تاریخ انتشار : سه شنبه 16 فروردین 1401 - 11:17
کد خبر : 83244

تا ابد برای تصمیم آمریکا صبر نمی‌کنیم

تا ابد برای تصمیم آمریکا صبر نمی‌کنیم

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه دیروز در حالی در نشست خبری هفتگی خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد که کماکان مذاکرات احیای برجام در مرکز توجه و بلاتکلیف است. برخی انتقادات داخلی از تیم مذاکره‌کننده و آنچه درباره اهمیت لغو تحریم‌های سپاه در به نتیجه رسیدن این مذاکرات گفته می‌شود، نیز بر اهمیت موضوع افزوده

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه دیروز در حالی در نشست خبری هفتگی خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد که کماکان مذاکرات احیای برجام در مرکز توجه و بلاتکلیف است. برخی انتقادات داخلی از تیم مذاکره‌کننده و آنچه درباره اهمیت لغو تحریم‌های سپاه در به نتیجه رسیدن این مذاکرات گفته می‌شود، نیز بر اهمیت موضوع افزوده است. تاکیدات اخیر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان بر اینکه به توافق نزدیک هستیم نیز تمرکز بر موضوعات حول محور برجام را دوچندان کرده است. از این رو طبق معمول عمده سوالاتی که دیروز از خطیب‌زاده پرسیده شد حول محور برجام و روند مذاکرات بود.
او درباره اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه ایران و تاثیر آن بر مذاکرات وین و اینکه آیا این موضوع با حسن نیتی که آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند در تناقض نیست و همچنین مشکل ایجاد شده برای یکی از هنرمندان کشورمان برای اجرای کنسرت در جریان سفر به آمریکا گفت: آمریکایی‌ها از این اقدامات متناقض زیاد انجام داده‌اند آنچه که در خصوص یکی از هنرمندان کشورمان رخ داد یک نمونه از صدها هزار نمونه‌ای است که آمریکایی‌ها طی ۴۰ سال گذشته علیه ملت ایران انجام دادند.
خطیب‌زاده با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنیا نشان دادند که از نظر واشنگتن همه چیز سیاسی و امنیتی و ابزاری است و هر زمان که لازم بدانند همه ارزش‌ها را قربانی می‌کنند تا اهداف سیاسی خود را جلو ببرند گفت: برخلاف تمامی شعارهایی که آنها می‌دهند آنچه برای آنها مهم است سیاست‌هایی است که در واشنگتن و در کاخ‌سفید علیه ملت ایران فرمول‌بندی شده است.
وی افزود: همه ما فراموش نکنیم آنچه امروز در مقابل ما قرار دارد دولتی نیست که به وظایفش عمل کند بلکه می‌خواهد از ابزارهای قانونی استفاده کند که به وظایف قانونی خود عمل نکند.
خطیب‌زاده ادامه داد: آنچه که در وین هست به خاطر رویکرد آمریکا در نقطه توقف قرار دارد.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه دولت واشنگتن در مورد موضوعات باقیمانده در مذاکرات وین هنوز تصمیمات سیاسی خود را نگرفته است تصریح کرد: آمریکا تلاش می‌کند موضوعات باقیمانده در این مذاکرات را گروگان مسائل سیاست داخلی خود کند.
وی افزود: ما ملت صبوری هستیم ولی تا ابد صبر نمی‌کنیم و اگر آمریکا می‌خواهد توافقی صورت بگیرد باید تصمیم سیاسی خود را در اسرع وقت بگیرد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفر چندی پیش انریکه مورا به تهران و همچنین سفر وی به واشنگتن و تاثیر این سفر بر پیشبرد روند مذاکرات وین و حل مسائل باقیمانده گفت: آقای مورا در این سفر حامل برخی نکات بود و می‌خواست با ما تبادل‌نظر کند. ما موضوعات مد نظر خود را به آقای مورا گفتیم. پیام‌ها و پاسخ‌ها و خواسته‌های ما روشن بوده و هست.
به گزارش اقتصاددان به نقل از روزنامه جهان صنعت ،  وی ادامه داد: سفر آقای مورا برای این بود که از این شرایط خارج شویم به عنوان جمهوری اسلامی ایران تلاش کردیم مسیر دیگری را مجددا امتحان کنیم که موضوعات باقیمانده حل و فصل شود تا الان به شهادت آنهایی که پیام برده و آورده‌اند بیشترین اتکا و ایده‌ها را ایران داشته است. آقای مورا با پیام و پاسخ‌های تهران ایران را ترک کرد و ما همچنان منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم و هنوز پاسخ جدیدی دریافت نشده است.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با توقف مذاکرات وین تصریح کرد: آنچه که در دو هفته گذشته بیش از پیش برای ما روشن شده این است که بایدن و کاخ‌سفید هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند و متاسفانه کل یک توافق را گروگان مسائل حزبی و داخلی آمریکا کرده‌اند و آنها همان رویکردی را در پیش گرفته‌اند که منجر به شکست بسیاری از توافقات بین‌المللی شده است. یعنی منوط کردن یک توافق بین‌المللی به زد و بندهای داخلی خودشان.
خطیب‌زاده با بیان اینکه توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ‌سازمان ملل در مورد این توافق بین‌المللی چارچوب بحث است و در همین چارچوب دولت بایدن باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد تاکید کرد: آمریکا مسوول توقف امروز مذاکرات و تطویل آن در روزهای آتی است. راه‌حل هم در کاخ‌سفید است. آنها باید به خواسته‌های معقول ایران که مورد تایید اعضای ۱+۴ است پاسخ منطقی بدهد که ما آماده شویم تا به وین برگردیم.
خطیب‌زاده گفت: توافق بسیار در دسترس است و آمریکا بداند و یقین کند و یقین داشته باشد که ما از خطوط قرمز خود رد نمی‌شویم و از خواسته‌های خود کوتاه نخواهیم آمد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با موضوعات باقیمانده در جریان مذاکرات وین تاکید کرد: انتفاع ایران از برجام بر اساس نص توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت‌ سازمان ملل ماموریت اصلی وزارت خارجه است. اکنون در گام‌های پایانی، آمریکا تلاش می‌کند که انتفاع چرخه اقتصادی ایران و انتفاع ما از ابعاد مختلف برجام را مانع شود. ما در نقطه‌ای قرار داریم که ایالات متحده باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد میراث ترامپ را حفظ کند یا به عنوان دولت نیمه مسوول عمل کند و توافقی انجام شود. متاسفانه بازیگران عرصه بین‌المللی می‌بینند که دولت بایدن همان مسیر دولت قبلی را می‌رود.
وی با بیان اینکه اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه جزو رویه‌های عادی آمریکا شده و آمریکا باورش شده که پلیس، قاضی و هیات منصفه دنیاست و قوانین داخلی این کشور قوانین بین‌المللی است، گفت: آمریکا هیچ‌کدام از اینها نیست، واشنگتن باید بپذیرد که به عنوان یک دولت برابر باید بر اساس حقوق بین‌الملل وارد گفت‌و‌گو‌ها شود و گردن‌کشی و زیاده‌خواهی جواب نمی‌دهد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی از اخبار منتشر شده در ارتباط با برجام گفت: من به شما به صراحت می‌گویم که اصلا چنین چیزی در دستور کار نبوده است که ما مسائل و موضوعات منطقه را به برجام متصل کنیم.

