5 copy

به نظر تحلیلگران بازار، بورس تهران احتمالا به‌دلیل کاهش نرخ ارز و عدم افزایش قابل توجه دلار نیما، انگیزه کافی برای رشد نخواهد داشت. میانگین دلار آزاد طی هفته اول اردیبهشت حدود ۶۴هزار تومان بود که با افت ۳هزار تومانی به ۶۱هزار تومان طی هفته منتهی به دوازدهم این ماه رسید. به نظر می‌رسد بازار به این نتیجه رسیده است که همزمان شدن کاهش دلار در بازار آزاد و رشد هرچند اندک دلار نیما موجب شده است تا اختلاف این دو شاخص دلاری به ۴۷درصد برسد. این به این معنی است که بانک مرکزی تمایل ندارد تا دلار نیما را به دلار بازار آزاد نزدیک کند. اگر رشد دلار نیما در بازه کوتاه‌مدت و به اندازه قابل توجهی نباشد، صنایع بورسی تمایلی به صادرات نخواهند داشت. هرچند بورس کالا بازار خوبی برای فروش برخی از شرکت‌ها شده است، اما احتمالا توقف یا کاهش صادرات در نهایت به نفع اقتصاد و به نفع بورسی‌ها نخواهد بود. همچنین ارزش معاملات بورس نیز حاکی از آن است که اوضاع این بازار چندان خوب نیست و احتمال آن وجود دارد که شاخص کل تا ۲میلیون و ۲۰۰هزار واحد به اصلاح ادامه دهد. هرچند ممکن است که طی هفته آینده و پس از اصلاح یک هفته‌ای بازار، بورس تهران دچار یک توقف قیمتی خواهد شد یا ممکن است به‌طور مقطعی با رشد اندکی همراه شود. اما در نهایت پتانسیل آن وجود دارد که شاخص کل تا کف کانالی که در آن حضور دارد نیز برسد.

تابلو از بازگشت روند می‌گوید؟

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد  ، درحالی‌که میانگین ارزش معاملات خرد بازار سهام در هفته اول اردیبهشت ماه به ۴هزار میلیارد تومان رسیده بود، اما دوباره میانگین این شاخص به ۳هزار و ۲۰۰میلیارد تومان بازگشت ضمن آنکه هنوز میانگین متحرک ۵روزه ارزش معاملات خرد، (به‌عنوان میانگین کوتاه‌مدت این شاخص) موفق نشده است از میانگین ۲۰ و ۶۰ روزه (به‌عنوان میانگین بلندمدت شاخص مذکور) عبور کند. احتمال آن وجود دارد که با تداوم شرایط رکودی ناشی از تثبیت احتمالی نرخ ارز ارزش معاملات خرد بازار سهام همچنان پایین بماند. ارزش معاملات دلاری نیز دوباره به ۳۴میلیون دلار بازگشت. این درحالی است که به نظر می‌رسد ارزش معاملات دلاری باید بالای ۱۰۰میلیون دلار تثبیت شود تا بتوان در خصوص رونق بازار اظهارنظر کرد.

همچنین از هزارو ۲۸۰میلیارد تومانی که طی هفته اول اردیبهشت وارد بازار سرمایه شد، ۶۸۶میلیارد تومان آن از بازار خارج شد. نکته قابل توجه آن است که بخش بزرگی از این سرمایه وارد صندوق‌های درآمد ثابت شد؛ به‌طوری‌که طی اردیبهشت ماه بیش از هزار و ۹۰۰میلیارد تومان سرمایه حقیقی وارد این صندوق‌ها شده است. همچنان نرخ بهره بیش از ۳۰درصد که توسط برخی از صندوق‌ها پیشنهاد می‌شود در برابر نرخ تورم اعلامی جذاب است و بازدهی بدون ریسکی را برای بازار سرمایه به همراه دارد. نسبت P/E بازار سهام نیز به ۷٫۶۵واحد رسیده است. هرچند طبق محاسبات و ارزش‌گذاری بازار، باید این نسبت حوالی۸ باشد اما بازار به واسطه تداوم ریسک سیاست‌‌گذاری بر بازار سهام، P/E پایینی را برای این بازار قائل می‌شود. از این رو، بازار سهام احتمالا طی هفته‌های آینده، با روندی متعادل و در ادامه با رکود همراه خواهد شد. احتمالا بازار در پی دلار نیمای ۵۰هزار تومانی است تا با رشد ۳۰درصدی این شاخص دلاری، صنایع خود را در برابر ریسک افزایش هزینه‌های دولتی بیمه کند. بنابراین درصورتی‌که سناریوی افزایش قیمت دلار نیما تقویت شود، بازار می‌تواند به تارگت ۳میلیون واحدی نزدیک شود. البته احتمالا افزایش ارتفاع شاخص کل با موانعی همراه خواهد بود و کار این نماگر برای خودنمایی در برابر بازارها سخت خواهد بود.

4 copy