تاریخ انتشار : سه شنبه 16 فروردین 1401 - 19:43
کد خبر : 83356

تجارت ایران در ۱۴۰۰ چقدر شد؟

تجارت ایران در ۱۴۰۰ چقدر شد؟

گمرک ایران عدد نهایی تجارت خارجی غیرنفتی در سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد. در هفته ابتدایی فروردین ماه، رئیس کل گمرک گزارشی از وضعیت تجارت ایران در سال گذشته اعلام کرد به نوعی آمار اولیه بوده است. طبق این گزارش تجار خارجی ایران با رشد ۳۸ درصدی به ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده بود. اعلام لطیفی

گمرک ایران عدد نهایی تجارت خارجی غیرنفتی در سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

در هفته ابتدایی فروردین ماه، رئیس کل گمرک گزارشی از وضعیت تجارت ایران در سال گذشته اعلام کرد به نوعی آمار اولیه بوده است. طبق این گزارش تجار خارجی ایران با رشد ۳۸ درصدی به ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده بود.

اعلام لطیفی سخنگوی گمرک از تکمیل آمار در سال ۱۴۰۰ حکایت دارد و نشان می‌دهد که مجموع تجارت خارجی از ۱۶۲ میلیون تن اعلام اولیه به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار به ۱۶۳.۹ میلیون تن به ارزش ۱۰۱.۶ میلیارد دلار رسیده است.

 

Loading...صادرات غیر نفتی ایران ۹ درصد افزایش یافت

بر این اساس تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۳۸ درصد در ارزش ۱۲.۴ درصد در وزن افزایش داشته است. در رابطه با صادرات نیز از ۱۲۲ میلیون تن به ارزش ۴۸ میلیارد دلار اولیه به ۱۲۲.۷ میلیون تن به ارزش ۴۸.۶ میلیارد دلار رسیده است.

در مجموع صادرات غیر نفتی ایران ۹ درصد در وزن و ۴۰ دصد در ارزش افزایش داشته است. اما در مورد واردات، اعلام اولیه ۴۰ میلیون تن به ارزش ۵۲ میلیارد دلار بوده که ۴۱.۱ میلیون تن به ارزش بیش از ۵۳ میلیارد دلار رسیده است. واردات ایران ۲۲ درصد در وزن و ۳۶ درصد ارزش افزایش دارد.

امارات اولین مبدا وارداتی ایران

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایسنا، همچنین چندی پیش، سخنگوی گمرک در خصوص واردات از کشورهای همسایه اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه، ۲۱میلیون و ۹۹۶هزار و ۵۸۳تن کالا به ارزش ۲۲میلیارد و ۷۱۷میلیون و ۲۸۷هزار و ۸۰۶دلار، کالای مورد نیاز کشور از طریق کشورهای همسایه تامین شد که نسبت به مدت مشابه، ۶۵درصد در وزن و ۶۲درصد در ارزش افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص میزان واردات از همسایگان گفت: امارات با فروش ۱۴میلیارد و ۵۶۶میلیون دلار و رشد ۷۲درصدی، ترکیه با ۴میلیارد و ۷۰۳میلیون دلار و رشد ۲۲درصدی، روسیه با یک میلیارد و ۴۵۱میلیون دلار و رشد ۵۲درصدی، عراق با یک میلیارد و ۴۹میلیون دلار و رشد ۷۸۰درصدی و عمان با ۵۱۵میلیون دلار و رشد ۲۷درصدی، پنج کشور تامین‌کننده کالاهای مورد نیاز کشور در بین همسایگان بودند.

او افزود: پاکستان با ۲۵۱.۶میلیون دلار و رشد ۵۸درصدی، قزاقستان با ۵۶.۳میلیون دلار و رشد ۵۷درصدی، آذربایجان با ۳۵.۸میلیون دلار و رشد ۶۶درصدی، ترکمنستان با ۳۰میلیون دلار و رشد ۶۴درصدی، ارمنستان با ۱۸.۲میلیون دلار و رشد ۲۱درصدی، افغانستان با ۱۷.۹میلیون دلار و رشد ۴۷۶درصدی، کویت با ۱۳.۳میلیون دلار و رشد۹۴درصدی، قطر با ۷.۸میلیون دلار و کاهش یک درصدی و بحرین با ۱.۴میلیون دلار و رشد ۳۷۹درصدی به ترتیب دیگر تامین‌کنندگان کالاهای مورد نیاز کشور در بین همسایگان در ۱۱ماهه سال ۱۴۰۰بودند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....