تاریخ انتشار : جمعه 19 فروردین 1401 - 19:34
کد خبر : 83721

سردرگمی بازار خودرو در اولین هفته فعالیت رسمی در قرن جدید + جدول

سردرگمی بازار خودرو در اولین هفته فعالیت رسمی در قرن جدید + جدول

نخستین هفته رسمی معاملاتی فرودین ماه ۱۴۰۱ ، در بازار خودرو با سردرگمی پشت سرگذاشته شد. اقتصاددان: ارزیابی بازار خودروها نشان می دهد که در نخستین هفته معاملات سال جدید، بازار آرام بود، خریدار چندانی در آن دیده نمیشد و قیمت مدل ۱۴۰۰ خودروها نیز تغییر چندانی نداشت حال آنکه فاصله قیمت بین محصولات تولیدی

نخستین هفته رسمی معاملاتی فرودین ماه ۱۴۰۱ ، در بازار خودرو با سردرگمی پشت سرگذاشته شد.

اقتصاددان: ارزیابی بازار خودروها نشان می دهد که در نخستین هفته معاملات سال جدید، بازار آرام بود، خریدار چندانی در آن دیده نمیشد و قیمت مدل ۱۴۰۰ خودروها نیز تغییر چندانی نداشت حال آنکه فاصله قیمت بین محصولات تولیدی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۰ قابل توجه بود، فعالان بازار خودروها در این هفته از اختلاف قیمت ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی خودروها در مدل ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ خبر می دادند.

از سوی دیگر در این هفته، از سرگیری واردات خودرو که قطعی به نظر می‌رسید و بسیاری منتظر بهار بودند تا مجوز واردات ۷۰ هزار خودروی شخصی صادر شود و کمی انحصار در بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهد، به یکباره منتفی شد. این خبر در نخستین روز فعالیت بازار خودروها در سال جاری از سوی رییس کمیسیون تلفیق بودجه اعلام شد و در نهایت پس از کش و قوس فراوان از سوی وزارت صمت تایید شد.

همچنین، نوسان رو به رشد نرخ ارز از روز یکشنبه که فعالیت بازار خودروها آغاز شد، هم در قیمت گذاری خودروها تاثیر گذار بود. نرخ ارز این هفته از ۲۶ هزار و ۲۴۱ تومان به ۲۷ هزار و ۲۶۵ تومان رسید.

وضعیت بازار خودرو

براساس ارزیابی های صورت گرفته در این هفته، یعنی از روز یکشنبه که آغاز معاملات بود تا روز پنج شنبه، هشت خودروی «شاهین»، «کوییک R»، «کوییک معمولی»، «تیبا صندوقدار»، «تیبا ۲»، «سمند LX با موتورEF7»، «سمند سورن پلاس» افزایش قیمت را در بازار خودروها ثبت کردند و «ساینا» و «پژو ۲۰۷ سقف شیشه ای» با کاهش قیمت در بازار رو به رو شدند.

قیمت کوییک در بازار خودرو

این هفته خانواده کوییک افزایش قیمت را تجربه کردند؛ هم کوییک R و هم کوییک معمولی. این دو خودرو به ترتیب یک و ۲ میلیون تومان افزایش قیمت یافتند و ۱۹۹ و ۱۹۴ میلیون تومانی شدند.

«شاهین» دیگر خودروی گران شده در نخستین هفته معاملات بود. این خودرو که سال قبل نوسان چندانی را در بازار معاملاتی خود نمی دید، امسال را با افزایش چهار میلیون تومانی آغاز کرد. شاهین در نخستین هفته معاملات ۳۴۴ میلیون تومان قیمت خورد.

 سردرگمی بازار خودرو در اولین هفته فعالیت رسمی در قرن جدید + جدول

قیمت تیبا در بازار خودرو

در نخستین روزهای معاملات خودرو در فروردین ماه، خانواده تیبا هم با افزایش قیمت همراهی کردند. «تیبا صندوقدار» و «تیبا ۲ معمولی» هر دو ۲ میلیون تومان گران شدند و به ترتیب ۱۸۰ و ۱۸۵ میلیون تومان به فروش رسیدند. این در حالی بود که در میان محصولات گروه سایپا، قیمت «ساینا» یک میلیون تومان ارزان شد و از ۱۹۴ میلیون تومان در روز یکشنبه به ۱۹۳ تومان در روز پنج شنبه کاهش یافت.

 سردرگمی بازار خودرو در اولین هفته فعالیت رسمی در قرن جدید + جدول

قیمت محصولات پژو در بازار

از سوی دیگر در نخستین هفته معاملات، «پژو ۲۰۷ دنده ای» و «پژو ۲۰۷ سقف شیشه ای» دو راه جدا از هم را در بازار معاملات طی کردند. قیمت «پژو ۲۰۷ دنده ای» در طول هفته تقریبا ثابت بود و ۳۷۵ تومان قیمت خورد و این در شرایطی بود که «پژو ۲۰۷ سقف شیشه ای» از ابتدا تا انتهای معاملات هفته کاهش ۳ میلیونی قیمت را تجربه کرد و ۳۸۲ میلیون تومان شد.

 سردرگمی بازار خودرو در اولین هفته فعالیت رسمی در قرن جدید + جدول

قیمت خانواده سمند در بازار

در نخستین روزهای معامله، سمندها نیز راه ۲۰۷ ها را رفتند. «سمند LX با موتورEF7» ۲ میلیون تومان افزایش قیمت یافت، «سمند LX» ثبات قیمت را ثبت کرد و «سمند سورن پلاس» هم ۳ میلیون تومان افزایش قیمت را به نمایش گذاشت. این خودروها در پایان هفته به ترتیب، ۳۰۷، ۲۷۴ و ۳۱۰ میلیون تومان قیمت خوردند.

 سردرگمی بازار خودرو در اولین هفته فعالیت رسمی در قرن جدید + جدول

قیمت سایر پرطرفدارها

در میان سایر خودروهای پرطرفدار بازار، در آغاز معاملات قرن، «دنا پلاس توربو» رشد ۲ میلیونی در بازار داشت و با قیمت ۴۸۰ میلیون تومان معامله شد. «دنا معمولی» ثبات قیمت را در بازار معاملاتی خود ثبت کرد و ۳۷۲ میلیون تومان دست به دست شد و «رانا پلاس» نیز بدون تغییر ۳۰۶ میلیون تومان به فروش رفت.

 سردرگمی بازار خودرو در اولین هفته فعالیت رسمی در قرن جدید + جدول

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....