تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آبان 1402 - 20:10
کد خبر : 145779

دانش بنیان‌های حوزه ICT حمایت ویژه می‌شوند

دانش بنیان‌های حوزه ICT حمایت ویژه می‌شوند

عیسی زارع پور از تشکیل کمیته اجرایی مشترک برای حمایت ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) خبر داد. عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز یکشنبه در نشست مشترک با مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در محل این وزارتخانه ضمن تقدیر از رویکرد جدید و

عیسی زارع پور از تشکیل کمیته اجرایی مشترک برای حمایت ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) خبر داد.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز یکشنبه در نشست مشترک با مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در محل این وزارتخانه ضمن تقدیر از رویکرد جدید و خلاقانه هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در ایجاد سرعت مناسب برای توسعه زیست‌بوم تامین مالی حوزه فناوری، اثر این اقدام را در توسعه فناوری در کشور قابل مشاهده دانست.

وی با اشاره به اینکه تاکید دولت و شخص رییس‌جمهور بر حمایت‌های حداکثری از اقتصاد دانش‌بنیان است، گفت: به هر طریق دولت با بضاعتی که داشته تلاش کرده منابع مالی و غیرمالی مختلف را به خدمت توسعه اکوسیستم بیاورد و صندوق نوآوری هم تمام تلاش خود را کرده است که خود را با این شرایط تطبیق دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این اقدامات منجر به حمایت بیشتر، در سطوح مختلف، از شرکت‌های دانش‌بنیان شده است.

وی همچنین با اشاره به حمایت‌های دولت سیزدهم از محصولات تولیدی شرکت‌های دانش بنیان، تاکید کرد: از سال گذشته همه دستگاه‌های اجرایی مکلف به استفاده حداکثری از محصولات دانش‌بنیان داخلی شده‌اند و رویکرد این است که با افزایش حمایت‌ها، خدمات فناورانه به مردم برسد.

فعالیت ۳۰ درصد دانش‌بنیان‌ها در حوزه ICT

به گزارش اقتصاددان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،  زارع پور با بیان اینکه، در حوزه کاری ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز آمار‌ها می‌گوید دست‌کم ۳۰ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان موجود، در حوزه فناوری اطلاعات مشغول به کار هستند، افزود: فراموش نکنیم که در این حوزه خلاقیت و نوآوری حرف اول را می‌زند و حوزه‌ای است که می‌تواند به سرعت ارزش ایجاد کند؛ بنابراین حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مزیت نسبی زیادی دارد.

وی گفت: ما نیز در وزارتخانه ارتباطات در کنار صندوق نوآوری هستیم، فارغ از اینکه وزارت ارتباطات عضوی از هیات امنای صندوق است، خود ما نیز در وزارتخانه انگیزه گسترش همکاری با صندوق نوآوری را داریم و این همکاری ظرفیتی بی‌نظیر برای توسعه اکوسیستم دانش‌بنیان در حوزه فناوری اطلاعات است.

عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با ارائه پیشنهادی به منظور تشکیل یک کمیته اجرایی مشترک میان این صندوق و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: همکاری این دو نهاد با یکدیگر را باید متفاوت دید.

زارع پور در ادامه پیشنهاد کرد: طرفین یک کمیته اجرایی مشترک دائمی داشته باشند که به طور مرتب و مداوم سازوکار تنظیم مقرراتی برای همکاری به وجود آورند.

به گفته وی، دو طرف ظرفیت خوبی دارند و اگر سازوکار مشخص اجرایی طراحی کنیم حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دچار تحول جدی می‌شود، به خصوص اینکه در قانون برنامه هفتم توسعه تکالیف بسیار زیادی به دستگاه‌های اجرایی برای حداکثر استفاده از فناوری‌های جدید جهت هوشمندسازی محول شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: زیرساخت ارتباطی و پردازشی را باید تامین کنیم. در این حوزه هم به غیر از هوشمندسازی، از صندوق نوآوری طلب یاری و همکاری می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در حوزه فیبر نوری، ۲۰ میلیارد اتصال در کشور تا پایان برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده که بازار بزرگی را برای بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌کند ضمن اینکه این کار هم در رشد تولید و اشتغال موثر خواهد بود و یک هدف بسیار خوبی است که منابع صندوق نوآوری شتاب گیرد.

زارع پور همچنین تاکید کرد: همکاری‌های طرفین در حوزه ماهواره‌های فضایی و حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه نیز می‌تواند در رشد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت همکاری میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و صندوق نوآوری و شکوفایی بسیار زیاد است و باید کار‌های بزرگی با هم انجام دهیم، گفت: ما منتظر تدوین و عقد قرارداد برای توسعه همکاری‌ها و ایجاد کمیته مشترک میان این دو نهاد برای تصمیم‌گیری و ایجاد سازوکار در این حوزه هستیم.

حمایت ۷ هزار میلیارد تومانی صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه ICT

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این نشست با بیان اینکه ما در صندوق نوآوری رویکرد فعالانه‌ای برای خود تعریف کردیم که براساس اولویت دستگاه‌های اجرایی و نیاز‌های کشور بتوانیم بخشی از حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را سامان دهیم، گفت: در این میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از وزارت‌خانه‌های مهم و زیرساختی نقشی بسیار پررنگ در رویکرد جدید صندوق دارد.

