حجم معاملات رمزارز در ایران چقدر است؟
حجم معاملات رمزارز در ایران چقدر است؟

ارزش معاملات روزانه رمزارز با رمزارز در ایران حدود ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی برای تعیین تکلیف در بازار رمزارز کارگروهی تشکیل داده‌اند، آشتیانی مدیر انجمن بلاکچین در گفت‌وگویی به سوالات زیر در این باره پاسخ داده است. سوال: روزانه حجم معاملات بازار رمز در […]

ارزش معاملات روزانه رمزارز با رمزارز در ایران حدود ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی برای تعیین تکلیف در بازار رمزارز کارگروهی تشکیل داده‌اند، آشتیانی مدیر انجمن بلاکچین در گفت‌وگویی به سوالات زیر در این باره پاسخ داده است.

سوال: روزانه حجم معاملات بازار رمز در کشور چه میزان است؟

آشتیانی: حجم معاملات رمز ارز‌ها با توجه به ثبات تقریبی بازار جهانی به روزانه ۸۰۰ میلیارد تومان در داخل کشور می‌رسد و ارزش معاملات رمز ارز با رمز ارز ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

بازار دارایی‌های دیجیتال در کنار بازارهای سنتی به عنوان یک بازار مستقل، پدیده نوظهور است که بخش مهمی از اقتصاد دیجیتال امروز و آینده را تشکیل می‌دهند.

سوال: تفاوت سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارز و بازارهای دیگر چیست؟

آشتیانی: الان بازار بورس، بازار فلزات گران‌بها، بازار املاک و بازار دارایی‌های دیجیتال به صورت مستقل در داخل کشور زمینه‌های سرمایه‌گذاری مردم هستند؛ اما یکی از مشکلات و خطرات سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها، نا آگاهی افراد نسبت به ریسک‌های آن است که موجب زیان بسیاری از سرمایه‌گذاران شده.

سوال: عوامل به وجود آمدن ریسک‌ها در بازار رمز ارز دیجیتال چیست؟

آشتیانی: نوسانات قیمتی شدید و همینطور دانش‌بنیان بودن حوزه بلاکچین باعت شد تا مردم ریسک‌های بیشتری را در این حوزه متحمل شوند و باید با دانش و مطالعه خیلی بیشتری نسبت به این بازار توجه کنند.

بانک مرکزی الان هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت این حوزه در دست ندارد. قوانین موجود برای کشور در سال ۹۶ توسط شورای پول و اعتبار ابلاغ شده است؛ این قوانین مبنی بر ممنوعیت ورود بانک‌ها و موسسات مالی به حوزه دارایی‌های دیجیتال بود.

همچنین در سال ۹۸ مصوبه‌ای توسط هیات وزیران برای صنعت استخراج رمز ارز‌ها ابلاغ شد که با توجه به بند یک آن، معاملات دارایی‌های دیجیتال در داخل کشور به عنوان ابزار پرداخت ممنوع است و این معاملات با پذیرش ریسک و خطر‌پذیری توسط معامله گران صورت می‌پذیرد.

سوال: رویکرد دولت سیزدهم در رابطه با قانونمند کردن این حوزه چیست؟

آشتیانی: این حوزه در داخل کشور فعلا در یک ضعف قانونی به سر می‌برد. در دولت سیزدهم با توجه به سند تحول دولت مردمی یک جداگانه به بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال اختصاص پیدا کرد که براساس آن قوانین و مقرراتی در حال تنظیم است.

سوال: آیا می‌توان به کسب و کار‌های فعال در زمینه رمز ارز مجوز داد؟

آشتیانی: حوزه رمز ارزها ماهیتی دستور ناپذیری دارد؛ اما قابلیت‌های تنظیم، مشاهده و قاعده مندی در آن وجود دارد. در سایر کشورهای دنیا این ویژگی دستور ناپذیری و درعین حال قاعده مندی را به رسمیت شناخته‌اند و به عنوان یک نوع دارایی معرفی کرده‌اند.

تنظیم گری بازار رمز ارز از نظام مجوزدهی سنتی فاصله دارد. با نظام مجوزدهی تنها دارایی‌های دیجیتال مردم در معرض خطر و تحریم قرار می‌گیرد که این موضوع باعث کوچ سرمایه‌های دیجیتال مردم به خارج از کشور می‌شود به همین دلیل باید با احتیاط زیادی نسبت به این بازار تصمیم گیری کرد.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان