p06 copy

انتشار آمار رشد فصل پاییز حاکی از آن است که اقتصاد ایران با ثبت نرخ رشد ۵٫۱درصد، همچنان روند رو به رشد خود را ادامه می‌دهد. با‌‌این‌حال تمرکز بر جزئیات این آمار حاکی از آن است که رشد بخش تشکیل سرمایه ثابت به‌رغم ثبت رقمی مثبت، نسبت به دو فصل قبل عددی پایین‌تر را به ثبت رسانده و همین نکته تداوم رشد اقتصادی در این سطح را با اماواگر مواجه می‌کند. به طور کلی، تشکیل سرمایه ثابت از طریق افزایش درآمدهای نفتی یا جذب سرمایه خارجی می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

تحریم‌های بین‌المللی و سقف تولید، دو مانع بخش نفت در نقش‌آفرینی در تشکیل سرمایه ثابت به شمار می‌روند و آمارها نیز تغییر قابل‌توجهی را در بحث جذب سرمایه خارجی نشان نمی‌دهد. از همین رو نگرانی‌ها بابت عدم تداوم رشد اقتصادی تشدید شده است. مرکز آمار ایران در گزارشی آمار مربوط به رشد اقتصادی پاییز را منتشر کرد. بر این اساس، اقتصاد ایران در فصل پاییز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵٫۱درصد رشد را تجربه کرده است. این عدد نشان می‌دهد سطح رشد اقتصادی در سطح مثبت باقی مانده است اما نسبت به بهار و تابستان سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است. رشد اقتصادی بهار و تابستان امسال، به ترتیب ۷٫۹ و ۷٫۱درصد به ثبت رسیده است. به طور کلی، رشد اقتصادی در ایران رابطه مستقیمی با سرمایه‌گذاری و تشکیل سرمایه ‌ثابت دارد. بررسی آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد اگرچه رشد تشکیل سرمایه ثابت در پاییز روند مثبتی را بر جای گذاشته است اما روند کلی آن در فصل‌های اخیر نزولی است. همین مساله نگرانی‌هایی درباره حفظ سطح فعلی رشد اقتصادی ایجاد کرده است.

توضیحات آقای وزیر

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد  ،  صبح دیروز سخنگوی اقتصادی دولت اعلام کرد که رشد اقتصادی در پاییز امسال با ثبت عدد ۵٫۱درصد با نفت و ۲٫۵درصد بدون احتساب نفت، ادامه‌ روند مثبت رشد در فصول گذشته بوده است. خاندوزی ضمن اشاره به رشد اقتصادی ۲۱٫۸درصدی گروه نفت، اعلام کرد که دولت توانسته با وجود تحریم‌ها در این بخش رکوردشکنی کند. وزیر اقتصاد تشریح کرد که در ۹ماهه امسال رشد اقتصادی با نفت مثبت ۶٫۶۸درصد و بدون نفت ۴درصد به ثبت رسیده است. وزیر اقتصاد با اشاره به آمار تشکیل سرمایه ثابت در پاییز امسال گفت که نرخ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در پاییز امسال به ۳٫۴درصد رسیده و در بخش سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات نیز روند رشد مثبت فصول گذشته ادامه یافته و عدد ۶٫۲درصد را در پاییز ثبت کرده است.

نگرانی از تزلزل سرمایه‌گذاری

صحبت‌های وزیر اقتصاد نشانه‌های قابل‌توجهی از وضعیت امیدوارکننده فعلی اقتصاد ایران ارائه می‌دهد، اما درباره شاخص‌های پیش‌نگر اطلاعاتی در اختیار ما قرار نمی‌دهد. به طور کلی، نرخ رشد اقتصادی در ایران رابطه مستقیمی با نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت دارد. بر این اساس در‌حالی‌که رشد تشکیل سرمایه ثابت ۳٫۴درصد به ثبت رسیده است، اما مقایسه آمارها حاکی از آن است که روند آن شکل نزولی به خود گرفته است. همین نکته موجب شده نگرانی‌ها بابت حفظ رشد اقتصادی تشدید شود. رشد ۰٫۴درصدی تشکیل سرمایه بخش ساختمان نیز این نگرانی را تشدید می‌کند.

نگرانی‌ها از کجا آب می‌خورد؟

رشد بخش سرمایه‌گذاری در ایران می‌تواند از دو محل عمده تولید و صادرات نفت و سرمایه‌گذاری خارجی تغذیه شود. با توجه به ظرفیت‌های خالی بخش نفت، اقتصاد ایران به‌زودی با اشباع بخش نفت مواجه شده و رشد آن قابلیت تداوم نخواهد داشت. از این گذشته سایه بازگشت تحریم‌های نفتی همچنان بر سر صادرات نفت ایران سنگینی می‌کند و ممکن است رشد اقتصادی را دچار چالش کند. از سوی دیگر، آمارهای رشد اقتصادی از وقوع گشایش در جذب سرمایه‌گذاری خارجی حکایت ندارد و تغییر محسوسی را گزارش نمی‌کند. به این ترتیب رشد اقتصادی در گرو عدم وقوع اتفاقات فوق است و تدبیر مسوولان کشور را می‌طلبد.