تاریخ انتشار : دوشنبه 22 فروردین 1401 - 12:46
کد خبر : 84029

ناتو بلای جان امنیت جهانی

ناتو بلای جان امنیت جهانی

چین در زمان بحران اوکراین با اتخاذ سیاستی بی‌طرف و تاکید بر رعایت اصول منشور سازمان ملل متحد و همچنین تمامیت ارضی همه کشورها، همواره بر اصول خود در برقراری صلح پایبند بوده است.

چین در زمان بحران اوکراین با اتخاذ سیاستی بی‌طرف و تاکید بر رعایت اصول منشور سازمان ملل متحد و همچنین تمامیت ارضی همه کشورها، همواره بر اصول خود در برقراری صلح پایبند بوده است.

با این وجود، آمریکا همچنان آتش بیار معرکه بوده و با گسترش ناتو تا مقابل دروازه‌های مرزی روسیه به ارسال تسلیحات نظامی به نزدیکی مرزهای این کشور ادامه داده و آن را وادار به نشان دادن واکنش کرده است.

از طرفی با شروع بحران اوکراین آمریکا نه تنها اقدام مثبتی در کنترل آن نکرده، بلکه با تحریم کردن روسیه باعث تشدید شدن بحران نیز شده است، چراکه این دستپخت خود آمریکا و ناتو است و بیش از اینکه برای حل آن نگران باشند خواهان پیروزی بر دشمنشان هستند.

این بحران در نهایت باعث افزایش سرسام‌آور قیمت سوخت شده و به کشورهایی رسیده است که هیچی نقش و یا دخالتی در این درگیری نداشته‌اند.

با همه اینها و با وجود بیطرفی چین اما ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو مدعی شده است که چین «در زیر سوال بردن حق کشورها برای انتخاب مسیر خود به مسکو پیوسته است» و « مایل به محکوم کردن تجاوز روسیه نیست» و از آن به عنوان «یک چالش جدی» برای کشورهای اتحاد ناتو نام برد.

استولتنبرگ فراموش کرده که چین کشوری مستقل است و تعهدی برای دنبال کردن راه آمریکا و ناتو ندارد و حق دارد که مسیرش را خودش و بر اساس منافعش و همچنین منافع بین‌المللی انتخاب کند.

غرب همواره سعی داشته تا با استفاده از سیاست تشویق و تهدید چین را به تحریم کردن مسکو وادار کند. اما از طرفی این اقدام ناتو در «چالش جدی» خطاب کردن بیطرفی چین نشان دهنده نگاه افراطی این سازمان نظامی به مسائل جهانی است که دیگران را یا به چشم دوست و یا به چشم دشمن می‌بیند. ناتو نه تنها روسیه، بلکه هر کشور دیگری را که از آن تبعیت نکند را دشمن خود می‌پندارد.

درست است که روسیه و اوکراین اختلافات تاریخی دارند، اما قطعا اقدام ناتو در گسترش به سمت غرب به عنوان چاشنی انفجاری این اختلافات و بوجود آوردن این بحران عمل کرده است.

ناتو با افروختن شعله های جنگ به تحریک واشنگتن، در فکر گسترش نفوذ خود در سراسر اروپا به سمت غرب و سپس در منطقه آسیا و اقیانوسیه است تا با این کار در نهایت واشنگتن را در گسترش هژمونی و تحکیم موقعیت خود به عنوان تنها ابرقدرت جهان ارضا کند.

با این وجود، آمریکا و متحدانش قادر به ورود به منطقه آسیا و اقیانوسیه نخواهند بود، زیرا کشورهایی مثل چین و هند و برخی از کشورهای آسه‌آن نیز در قبال مسائل اوکراین سیاستی بیطرف اتخاذ کرده‌اند.

با وجود اینکه هنوز کل دنیا تحت تاثیر ویروس کرونا قرار دارد، اکنون زمان همکاری است نه درگیری و مردم دنیا خواهان صلح هستند و نه یک جنگ سرد دیگر.

با همه این اوصاف این ناتو و آمریکا هستند که «چالشی جدی» برای کل جهان بوجود آورده اند و نه چین که نسبت به بحران اوکراین همیشه از خود عملگرایی و رویکردی صلح‌طلبانه نشان داده است.
ز

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....