تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 آبان 1402 - 12:01
کد خبر : 146072

حال کسب وکار نامساعدتر شد

حال کسب وکار نامساعدتر شد

حال کسب و کار بدتر شد. نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار کشور در فصل تابستان امسال از نامساعدتر شدن شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی نسبت فصل قبل و فصل مشابه در سال قبل حکایت دارد.براساس نتایج جدید پایش، شاخص محیط کسب وکار در تابستان امسال، ۶٫۱۱ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که از وضعیت

حال کسب و کار بدتر شد. نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار کشور در فصل تابستان امسال از نامساعدتر شدن شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی نسبت فصل قبل و فصل مشابه در سال قبل حکایت دارد.براساس نتایج جدید پایش، شاخص محیط کسب وکار در تابستان امسال، ۶٫۱۱ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۴۰۲ با میانگین ۶٫۰۵) نامساعدتر است. این ارزیابی بیانگر آن است که از نظر فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، وضعیت برخی مولفه‌های موثر بر محیط کسب و کار ایران در تابستان ۱۴۰۲ نامساعدتر شده است. عدد شاخص در تابستان ۱۴۰۲ نسبت به فصل مشابه سال قبل (۳٫۹۰درصد) نامساعدتر شده است. براساس این گزارش فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده، سه مولفه «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «دشواری تامین مالی از بانک‌ها»، «بی‌ثباتی سیاست‌ها»، «قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار» را نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب‌وکار کشور معرفی کرده‌اند.

 وضعیت محیط کسب وکار در تابستان 

به گزارش اقتصاددان به نقل از تعادل ،    بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در تابستان امسال، ۶٫۱۱ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۴۰۲ با میانگین ۶٫۰۵) نامساعدتر است. در تابستان ۱۴۰۲ فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به ترتیب سه مولفه ۱-غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات ۲-دشواری تأمین مالی از بانک‌ها ۳-بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار را نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مولفه‌ها ارزیابی نموده‌اند. بر اساس یافته‌های این طرح در تابستان ۱۴۰۲ استان‌های قم، سمنان و زنجان به ترتیب دارای مساعدترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند. بر اساس یافته‌های طرح، میانگین ظرفیت فعالیت (واقعی) بنگاه‌های اقتصادی شرکت‌کننده در فصل تابستان ۱۴۰۲ معادل ۴۱٫۶۵ درصد بوده است که نسبت به بهار ۱۴۰۲ (۴۱٫۱۲ درصد) تغییر محسوسی نداشته است.
بر اساس نتایج این پایش در تابستان ۱۴۰۲، وضعیت محیط کسب‌وکار در بخش خدمات (۶٫۱۴) در مقایسه با بخش‌های صنعت (۵٫۹۲) و کشاورزی (۶٫۰۲) نامناسب‌تر ارزیابی شده است. در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی برحسب طبقه‌بندی استاندارد ISIC.rev4، رشته فعالیت‌های ۱- آموزش، ۲- سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و ۳- آب‌رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار و رشته فعالیت‌های ۱- خدمات مربوط به تأمین جا و غذا، ۲-املاک و مستغلات و ۳- اداری و خدمات پشتیبانی، بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی در کشور داشته‌اند. بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‌وکار ایران در تابستان ۱۴۰۲، عدد ۶٫۲۸ (عدد ۱۰ بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که بدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۴۰۲ با میانگین ۶٫۱۶) است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد ۶٫۵۸ است که در ارزیابی فصل گذشته عدد ۶٫۴۶ حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد ۶٫۰۳ است که در فصل گذشته عدد ۵٫۹۱ ارزیابی شده بود. بر این اساس، محیط حقوقی و قانونی با عدد ۵٫۵۹ و محیط مالی با عدد ۸٫۳۰ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط‌ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند. لازم به ذکر است که شاخص شین به دلیل در نظر گرفتن وزن عوامل مختلف در محاسبه، از دقت بیشتری نسبت به شاخص کل کشور برخوردار است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....