارد دیگر را به آن افزوده است که از صبح امروز این فرایند متوقف شده است.

مدیر روابط عمومی فرمانداری مشهد گفت: موضوع انتشار تصاویر افراد از حدود یک سال پیش در فرودگاه و راه آهن بوده و عینا همین روند ادامه داشته است. در عین حال با برخی حواشی ، انتشار تصاویر متوقف شده و تصاویر زنده دوربین های مداربسته همچنان پخش می شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....