تاریخ انتشار : جمعه 19 فروردین 1401 - 20:35
کد خبر : 83414

شورش های اجتماعی برای بقا

شورش های اجتماعی برای بقا

*نقد دلسوزانه از جانباز هشت سال دفاع مقدس دکتر مرتضی پدریان جونی کارشناس محترم مسائل اجتماعی* *شورش های اجتماعی برای بقا* استاندار زنجان اعلام کرد: نان یارانه ای دوماه دیگر به طور آزما.یشی توزیع می‌شود. منادی نماینده تبریز: برخی مردم با قاشق روغن تهیه می‌کنند و نان قسطی می‌خرند. هنگام پرداخت یارانه ها، چند روزی

*نقد دلسوزانه از جانباز هشت سال دفاع مقدس دکتر مرتضی پدریان جونی کارشناس محترم مسائل اجتماعی* *شورش های اجتماعی برای بقا*

استاندار زنجان اعلام کرد: نان یارانه ای دوماه دیگر به طور آزما.یشی توزیع می‌شود.
منادی نماینده تبریز: برخی مردم با قاشق روغن تهیه می‌کنند و نان قسطی می‌خرند. هنگام پرداخت یارانه ها، چند روزی آمار سرقت کاهش می یابد.

از منظر جامعه شناسی ارتباطات هرخبری بیانگر حقایقی فراتر از آن ” خبر ” است که در جامعه شناسی بدان ” فرا آگاهی ” گفته می‌شود. این ” فرا آگاهی ” برای تحلیل گران تبین کننده گان مسائل اجتماعی بسیار حائز آهمیت است و بعنوان یک نشانه راه است. بر اساس این” فرا گاهی ” می‌توان به شرایط اجتماعی و وضع موجود ، فراتر از آنچه در خبر ها آمده است پی برد و هم چنین آینده جامعه را پیش بینی ( نه پیش گویی) کرد . بعنوان مثال دیدن نرده‌های نصب شده روی دیوارهای منازل و فراوانی استفاده از دزد گیر ها و قفل وبست ها حکایت از بالا بودن سرقت در آن جامعه و بالا بودن احساس نا امنی در آن جامعه میباشد.
خبر کوپنی کردن ، یارانه ای شدن و سهمیه بندی کردن اقلام مصرفی اعم از خوراکی ها ، مواد سوختی و کالاهای اساسی حکایت از در مضیقه بودن جامعه و عدم توانایی حاکمیت در تامین آن کالا ها میباشد. و بیانگر آن است که حاکمیت در تولید ، تهیه و توزیع آن کالاها دچار مشکلاتی است و یا خواهد و قادر به عرضه آن کالاها در جامعه برای عموم به وفور نخواهد بود و توازن میان عرضه و تقاضا بهم خورده ویا خواهد خورد و با ” مضیقه کالایی” روبرو خواهد شد.‌
حال اگر این سهمیه مربوط به کالاهای اساسی باشد و یا کالاهای حیاتی پی آمدهای متفاوتی خواهد داشت . بعنوان مثال سهمیه بندی کردن یخچال ، و یا بنزین با سهیمه بندی نان و گوشت پیامدهای یکسانی نخواهد داشت .
در دهه شصت و جنگ هشت ساله به دلیل شرایط خاص حاکم بر آن زمان جامعه به لحاظ تولید داخلی و تجارت خارجی و به دنبال آن تامین کالاهای اساسی ولی نه حیاتی حاکمیت دچار مشکلاتی شده بود، لذا دولت وقت بالاجبار مجبور به اتخاذ رویکرد کوپنی شد و برخی از اقلام خوراکی مانند روغن ، قند، شکر وپودر لباس شویی … وبرخی از کالاهای اساسی مثل لوازم خانگی و مواد سوختی مثل بنزین و نفت را به صورت سهمیه ای و به تعبیر امروزی یارانه ای در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار داد تا یک توزیع عادلانه صورت گیرد و فشار کمتری بر اقشار مختلف جامعه بخصوص طبقات کم در آمد وارد شود .آن شرایط اولا شرایطی جنگی بود دوما بلافاصله بعد از انقلاب.
پس کوپنی کردن و سهمیه بندی کردن کالاهای حیاتی واساسی نشانه” بحران در جامعه ” است .
