تاریخ انتشار : یکشنبه 5 آذر 1402 - 19:46
کد خبر : 148206

ثبت نام نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ آغاز شد

ثبت نام نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ آغاز شد

    اقتصاددان :  داوطلبان شرکت در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور برای ثبت‌نام اقدام کنند. نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در روز‌های ۶ و ۷ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. ثبت نام برای شرکت در این نوبت از آزمون از طریق سایت سازمان سنجش آموزش

    اقتصاددان :  داوطلبان شرکت در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور برای ثبت‌نام اقدام کنند.

نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در روز‌های ۶ و ۷ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

ثبت نام برای شرکت در این نوبت از آزمون از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد و داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور پس از ایجاد پروفایل و مطالعه دفترچه راهنما برای ثبت نام اقدام کنند.

داوطلبان باید ابتدا فرم پیش نویس ثبت نام و سپس فرم اصلی را تکمیل کنند.

لینک ثبت نام از اینجا قابل دسترسی است و مهلت ثبت نام تا ۱۱ آذرماه است.

نحوه اعمال ضرایب سابقه تحصیلی کنکوری‌های ۱۴۰۳

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است.

بر اساس مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی پس از پایان متوسطه  جلسه ۸۴۳ مورخ ۱۵ تیر ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغی به شماره ۶۷۹۲/۱۴۰۰/ دش مورخ ۵ مرداد ۱۴۰۰ و ماده واحده «تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب ۱۵ تیر ۱۴۰۰ جلسات ۸۵۵ و ۸۶۳ تاریخ‌های ۵ بهمن ۱۴۰۰ و ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغی به شماره ۶۳۱۰/۱۴۰۱/ دش مورخ ۲۵ تیر ۱۴۰۱ انجام می‌شود.

گفته شده، سابقه تحصیلی طبق ماده ۱ مصوبه یاد شده، شامل نمرات دروس عمومی و تخصصی دوره دوم متوسط و پیش‌دانشگاهی است که امتحانات آن مطابق اصول سنجش به طور استاندارد  توسط وزارت آموزش و پرورش مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده باشد.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است.

سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۸ درصد با تأثیر قطعی است.

داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی بر اساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست و تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود.

عناوین و ضرایب دروس آزمون کنکور همانند آزمون سراسری سال گذشته است.

گروه علوم ریاضی و فنی
نام درس    ضریب
ریاضی    ۱۲
فیزیک    ۹
شیمی    ۷
گروه علوم تجربی
نام درس    ضریب
زمین شناسی    ۱
ریاضی    ۷
زیست شناسی    ۱۲
فیزیک    ۷
شیمی    ۹
گروه علوم انسانی
ریاضی    ۶
اقتصاد    ۲
زبان و ادبیات فارسی (تخصصی)    ۸
زبان عربی (تخصصی)    ۵
تاریخ و جغرافیا    ۵
علوم اجتماعی    ۵
فلسفه و منطق    ۵
روانشناسی    ۲
گروه هنر
درک عمومی هنر    ۱۲
درک عمومی ریاضی-فیزیک    ۵
خلاقیت تصویری و تجسمی    ۳
گروه زبان‌های خارجی
زبان تخصصی    ۱

شایان ذکر است که عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش گفت: در آزمون سراسری ۱۴۰۳  در دو نوبت و به صورت الکترونیکی برگزار می شود.

وی افزود : به غیر از چهار رشته پزشکی بقیه آزمون ها به دانشگاه آزاد سپرده شده است. داوطلبان اتباع محدودیتی در انتخاب رشته ندارند مگر اینکه در رشته های خاصی که اطلاع رسانی شده است. در سال گذشته حدود ۷۰هزار نفر از اتباع بوده اند.

نمرات خام مربوط به دو نوبت کنکور١۴٠٣ به داوطلبان اطلاع‌رسانی می‌شود.

در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی نوبت‌های معتبر هر داوطلب (نوبت‌های اول و دوم سال آینده و نوبت‌های اول و دوم سال ۱۴۰۲ در صورتی که داوطلب در جلسه آزمون آن‌ها حاضر بوده است)، بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی بین حداکثر ۴ نمره کل آزمون اختصاصی، با سهم ۵۰ درصد در نمره‌کل نهایی لحاظ و در کارنامه ملاک انتخاب رشته اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....