تاریخ انتشار : دوشنبه 3 مهر 1402 - 20:31
کد خبر : 140196

همواره پیام‌های مثبتی از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم

همواره پیام‌های مثبتی از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم

اقتصاددان :    وزیر امور خارجه کشورمان گفت: همواره پیام های مثبتی از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم، اما بر مبنای رفتار عملی آمریکا قضاوت می‌کنیم. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفر هفت روزه خود به نیویورک اعلام کرد: همواره پیام‌های مثبتی از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم، اما بر مبنای رفتار عملی آمریکا قضاوت می‌کنیم.

اقتصاددان :    وزیر امور خارجه کشورمان گفت: همواره پیام های مثبتی از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم، اما بر مبنای رفتار عملی آمریکا قضاوت می‌کنیم.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفر هفت روزه خود به نیویورک اعلام کرد: همواره پیام‌های مثبتی از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم، اما بر مبنای رفتار عملی آمریکا قضاوت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود، در پایان سفر هفت روزه خود و پیش از ترک خاک آمریکا افزود که در گفتگو با «بدر البوسعیدی» وزیر خارجه عمان آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها را بررسی کرده است.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: هر طرح و ابتکاری که منافع ملت ایران را به خوبی تامین کند و خطوط قرمز ما را رعایت کند و نتیجه آن لغو تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان باشد، طبعا می‌تواند در مرکز توجهات ما قرار بگیرد.

مشروح گفتگوی وزیر خارجه کشورمان به شرح ذیل است:

سوال: به عنوان نخستین سوال، شما بعد از دیدار با آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفتید که تبادل پیام‌ها میان ایران و آمریکا ادامه دارد و در این سفر ملاقات‌های بسیاری از جمله با وزرای خارجه عمان و قطر داشتید. می‌توانید بفرمایید در این هفت روز که در نیویورک به سر بردید، تبادل پیامی میان تهران – واشنگتن صورت گرفت یا خیر؟

امیرعبداللهیان: به هر حال یکی از اقداماتی که بطور ثابت در دستور کار دستگاه دیپلماسی قرار دارد، تلاش برای لغو تحریم‌ها آنهم از مسیر دیپلماسی عزتمندانه و از طریق مذاکراتی است که با طرف‌های مختلف در این رابطه داریم.

در گفتگو با وزیر خارجه عمان، دبیرکل سازمان ملل و برخی دیگر از وزرای خارجه کشورها، به دلیل علاقه مندی آن‌ها و هم به دلیل ابتکاری که به نام “سلطان عمان” روی میز قرار دارد در این رابطه گفتگو کردیم.

هفته گذشته اتفاق مثبتی که رخ داد، زندانیان مد نظر بین ایران و آمریکا تبادل شدند و دارایی‌های ما پس از سال‌ها از کره جنوبی از مسیر رسمی بانکی و بدون اعمال تحریم، توانست در اختیار بانک مرکزی و در دسترس بانک‌های معرفی شده توسط بانک مرکزی قرار بگیرد.

در نیویورک در گفتگو‌هایی که با سیاستمداران سابق آمریکایی در جلسات اندیشکده‌ها داشتیم، یکی از موضوعات مطرح، بحث لغو تحریم‌های ایران و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان بود. بطور طبیعی تبادل پیام‌ها بین دو طرف جریان دارد و موضوع جدیدی نیست، اما باید ببینیم در هفته‌های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. ما به تلاش هایمان برای لغو تحریم‌ها از مسیر دیپلماسی و مذاکره ادامه خواهیم داد.

سوال: آیا وزیر خارجه عمان پیام یا نظر خاصی از سوی دولت بایدن داشت؟

امیرعبداللهیان: آخرین وضعیت را با هم بررسی کردیم.

سوال: آیا آمریکا نیز طرح سلطان عمان را مطالعه کرده و این طرح نظر آمریکایی‌ها را در این زمینه دارد؟

امیرعبداللهیان: نمی‌توانم خیلی جزئیات را بیان کنم، از عمانی‌ها بپرسید.

سوال: نظر جمهوری اسلامی ایران درباره طرح سلطان عمان چیست؟ آیا طرح جامع و کاملی است؟

امیرعبداللهیان: هر طرح و ابتکاری که منافع ملت ایران را به خوبی تامین و خطوط قرمز ما را رعایت کند و نتیجه آن لغو تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان باشد، به طور طبیعی می‌تواند در مرکز توجهات ما قرار بگیرد.