حال سوالی که مطرح می شود این است که جامعه ما بعد چهل و دوسال که از انقلاب گذشته و ۳۳وسال بعد از جنگ وفور کالا و رقابتی شدن تولیدات در برخی از دورها مثل دوران ریاست جمهوری خاتمی و اینهمه شعار های انقلابی و نام گذاری سال ها با پیش و پس وند ” تولید ” توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ، جامعه دچار چه بحرانی شده است که کالایی حیاتی( نان) که قوت غالب جامعه است و با این ضرب المثل، یه لقمه نون بخور و نمیر ؛ را باید یارانه ای و سهمیه ای و به بیان دیگر کوپنی شود . و افراد با سهمیه ازقبل معلوم شده یه سراغ این قوت لا یموت خود بروند . ( و این در حالی است که در زمان جنگ این کالای حیاتی به وفور در اختیار جامعه قرار داشت) .
خبر سهمیه ای شدن نان بیانگر بحران های سختی در آینده برای جامعه خواهد بود. ” فرا آگاهی ” این خبر را میتوان اینگونه بیان داشت :
۱_ در آینده شاهد یک جنگ دیگر با یکی از کشورهای جهان خواهیم بود حالا این کشور می‌تواند طالبان در شرق و یا اسرائیل در غرب ویا جنگ با آمریکا یا کشور دیگری می‌تواند باشد و مسولین و دست اندرکاران درحال آماده سازی جامعه برای آن روز خواهند بود .
۲_ دولت قادر به حمایت از تولیدات داخلی بخصوص گندم نخواهد بود هم در زمینه بستر سازی مثل تامین بذر ، آب و.. . و این در حالی است که در دولت های قبل اعلام شده بود که در تولید گندم به خودکفایی رسیده ایم . که یا آن خبر دروغ بوده و یا دولت فعلی قادر به ادامه روند قبلی نیست .
۳_ دولت قادر به توازن بین صادرات و واردات کالا ها نخواهد بودو به دلیل مشکلات ناشی از تحریم یا بیگانه ستیزی آنچنان دچار انزوای سیاسی و به دنبال آن انزوای اقتصادی خواهد شد که قادر به واردات گندم از کشورهای تولید کننده نخواهد بود .
۴_ دولت آنچنان دچار کسری بودجه خواهد شد که قادر به تامین گندم مصرف داخل از طریق خرید از تولید کننده گان داخلی و یا واردات آن از کشورهای دیگر نخواهد بود و بنا بر این مجبور است همبن میزان کمی که قادر به خرید است به طور سهمیه ای و کوپنی در اختیار اقشار جامعه قرار دهد.
۵ _ به دلیل عدم توانایی صادرات نفت و نپیوستن به اف ای تی اف اولا پولی و ارزی ندارد دوما همین مقدار ارزی را هم که به صورت دور زدن تحریم ها بدست می‌آورد قادر به در اختیار گرفتن آن نیست در نتیجه نمی‌تواند قوت لا یموت مردم را به وفور تامین کند در نتیجه مجبور به سهمیه بندی کردن آن خواهد شد .
۶ _ با توجه به شرایط پیش آمده در منطقه و جنگ روسیه و اکراین و احتمال فرسایشی شدن این جنگ و فشارهای وارده از طریق مسکو حاکمیت ( نه نظام ) قصد تصویب برجام را ندارد چنانچه زمزهای ان خیلی وقت است به گوش میرسد و لذا خود را آماده می‌کند برای شرایط سختی که بعد از اعلام شکست مذاکرات با آن روبرو خواهد شد .
کوپنی و سهمیه ای شدن نان در آینده حکایت از بحران های معیشتی برای اقشار جامعه بخصوص طبقات فرودست و پایین جامعه وحتی طبقات متوسط دارد.
پی آمد این سهمیه بندی از منظر آسیب شناسی تاثیر گذاری بر حوزه های آسیب های اجتماعی و مسائل اجتماعی خواهیم بود که آسیب ها و مسائل اجتماعی به شدت افزایش پیدا خواهد کرد . ما شاهد افزایش سرقت ، روسپیگری ، تجاوز ، قتل های انتقام گیرانه ، ادم ربایی، خودکشی های فردی و دسته جمعی خواهیم بود
، بالا رفتن میزان احساس نا امنی های اجتماعی و شکل گیری شورشهای گرسنگان و پابرهنگان و حاشیه نشین ها و به دنبال آن به دلیل حذف نخبگان و دلسوزان جامعه شکل گیر یک ساختاری از لمپن های پابرهنه لات منش خواهیم بود5944870380395149775 120 اقتصاددان نوشته

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....