تاریخ انتشار : جمعه 7 بهمن 1401 - 22:03
کد خبر : 113358

جزئیات جدید حمله به سفارت باکو در تهران

جزئیات جدید حمله به سفارت باکو در تهران

صبح امروز حدود ساعت ۳۰: ۸ یک حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران صورت گرفته است. وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از حمله مسلحانه به سفارت خود تهران و کشته شدن یک نیروهای محافظ این سفارت خبر داد.  به دنبال انتشار اخباری از حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران در صبح روز جمعه، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان

صبح امروز حدود ساعت ۳۰: ۸ یک حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران صورت گرفته است.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از حمله مسلحانه به سفارت خود تهران و کشته شدن یک نیروهای محافظ این سفارت خبر داد.  به دنبال انتشار اخباری از حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران در صبح روز جمعه، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان این حمله را تایید کرد.

ضارب با اسلحه خودکار به اتاقک نگهبانی امنیتی مقابل سفارت حمله کرده و رئیس نیروهای محافظ سفارت را کشته است. دو نفر از نگهبانان نیز حین تلاش برای جلوگیری از این حمله مجروح شده انداما وضعیت آن ها بحرانی نیست.

انگیزه فرد مهاجم چی بود؟

رئیس پلیس پایتخت گفت: یک فرد صبح امروز با ورود به سفارت آذربایجان با سلاح گرم اقدام به تیراندازی نموده که در این حادثه یک نفر کشته و ۲ نفر مجروح شدند. با سرعت عمل پلیس فرد مهاجم بلافاصله دستگیر و تحقیقات از وی ادامه دارد. این فرد به همراه دو فرزند خردسال خود وارد سفارت شده است. در تحقیقات اولیه فرد مهاجم انگیزه خود را مشکلات شخصی و خانوادگی اعلام کرده است./جماران

بیانیه وزارت خارجه آذربایجان در مورد حمله به سفارت این کشور در تهران

وزارت امور خارجه آذربایجان درباره حمله به سفارت این کشور بیانیه داد و توضیحاتی را ارائه کرد. در این بیانیه آمده است:

« حمله به  سفارت جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ حدود ساعت ۸:۳۰ رخ داد. در این حادثه یک نفر با اسلحه کلاشینکف حمله کرد و رییس حراست سفارت باکو  را کشت، دو محافظ سفارت نیز در جلوگیری از  این حمله زخمی شدند. وضعیت آنها رضایت بخش است. /ایسنا

فرد مهاجم به سفارت آذربایجان: فروردین امسال همسرم به سفارت آمده و دیگر برنگشته است

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران: ساعت ۸ صبح امروز یک پراید مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران توقف می‌کند و با سلاح وارد ساختمان سفارت می‌شود. پس از حمله یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر مجروح می‌شوند.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده: فروردین امسال همسرم به سفارت آذربایجان به تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است. در مراجعات مکرر به سفارت هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست.امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت بروم.

سخنگوی وزارت خارجه: حادثه سفارت آذربایجان با حساسیت بالا در حال بررسی است

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این اقدام را شدیدا محکوم کرد. وی افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پی اقدام مسلحانه انجام شده در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که متاسفانه به کشته شدن یک نفر منجر شده است، این اقدام را شدیدا محکوم کرد.

کنعانی ضمن تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده این عضو سفارت و نیز دولت و ملت آذربایجان، اظهار داشت: نیروهای انتظامی و امنیتی بلافاصله وارد عمل شده و فرد ضارب را دستگیر کردند که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود، نتیجه بررسی های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به‌ ورود فوری دستگاهها و نهادهای ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می گردد رسانه ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد، اطلاعات دقیقتر در این خصوص با تکمیل روند بررسی ها منتشر خواهد شد.

ترکیه حمله به سفارت آذربایجان در ایران را محکوم کرد

وزیر خارجه ترکیه در توییتی حمله صبح امروز به سفارت آذربایجان در تهران را محکوم کرد.

 واکنش سخنگوی وزارت خارجه روسیه به حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران

 ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه در کانال تلگرامی خود نوشت: ما از حمله‌ای دیگر به سفارت آذربایجان – که در آن یک مامور امنیتی جان باخت – شوکه شده‌ایم. ما به همتایان آذربایجانی تسلیت می‌گوییم و حمایت خود را ابراز می‌داریم.

وی در ادامه نوشت که وزارت خارجه بعدا اظهارنظر با جزئیات‌تری در این زمینه خواهد داشت./ ارمن نیوز

وزارت خارجه آذربایجان اعلام کرد که ایران مسئول کامل حمله مسلحانه به سفارت این کشور در تهران است.

جلسه فوری وزرای خارجه و کشور در پی حمله به سفارت آذربایجان

وزرای خارجه و کشور اهداف و انگیزه مهاجم مسلح به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را مورد بررسی قرار دادند.

