دو پارگی «کپیتال‌هیل»
دو پارگی «کپیتال‌هیل»

آخرین نتایج انتخابات آمریکا نشان می‌دهد، جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را به‌دست گرفتند و دموکرات‌ها موقعیت خود را در سنا حفظ کردند. به‌این شکل قدرت در کنگره بین دو حزب اصلی تقسیم شد. مهم‌ترین چشم‌اندازی که از کنگره آمریکا پیش رو است، پیروزی جمهور‌خواهان در مجلس نمایندگان و پیروزی دموکرات‌ها در سنا است. دموکرات‌ها از […]

آخرین نتایج انتخابات آمریکا نشان می‌دهد، جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را به‌دست گرفتند و دموکرات‌ها موقعیت خود را در سنا حفظ کردند. به‌این شکل قدرت در کنگره بین دو حزب اصلی تقسیم شد.

مهم‌ترین چشم‌اندازی که از کنگره آمریکا پیش رو است، پیروزی جمهور‌خواهان در مجلس نمایندگان و پیروزی دموکرات‌ها در سنا است. دموکرات‌ها از هم‌اینک با ۵۰کرسی، پیروزی خود را در سنا تضمین کرده‌اند و دیگر منتظر نتیجه انتخابات جورجیا نیستند؛ اما در مجلس نمایندگان، این حزب محافظه‌کار در یک قدمی فتح آن است.

بر اساس نقشه راهی که آسوشیتدپرس منتشر کرده، در حال حاضر جمهوری‌خواهان ۲۱۷کرسی به‌دست آورده‌اند که تنها یک کرسی دیگر برای پیروزی لازم دارد. دموکرات‌ها اما ۲۰۹کرسی به‌دست آورده‌اند و تا اینجای کار ۸کرسی را از دست داده‌اند. اگر جمهوری‌خواهان به ۲۱۸کرسی دست پیدا کنند، آنها صاحب اکثریت ناچیز خواهند شد و از این رهگذر چشم‌انداز ترسناکی برای فضای سیاسی آمریکا رقم خواهد خورد و آن فضای دو قطبی است که به‌وجود خواهد آمد. به گزارش آسوشیتدپرس، درصورتی‌که جمهوری‌خواهان پیروزی خود را تضمین کنند، دو سال بعدی ریاست‌جمهوری بایدن چندان با آرامش همراه نخواهد بود و احتمال اینکه خانواده‌اش مورد تحقیق قرار بگیرد، زیاد است. با این حال پیروزی جمهوری‌خواهان آن‌گونه که انتظار می‌رفت، حاصل نشد و قرمزها در این دوره از انتخابات به‌ویژه در سنا ضعیف ظاهر شدند.

جنگ فیل‌ها

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد  ،  پس از یک هفته طولانی از شمارش آرا، به نظر می‌رسد فتح اکثریت مجلس نمایندگان به‌دست جمهوری‌خواهان پیش‌رو باشد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز و به نقل از آسوشیتدپرس کنترل مجلس نمایندگان احتمالا به دست جمهوری‌خواهان می‌افتد؛ اما هنوز چند روز دیگر تا اعلام قطعی نتایج ممکن است باقی مانده باشد. همزمان نتایج نشان می‌دهد که دموکرات‌ها در اهداف خود در آریزونا و کالیفرنیا چندان موفق عمل نکرده‌اند. البته هنوز شانسی برای دموکرات‌ها وجود دارد؛ اما این شانس چندان بالا نیست. در حال حاضر شانس جمهوری‌خواهان برای کسب ۲۲۱کرسی و فتح اکثریت در چشم‌انداز دیده می‌شود.

هرچند که باقی کرسی‌ها که نتایج آنها هنوز اعلام نشده، رقابت بسیار تنگاتنگ است. این در حالی است که به‌رغم پیروزی محتمل جمهوری‌خواهان اختلافات در این حزب محافظه‌کار بیشتر شده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، رهبران جمهوری‌خواه در کنگره با اختلافاتی دست و پنجه نرم می‌کنند و بخش افراطی این حزب جسورتر و خشمگین‌تر شده است. پس از عملکرد ضعیف حزب جمهور‌ی‌خواهان، رویه آنها ضعیف‌تر شده است. در این شرایط کوین مک‌کارتی، نماینده کالیفرنیا روز سه‌شنبه فعالیت‌های خود را برای نامزدی جمهوری‌خواهان برای ریاست مجلس نمایندگان شدت بخشید؛ اما با مخالفت جمع زیادی از جمهوری‌خواهان مواجه شده که نشان‌دهنده ضعف وی در تسلط بر حزب خود است.

این تلاش‌ها در حالی صورت گرفت که حزب او همچنان در حال رسیدن به چیزی است که به نظر می‌رسد از نظر تاریخی آمریکا شاهد یک اکثریت ناچیز در مجلس نمایندگان باشد. در این میان علاوه بر مک‌کارتی که در رهبری مجلس نمایندگان به مشکل بر خورده است، چنین سناریویی را می‌توان برای میچ مک‌کانل سناتور اهل کنتاکی در نظر گرفت. به نظر می‌رسد شورش محافظه‌کارانه پس از کسب نتایج ضعیف در کنگره در پیش‌رو باشد. پس از یک مراسم کاری به صرف نهار که چهار ساعت طول کشید، جمهوری‌خواهان از نتایج به‌دست‌آمده بسیار ابراز خشم کردند.

تشخیص این گروه از این اختلافات این است که مشکل اصلی حزب از افراطیونی است که پیام‌های تفرقه‌انگیز در ایام انتخابات منتشر کردند. مک‌کانل می‌گوید: «ما در میان مستقل‌ها و میانه‌روها عملکرد ضعیفی داشتیم؛ زیرا تصور آنها از بسیاری از افراد در نقش‌های حزبی و رهبری ما این است که آنها درگیر هرج و مرج، منفی‌گرایی، حملات بیش از حد هستند.» او گفت که رای‌دهندگان منتقد از حزب جمهوری‌خواه ترس داشتند. با این حال به نظر می‌رسد هر دو رهبر در مسیری قرار بگیرند که در بالای حزب قرار بگیرند؛ اما از یک واقعیت نمی‌توان گذشت و آن اینکه اختلافات اساسی بین جمهوری‌خواهان و قانون‌گذاران این حزب وجود دارد. همین باعث می‌شود هر دو رهبر در مجلس نمایندگان و سنا به‌دنبال چیدن بال افراطی‌ها در درون حزب باشند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع