تاریخ انتشار : جمعه 19 فروردین 1401 - 18:18
کد خبر : 83669

تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر نمادهای دارویی بورس

تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر نمادهای دارویی بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در صورت حذف کامل ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۱، سود ریالی شرکت‌های دارویی افزایش می‌یابد اما شرکت‌ها با مشکل تامین سرمایه در گردش مواجه می‌شوند. مهدی تودوئی گفت: تاکنون ارز ترجیحی تعدادی از نماد‌های دارویی در بورس همچون درهاورد، دکپسول، دفرا و دقاضی حذف شده است. دولت تاکنون به صورت پلکانی ارز

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در صورت حذف کامل ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۱، سود ریالی شرکت‌های دارویی افزایش می‌یابد اما شرکت‌ها با مشکل تامین سرمایه در گردش مواجه می‌شوند.

مهدی تودوئی گفت: تاکنون ارز ترجیحی تعدادی از نماد‌های دارویی در بورس همچون درهاورد، دکپسول، دفرا و دقاضی حذف شده است. دولت تاکنون به صورت پلکانی ارز مواد بسته‌بندی را حذف و به ارز مکمل‌های غذایی و در نهایت به تعدادی از دارو‌ها پرداخته است. دولت سیاست حذف ارز ۴۲۰۰ را در دستور کار خود قرار داده که به نظر من همچنان به سیاست حذف ارز ترجیحی پلکانی خود ادامه خواهد داد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، در سال ۱۴۰۰ شاخص صنعت دارو روند نزولی را در پیش گرفته بود که اگر دولت در سال ۱۴۰۱ ارز ترجیحی را به طور کامل از این صنعت حذف کند، باعث افزایش سود ریالی این شرکت‌ها می‌شود که در نهایت منجر به افزایش بازدهی این صنعت برای سهامداران و مثبت شدن شاخص این صنعت خواهد شد. اما دولت هنوز زیر ساخت مشخصی برای پشتیبانی از مصرف کننده و حذف ارز ترجیحی این صنعت ارائه نکرده و همچنان این موضوع با ابهاماتی رو به رو است.
صنعت دارویی با ریسک نقدینگی مواجه است

او می‌گوید: صنعت دارویی با ریسک نقدینگی مواجه است که با حذف ارز ترجیحی شرکت‌های تولید کننده نیاز بسیاری به سرمایه در گردش دارند. این موضوع مستلزم این است که دولت به این شرکت‌ها تسهیلات کم بهره بدهد.

تودوئی اظهار کرد: همچنین ریسک دیگر این صنعت، نوسانات نرخ ارز است. به علت اینکه بخشی از مواد اولیه صنعت دارو کشور از کشور‌های چین و هندوستان تامین می‌شود و نوسانات ارزی می‌تواند به ضرر شرکت‌ها تمام شود. ریسک دیگر تاثیر عوامل خارجی است. هم اکنون به علت تحریم، شرکت‌ها نمی‌توانند واردات مواد اولیه را به راحتی انجام دهند و شرکت‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....