تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آبان 1402 - 15:32
کد خبر : 145864

جزئیات نامه­ نگاری رئیس کل سازمان امور مالیاتی با فرزین

جزئیات نامه­ نگاری رئیس کل سازمان امور مالیاتی با فرزین

اعطای هر گونه تسهیلات ارزی یا ریالی به تمامی اشخاص حقوقی از مبلغ معادل ۶۵ درصد سقف نصاب معاملات متوسط و بالاتر و اشخاص حقیقی از مبلغ ۳۵ درصد سقف نصاب مذکور و بالاتر مشمول مقررات تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم خواهد بود. اقتصاددان: سیدمحمدهادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی در

اعطای هر گونه تسهیلات ارزی یا ریالی به تمامی اشخاص حقوقی از مبلغ معادل ۶۵ درصد سقف نصاب معاملات متوسط و بالاتر و اشخاص حقیقی از مبلغ ۳۵ درصد سقف نصاب مذکور و بالاتر مشمول مقررات تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم خواهد بود.

اقتصاددان: سیدمحمدهادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی در نامه ای به محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی نوشت: بر اساس آخرین اصلاحیه ماده ۱ ضوابط اجرایی موضوع تبصره ۱ ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم اعطای هر گونه تسهیلات اعم از ارزی یا ریالی توسط بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی، برای اشخاص حقوقی از مبلغ ۵ میلیارد ریال و بالاتر و برای اشخاص حقیقی از مبلغ دو میلیارد ریال و بالاتر، مشمول مقررات موضوع تبصره ۱ ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم می باشد.

با عنایت به افزایش سطح عمومی قیمتها در سنوات اخیر و نظر به تصمیمات متخده در کمیسیون پولی و اعتباری مورخ ۱۶/۰۱/۱۴۰۲ مبنی بر افزایش سقف فردی تسهیلات قرض الحسنه بانکهای قرض الحسنه و نیز بهبود و ارتقای فضای کسب و کار و تکریم مودیان مالیاتی، بازنگری حد نصاب مقرر در ماده ۱ اصلاحیه موصوف در دستور کار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته است.

متن اصلاحی ماده ۱ ضوابط اجرایی تبصره ۱ ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن که از سوی رئیس کل سازمان امور مالیاتی به رئیس کل بانک مرکزی اعلام شده و نسخه ای از آن در اختیار اقتصاد آنلاین قرار گرفته، به شرح زیر است:

ماده ۱- اعطای هر گونه تسهیلات ارزی یا ریالی از سوی بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی که از این پس به اختصاص موسسه اعتباری نامیده می شوند، به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) موضوع قانون مالیات های مستقیم، برای اشخاص حقوقی از مبلغ معادل ۶۵ درصد سقف نصاب معاملات متوسط موضوع ماده ۲ قانون برگزاری مناقصات مصوبه سال ۱۳۸۳ و بالاتر و برای اشخاص حقیقی از مبلغ معادل ۳۵ درصد سقف نصاب مذکور و بالاتر ظرف مدت یکسال شمسی مشمول مقررات تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مذکور می باشد.

تبصره: معادل ریالی تسهیلات ارزی اعطایی بر اساس نرخ مرجع بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنای تعیین شمول یا عدم شمول تسهیلات مذکور به حکم تبصره یادشده می باشد.

گفتنی است بر اساس تبصره یک، اعطای تسهیلات بانکی به اشخاص حقوقی و همچنین صاحبان مشاغل از طرف بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری منوط به اخذ گواهی‌های زیر خواهد بود:

  1. گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده.
  2. گواهی اداره امور مالیاتی مربوط مبنی بر وصول نسخه‌ای از صورت‌های مالی ارائه شده به بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....