سوال: با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان و دیپلمات‌ها می‌گویند دولت بایدن تا نوامبر ۲۰۲۴ درصدد است تنش‌ها با ایران و منطقه را کنترل و حداقل افزایش ندهد، آیا جمهوری اسلامی ایران و دولت سیزدهم از این فرصت برای احیای دوباره مذاکرات رفع تحریم‌ها بهره خواهد برد یا به بعد از انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا و رئیس جمهور جدید این کشور موکول خواهد شد؟

امیرعبداللهیان: ما معتقد هستیم که مذاکرات به مقدار زیادی در وین ماه‌ها انجام و منجر به پیش نویسی شده است که آن پیش نویس هم هنوز نهایی نیست، اما پیش نویس در دسترس هست. اگر طرف‌های مقابل و آمریکایی‌ها اراده لازم را داشته باشند در چارچوب مذاکرات قبلی انجام شده و اولویت‌هایی که مد نظر ایران است، می‌توانیم یک توافق را در دسترس بدانیم، اما در اینجا در دیدار با اندیشکده‌ها که دیپلمات‌ها و سیاستمداران سابق آمریکایی هم حضور داشتند به صراحت و شفافیت گفتم که رئیس جمهور ایران بخوبی روشن کرده که جمهوری اسلامی اهل مذاکره و دیپلماسی عزتمندانه است.

جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب و پایدار به تلاش‌های خودش از مسیر دیپلماسی همچنان ادامه خواهد داد، اما تاکید کردم اقدامات و رفتار ریاکارانه آمریکا را هرگز بر نمی‌تابیم و لزوما اینطور نیست که همیشه همه چیز بخواهد از کانال برجام عبور کند. طبعا جمهوری اسلامی ایران هم دست بسته نیست ضمن اینکه مسیر دیپلماسی و مذاکره را برای رسیدن به توافق دنبال می‌کند، اما این موضوع، طرف‌های دیگری هم دارد. رویکرد مثبت و اقدامات سازنده طرف‌های دیگر هم برای رسیدن به توافق، خود یک موضوع مهم است.

البته ما همواره پیام‌های مثبتی از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم، اما در جلساتم در نیویورک به صراحت تاکید کردم که ما بر مبنای رفتار عملی آمریکا قضاوت خواهیم کرد.

مایلم تاکید کنم که ابتکار سلطان عمان، در چارچوب شیوه‌ای برای تسریع و کمک به بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان در برجام است. معنایش این نیست که سلطان عمان حامل یک طرح یا یک متن جدید باشد.

اتفاق نظر ایران و مصر برای برداشتن گام‌های مشترکی در آینده

سوال: یکی از دیدار‌های مهم شما در نیویورک، دیدار با سامح شکری وزیر خارجه مصر بود. آیا می‌توانیم ظرف یکی دو هفته آینده شاهد ارتقای روابط میان تهران – قاهره باشیم و احیای روابط به زودی امکان پذیر است؟

امیرعبداللهیان: درباره مناسبات تهران – قاهره ما گفتگو‌هایی مفید و سودمند را با جناب آقای سامح شکری وزیر خارجه مصر در نیویورک داشتیم. ما درخصوص همه ابعاد مورد علاقه مناسبات دوجانبه گفتگو کردیم. درخصوص برخی موضوعات منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر کردیم. جمهوری اسلامی ایران، مصر را کشور بسیار مهمی در جهان اسلام و در منطقه می‌داند.

ما معتقد هستیم که ارتقا روابط تهران – قاهره نه تنها به نفع دو کشور و دو ملت بلکه به نفع منطقه و جهان اسلام خواهد بود. آمادگی تهران برای ارتقا روابط بین دو کشور ایران و مصر را اعلام کردیم. در همین چارچوب، سخنان و ارزیابی مثبتی را از وزیر خارجه مصر شنیدیم. ما اتفاق نظر داریم که گام‌هایی را در آینده در این رابطه بطور مشترک اتخاذ کنیم.

سوال: آینده یعنی چه زمانی؟

امیرعبداللهیان: یعنی هر زمان که در روز‌های آینده در چارچوب توافقی که در نیویورک کردیم، نسبت به نقشه راه چگونگی ارتقا روابط بین دو طرف، اتفاق نظر بین ما حاصل شود.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....