محمدصادق خیاطیان افزود: از سوی دیگر وزیر ارتباطات نیز عضوی از هیئت امنای صندوق نوآوری است و بنابراین ارائه گزارشی از اقدامات صندوق به وزیر ارتباطات نیز برای ما از این حیث با اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه نقطه قوت دولت سیزدهم، حمایت همه‌جانبه از زیست‌بوم دانش‌بنیان است، گفت: بنابراین هم‌افزایی که در دولت ایجاد شده، باید از این ظرفیت استفاده کنیم؛ لذا ما بدنبال استفاده از همگرایی موجود در دولت، برای حمایت از زیست‌بوم دانش‌بنیان هستیم.

خیاطیان گفت: اکنون همه اجزای دولت پای کار توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آمده‌اند و ما نیز به دنبال این هستیم که همکاری‌ها را به شکل سیستمی ایجاد و از پراکندگی و کار جزیره‌ای عبور کنیم و این اقدامات اگر هم‌افزا شوند سرعت رشد بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین با بیان اینکه امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در کشور به ۹۲۲۰ شرکت رسیده که ۲۶۶ هزار نفر در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند، گفت: در این میان صندوق نوآوری ۷۹ خدمت شامل ۲۰ مدل تسهیلات، هفت مدل ضمانت‌نامه و ۴۴ خدمت بلاعوض توانمندسازی به این شرکت‌ها اعطا می‌کند.

به گفته خیاطیان، صندوق نوآوری از ابتدای تاسیس تاکنون ۴۶ همت خدمات مالی به شرکت‌های دانش بنیان ارائه کرده است که از این بین ۲۵ همت شامل تسهیلات و ۱۳ همت شامل ضمانت‌نامه است.

وی افزود: از این میزان خدمات مالی، ۷ همت از طریق بخش خصوصی برای زیست‌بوم نوآوری جذب شده است. ۱۸۶ میلیارد تومان هم در قالب خدمت بلاعوض توانمندسازی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شده که این اعداد با همکاری شبکه بانکی کشور و بازار سرمایه در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفته است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: در سال‌های گذشته صندوق توانست زبان و ادبیات مشترکی با شبکه بانکی ایجاد کند. از سوی دیگر در این سال‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از خوش‌نام‌ترین مشتریان شبکه بانکی بوده‌اند به طوری که امروز بدهی شرکت‌های دانش بنیان به شبکه بانکی کشور مطابق گفته مدیران این شبکه، صفر است.

خیاطیان از دیگر همکاران صندوق نوآوری در حوزه تامین مالی فناوری را صندوق‌های پژوهش و فناوری نام برد و افزود: با حمایت صندوق نوآوری ۷۱ صندوق پژوهش و فناوری در سراسر استان‌ها و در حوزه‌های تخصصی مختلف شکل گرفته است که میزان کل سرمایه آن‌ها امروز به ۳ هزار و ۳۰۱ میلیارد تومان می‌رسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از بین ۹۲۲۰ شرکت دانش بنیان، ۲۸۰۰ شرکت در حوزه ICT فعالیت دارند، افزود: از این تعداد ۱۲۷۵ شرکت از صندوق نوآوری تسهیلات دریافت کرده‌اند که شامل ۳۵۹۹ فقره تسهیلات به مبلغ ۴۸۱۴ میلیارد تومان بوده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ادامه داد: همچنین صندوق نوآوری تاکنون ۱۵۵۵ فقره ضمانت‌نامه به مبلغ ۲۲۸۴ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه ICT اعطا کرده است.

وی همچنین تصریح کرد: تاکنون ۴۱ میلیارد تومان هم‌سرمایه‌گذاری میان صندوق نوآوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری فعال در حوزه ICT و نیز ۱۷۹ میلیارد تومان هم‌سرمایه‌گذاری با صندوق‌های جسورانه فعال در این حوزه صورت گرفته است.

خیاطیان با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در دولت سیزدهم ۱۳ همت تسهیلات به دانش بنیان‌ها ارائه کرده است، گفت: ما در این دولت سالیانه به طور میانگین ۶۶۰۰ میلیارد تسهیلات به این شرکت‌ها اعطا کرده‌ایم که ۲.۸ رشد نسبت به دولت قبل را نشان می‌دهد.

به گفته وی، همچنین صندوق نوآوری با اعطای ۴۰۸ میلیارد تومان قرارداد تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق‌ها در سراسر ایران را فراهم کرده است.

خیاطیان با اشاره به اینکه اهداف راهبردی صندوق نوآوری مطابق برنامه هفتم توسعه ایجاد ۵۰۰ هزار فرصت شغلی جدید است، گفت: تا پایان برنامه هفتم توسعه باید ۶ هزار میلیون یورو توسعه صادرات و ۶۶۰۰ همت فروش محصولات دانش بنیان حاصل شود.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: توسعه فناوری‌های آینده و جریان‌ساز در حوزه‌های هوش مصنوعی، زیست فناوری و میکروالکترونیک در برنامه هفتم مورد تاکید قرار گرفته است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....