آماده دور جدید مذاکرات با عربستان

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌و‌گوی خود در مورد زمان برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و عربستان و همچنین اظهارات وزیر امور خارجه در گفت‌و‌گو با المیادین در ارتباط با این مذاکرات گفت: ما آمادگی داریم که تاریخ دور جدید گفت‌و‌گو مشخص شود و این مذاکرات ادامه پیدا کند.
خطیب‌زاده گفت: این گفت‌و‌گوها نیازمند دستور کار مشخص است. ما نظرات خود را به صورت مکتوب به طرف سعودی داده‌ایم و بهتر است دولت سعودی نیز نظرات خود را به صورت مکتوب ارائه دهد تا ما یقین کنیم اراده‌ای برای حل‌وفصل موضوعات فی‌مابین وجود دارد.
خطیب‌زاده تاکید کرد: مسائل اختلافی بین ما و سعودی روشن است و با وجود پرونده‌های اختلافی ما باید تلاش کنیم که روابط خود را عادی کنیم و منتفع این روابط عادی مردم منطقه و دو کشور هستند.

نجات ملی یمن

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در جریان مذاکرات صلحی که در عربستان در حال انجام است گروه‌های مختلف یمنی حضور دارند ولی دولت نجات ملی یمن حضور ندارد و نگاه ایران به این موضوع چیست؟ تصریح کرد: دولت نجات ملی یمن بخشی از امروز و آینده یمن است و هیچ دولتی به صورت مصنوعی و مهندسی‌شده نمی‌تواند بخشی از یک جامعه راحذف کند؛‌‌ نه از طریق جنگ و نه گفت‌و‌گو. خطیب‌زاده گفت: توصیه ما به همه این است که واقعیت‌های یمن را درک کنند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....