برگزاری مجامع بر خط شرکت‌ها در دستور کار سازمان بورس
برگزاری مجامع بر خط شرکت‌ها در دستور کار سازمان بورس

مدیر بازار اولیه سازمان بورس ضمن اعلام خبر فوق اظهار داشت: ولی امکان طرح سوالات و اعمال رای برای تمام حضار فیزیکی و مجازی فراهم است.

به نقل ازسنا؛ علی بیگ زاده، مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق از بررسی دستورالعمل برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت ها، با هدف تحقق جزء ۴ بند چ ماده ۶۸ قانون برنامه ششم توسعه خبر داد و اعلام کرد این دستورالعمل بعد از ابلاغ از سوی هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق تارنمای کدال به اطلاع عموم می رسد و ادامه داد: تصمیم به برگزاری مجمع به صورت الکترونیکی توسط هیئت مدیره شرکت در گام نخست باید اطلاع رسانی شود و مقدمات آن از جمله اصلاح اساسنامه و مجوز سازمان در برنامه کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: در صورت اجرای مصوبه، رای گیری برای تمام حضار به شیوه الکترونیکی انجام خواهد گرفت. هرچند به دلایل الزامات قانونی، مجمع با حضور فیزیکی نیز کماکان برگزار می شود ولی امکان طرح سوالات و اعمال رای برای تمام حضار فیزیکی و مجازی فراهم است.

مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: با این روش سهامداران از اقصی نقاط کشور می توانند شاهد برگزاری مجمع شرکت بوده و ضمن حضور فعال، از حقوق خود از جمله حق اعمال رای و پرسشگری از وضعیت شرکت بهره مند شوند و تمام سوالات مطرح شده در سامانه در مجمع مطرح و پاسخ داده خواهد شد.

وی یکی دیگر از الزامات اجرای بهینه این دستور العمل را ایجاد زیر ساخت های الکترونیکی و سیستمی امن برای ارتباط سهامداران با مجمع و اعمال رای دانست و افزود الزامات فنی این سیستم در دستورالعمل پیش بینی شده است.

بیگ زاده حضور بیشتر سهامداران در مجامع شرکت ها، کاهش هزینه برگزاری مجمع برای برگزار کنندگان و حضار، دقت بیشتر در رای گیری، شفافیت بالاتر در فرایند برگزاری مجمع و عدالت در امکان حضور برابر، برای تمام سرمایه گذاران در مجامع را مزایای اصلی این دستورالعمل عنوان کرد.

در سنوات قبل نیز با هدف تحقق جزء ۲ بند چ ماده ۶۸ قانون برنامه ششم توسعه امکان بهره برداری از سامانه کدال به عنوان ابزار الکترونیکی انتشار آگهی دعوت به مجامع و اعلامیه پذیره نویسی شرکت ها به عنوان فرایند قبل از برگزاری مجمع پیش بینی شده بود و با صدور ابلاغیه های مورخ ۲۷/۰۹/۹۷ و ۲۷/۰۴/۹۸ در سایت کدال به اطلاع عموم رسید.

  • منبع خبر : اقتصادآنلاین