p06 copy

 

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد  ، به دنبال اختلاف‌نظرهایی که در رابطه با تعیین روز دوم برای تعطیلات آخر هفته میان نمایندگان و فعالان بخش خصوصی به وجود آمده است، در یک نظرسنجی از مخاطبان خود پرسید که کدام روز را برای دومین روز تعطیل در آخر هفته انتخاب می‌کنند. نتایج این نظرسنجی که بیش از ۵هزار نفر در آن شرکت کردند، نشان می‌دهد بیش از ۹۱درصد از شرکت‌کنندگان با تعطیل شدن شنبه موافق هستند و تنها ۹درصد تعطیلی پنج‌شنبه را انتخاب می‌کنند.

تعطیلات دوروزه مسیری طولانی را در مجلس طی کرده است تا امروز به ایستگاه تصویب در کمیسیون اجتماعی رسیده است. بر اساس مصوبه اعضای این کمیسیون، پنج‌شنبه‌ها به عنوان دومین روز تعطیلات تعیین شده‌ است. با‌این‌حال انتقادات بسیاری از سوی فعالان اقتصادی و عموم مردم در رابطه با این مصوبه مطرح شده است. فعالان اقتصادی به دلیل ارتباط با سایر کشورها پیشنهاد می‌کنند که به جای پنج‌شنبه، شنبه‌ها تعطیل شوند تا تعطیلی ما با سایر کشورها تطابق داشته باشد.

نظر مردم چیست؟

در همین راستا،  نظرسنجی‌ای در شبکه‌های اجتماعی خود برگزار کرد و نظر مخاطبان خود را در این رابطه پرسید. بیش از ۵هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کردند و به دو پرسش «آیا موافق تعطیلی دوروزه برای آخر هفته هستند؟» و اینکه «در صورت موافقت، به چه روزهایی برای تعطیلی تمایل دارند؟» پاسخ دادند.

در پاسخ به پرسش اول، ۷۶درصد از شرکت‌کنندگان با دوروزه شدن تعطیلات آخر هفته موافق بودند و ۲۴درصد تمایلی به اضافه شدن یک روز دیگر به تعطیلات نداشتند. در رابطه با پرسش دوم نیز ۹۱درصد از شرکت‌کنندگان تمایل داشتند روز شنبه تعطیل شود و ۹درصد دیگر با تعطیل شدن پنج‌شنبه موافق بودند. بنابراین نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد اضافه شدن یک روز دیگر به تعطیلات آخر هفته موضوعی است که نسبت به آن موافقت نسبی وجود دارد. اما همان‌طور که رصد اخبار روزهای گذشته نشان می‌دهد، مساله اصلی این است که کدام روز برای تعطیلی انتخاب شود.

بخش خصوصی، مخالف تعطیلی پنج‌شنبه‌ها

در‌حالی‌که کمیسیون اجتماعی به تعطیلی پنج‌شنبه‌ها رای داده است، اما بسیاری از فعالان اقتصادی نسبت به این موضوع انتقاداتی وارد دانسته‌اند. دلیل این انتقادات تعطیل بودن روزهای شنبه و یکشنبه در بسیاری از کشورهاست. در این صورت اگر آخرهفته‌های ایران پنج‌شنبه و جمعه تعیین شود، عملا ارتباطات بین‌المللی ایران ۴روز از هفته قطع خواهد شد. به دنبال این انتقادات و نامه‌ای که از سوی اتاق بازرگانی به رئیس مجلس ارسال شد، جلسه‌ای میان اعضای هیات‌رئیسه اتاق ایران با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار شد تا درباره همین موضوع به جمع‌بندی برسند. البته بر اساس اظهارات حسین پیرموذن، نایب‌رئیس اتاق ایران، این جلسه بدون نتیجه‌گیری نهایی درباره انتخاب روزهای تعطیل به پایان رسید و نمایندگان قصد دارند پاسخ نامه‌نگاری‌هایی که رئیس اتاق ایران با دفتر مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور انجام داده، دریافت شود و ملاک تصمیم‌گیری قرار گیرد.

از سوی دیگر در همین رابطه، ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، در گزارشی در رابطه با جلسه برگزار‌شده اعلام کرد: در نشست با هیات‌رئیسه اتاق ایران، ضمن بحث‌های مختلف درباره برنامه‌های مربوط به تحقق شعار سال درباره تعطیلات آخر هفته و لایحه‌ای که دولت در قالب اصلاح ماده (۷۸) قانون خدمات کشوری ارائه کرده بود، بحث‌های مختلفی حول تعطیلی روز شنبه یا پنج‌شنبه که از صحن علنی مجلس برای اصلاح به کمیسیون اجتماعی برگشت داده شده، صورت گرفت.به گفته اسماعیلی، نظر نهایی و کارشناسی اتاق ایران به عنوان متولی تجارت خارجی کشور این است که اگر پنج‌شنبه‌ها تعطیل شوند در مجموع ارتباط کشور با دنیا برای ۴ روز قطع می‌شود که سالانه نزدیک به ۲۲میلیارد دلار در مناسبات اقتصادی کشور تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین پیشنهاد شد با توجه به شاخص‌های اقتصادی، ارتباط با کشورهای همسایه و اعمال تحریم‌هایی که فعالان اقتصادی را مجبور به انجام تعاملات اقتصادی و بانکی با چندین واسطه می‌کند و نمی‌توانند مانند سایر کشورها کارهای روتین و مناسبات بانکی را انجام دهند، روز شنبه به عنوان دومین روز تعطیلی هفته تعیین شود.

آخرهفته‌ در کشورهای منطقه

در این بین باید توجه کرد که کشورهایی که در حال حاضر ایران روابط تجاری بیشتری با آنها دارد، مانند چین، روسیه و امارات، نیز روزهای شنبه و یکشنبه را تعطیل کرده‌اند که همین موضوع باعث می‌شود مشکلات بسیاری در این زمینه به وجود آید. از سوی دیگر نگاهی به وضعیت تعطیلی آخرهفته در سایر کشورها نشان می‌دهد اغلب کشورها روزهای شنبه و یکشنبه را برای تعطیلی انتخاب کردند. در میان کشورهای مسلمان نیز اغلب جمعه‌ها و شنبه‌ها برای تعطیلی تعیین شده‌اند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در میان کشورهای منطقه، عراق و امارات روزهای جمعه و شنبه، و افغانستان روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند.

در این بین فقط پاکستان است که مانند ایران یک روز تعطیل دارد که آن روز تعطیل هم یکشنبه تعیین شده است. بررسی‌ اظهارات و اخباری که طی روزهای گذشته منتشر شده و همچنین نتیجه نظرسنجی  از مخاطبان نشان می‌دهد در‌حال‌حاضر مخالفتی با دوروزه شدن تعطیلات آخر هفته وجود ندارد و تنها مساله انتخاب روز دوم این تعطیلات است. بررسی‌ پژوهش‎های کارشناسی نشان می‌دهد که انتخاب روز شنبه به عنوان دومین روز تعطیل، هم از لحاظ اقتصادی و هم از نگاه جامعه‌شناسانه انتخاب بهتری خواهد بود. حال باید دید نتیجه مکاتبات نمایندگان بخش خصوصی و نمایندگان مردم به کجا خواهد رسید؟