دکتر امیرعبداللهیان و دکتر وحیدی وزرای خارجه و کشور با توجه به حادثه پیش آمده در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران اهداف و انگیزه مهاجم مسلح را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس شواهد و مشاهدات اولیه ، ضارب با انگیزه کاملا شخصی اقدام به تیراندازی کرده است.

تدابیر امنیتی لازم برای ادامه فعالیت طبیعی سفارت و دیپلمات های جمهوری آذربایجان در تهران اتخاذ گردیده و اقدامات قضایی و امنیتی برای روشن شدن انگیزه شخصی ضارب در جریان است.

سفیر ایران به وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان احضار شد

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، سیدعباس موسوی سفیر ایران در باکو را به این وزارتخانه احضار کرده و مراتب اعتراض شدید آذربایجان را بابت این موضوع به تهران اعلام کرده است.

تصمیم عجیب دولت باکو درباره سفارت آذربایجان در تهران

سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان گفت: دولت باکو درصدد است تا در آینده‌ای نزدیک سفارت خود در ایران را تخلیه کند.

آیخان حاجی‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان نیز در گفت‌وگویی با تی آر تی عنوان کرد که طرف ایرانی مسئولیت کامل حمله به سفارت این کشور در تهران را برعهده دارد.

وی همچنین اعلام کرد که دولت باکو درصدد است تا در آینده‌ای نزدیک سفارت خود در ایران را تخلیه کند.

یکی از اعضای پارلمان آذربایجان هم در توییتی مدعی شده که ما بارها درخصوص تهدیدات و ایدئولوژی‌های تروریستی رو به رشد در منطقه و همچنین عواقب‌شان هشدار داده بودیم.

ورود کمیسیون امنیت به ماجرای حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان

638104326581148516 اقتصاددان نوشته

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع تعرض و حمله مسلحانه به سفارت کشور جمهوری آذربایجان در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می‌شود.
وحید جلال زاده، با محکوم کردن تعرض و حمله مسلحانه صبح امروز جمعه به سفارت کشور جمهوری آذربایجان در تهران اظهار کرد: موضوع حمله و تعرض به سفارت کشور دوست و بردار جمهوری آذربایجان را محکوم کرده و اظهار تاسف خود از فوت یکی از کارمندان سفارت این کشور را نیز ابراز می کنم.وی با بیان اینکه نیروی انتظامی در اولین لحظات این حادثه در محل حاضر شده که نشان‌دهنده حساسیت ایران در قبال این تعرض است، افزود: موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است و از دستگاه های اطلاعاتی و انتظامی کشور می خواهیم تا حصول نتیجه این موضوع را با دقت کامل بررسی کنند تا لطمه ای به روابط حسنه دو کشور وارد نشود.جلال زاده با تاکید بر اینکه باید اظهارات از سوی مسئولان در قبال این حادثه آگاهانه باشد، عنوان کرد: با اظهارات آگاهانه نباید اجازه بدهیم مخالفان دو کشور به روابط همه جانبه دو کشور لطمه زده و از این موضوع سوءاستفاده کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر دقت بر موضع گیری در خصوص این حادثه، افزود: باید سعی کنیم تلخی این حادثه تلخ تر نشده و مخالفان روابط دو کشور از این زمینه سوءاستفاده کنند.

جلال زاده با تسلیت به دولت، مردم و خانواده کارمند فوت شده سفارت جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: ابعاد وقوع این حمله در کمیسیون امنیت ملی بررسی می شود.

اجازه ندهیم حادثه بر مناسبات ایران و آذربایجان تأثیر منفی بگذارد

638104411279644429 اقتصاددان نوشته

وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر روز جمعه، در گفتگوی تلفنی با جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، درباره حادثه حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران گفت و گو کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، ضمن تسلیت و اظهار تأسف در این رابطه که به کشته شدن یک دیپلمات و مجروح شدن دو نفر دیگر از کارکنان این سفارت منجر شد، با وزیر خارجه آذربایجان و خانواده این دیپلمات ابراز همدردی کرد.

امیرعبداللهیان، ضمن محکوم کردن این حادثه با اشاره به سوء استفاده دشمنان دو کشور از حادثه امروز تأکید کرد، نباید اجازه دهیم که این حادثه بر مناسبات دو کشور تأثیر منفی بگذارد.

وزیر امور خارجه کشورمان پیشنهاد کرد برای روشن شدن ابعاد مختلف حادثه، نهادهای امنیتی دو کشور در همکاری نزدیک با یکدیگر، موضوع را پیگیری و بررسی کنند.

در این تماس امیرعبداللهیان همچنین مراتب تأسف و همدردی دکتر رییسی، رییس جمهور کشورمان را به الهام علیف رییس جمهور آذربایجان، دولت، مردم و بویژه خانواده حادثه دیدگان ابلاغ کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز ضمن تشکر از ابراز همدردی و پیام تسلیت رئیس جمهور و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از پیشنهاد وزیر امور خارجه کشورمان برای همکاری و هماهنگی نهادهای امنیتی و قضایی دو کشور برای روشن شدن ابعاد حادثه استقبال کرد./ پرسون

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....