تاریخ انتشار : پنجشنبه 10 اسفند 1402 - 13:37
کد خبر : 159360

علوم گم شده در عهد کهن در اشعار اخوان ثالث

علوم گم شده در عهد کهن در اشعار اخوان ثالث

اقتصاددان :دهم اسفند زادروز شاعر مشهور زنده یاد مهدی اخوان ثالث است‌. از آثار مهم او « زمستان، آخر شاهنامه ، در حیاط کوچک زندان در پاییز، از این اوستا و…» می باشد. جناب آقای مهندس سعید انصاری به مناسبت زادروز او، در خانه موزه ی اخوان ثالث، در تهران مراسم و آیین بزرگداشتی برقرار

اقتصاددان :دهم اسفند زادروز شاعر مشهور زنده یاد مهدی اخوان ثالث است‌. از آثار مهم او « زمستان، آخر شاهنامه ، در حیاط کوچک زندان در پاییز، از این اوستا و…» می باشد.
جناب آقای مهندس سعید انصاری به مناسبت زادروز او، در خانه موزه ی اخوان ثالث، در تهران مراسم و آیین بزرگداشتی برقرار نمود. در این برنامه بزرگان فرهنگ و ادب حضور داشتند.

IMG 20240228 181125 اقتصاددان نوشته

استاد دکتر محمد رسولی ( شاهنامه شناس و مولف کتب پژوهشی و ادبی ) در این مراسم سخنرانی نمود. دکتر رسولی در بخشی از سخنرانی خود گفتند« شعر اخوان از جهت ماهیت و مضامین ، شعر خاصی است که مشابه ندارد. اخوان با داشتن دانش بسیار از فرهنگ کهن ایران و ادبیات معتبر کهن مانند شاهنامه ی حکیم فردوسی، واژگان و عباراتی را در شعر خویش به کار گرفته که هر یک از آن واژگان یا عبارات، دریچه ای برای شنونده یا خواننده به دنیای بی کران علوم گم شده در عهد کهن می گشاید و سبب تشویق شنونده ی شعر به مطالعه و دانستن بیشتر میشود تا بداند منظور شاعر از آن واژه چه می باشد و به چه اشاره دارد.
دکتر رسولی افزود: شادروان زنده یاد مهدی اخوان ثالث، به طور کامل مردمی و در بین توده ی مردم بوده و در عین حال اندیشه و فکر بسیار عالی و متعالی داشته است. بین دنیای اندیشه ی اخوان ثالث و صادق هدایت تشابه و اشتراک وجود دارد . اخوان به صادق هدایت علاقمند بوده و راجع به هدایت شعر هم گفته است.

IMG 20240228 181119 اقتصاددان نوشته
دکتر رسولی با تشکر فراوان از گردانندگان خانه موزه اخوان ثالث و به ویژه تشکر از جناب آقای مهندس سعید انصاری گفتند « زنده نگاه داشتن اخوان ثالث که البته تا همیشه زنده نام است، خودش یک کار ارزنده ی فرهنگی است».
در این مراسم استادان دیگر از جمله آقایان محیط طباطبایی، زرین کوب و….حضور داشتند. حضور بانوان فرهنگ دوست و اهل فضل و ادب و شعر در این برنامه، و افراد با سنین مختلف، جامعیت به برنامه بخشیده بود و نشان میداد اخوان ثالث مورد علاقه ی همه ی اقشار جامعه است و مدیریت خانه ی موزه اخوان ثالث نیز در جذب و جمع نمایندگان همه ی گروه ها و اقشار موفق عمل کرده است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....