تنها چند هفته پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس، بایدن گروه کوچکی از مسلمانان برجسته آمریکایی را به کاخ سفید دعوت کرد تا درباره اسلام‌هراسی در آمریکا گفت‌وگو کنند. به گفته چهار نفری که در جلسه حضور داشتند، شرکت‌کنندگان با او صریح سخن گفتند. «اریکا ال.گرین» در گزارش ۲۸نوامبر در نیویورک‌تایمز نوشت، این گروه مسلمانان به بایدن گفتند که آغوش باز آمریکا در برابر اسرائیل پس از حملات ۷اکتبر از نظر بسیاری به‌عنوان مجوزی برای بمباران غزه از سوی اسرائیل تلقی می‌شود. آنها گفتند که بیانیه رئیس‌جمهور درباره تردید درباره تعداد شهدای فلسطینی توهین‌آمیز است و افزودند که چاقو زدن مرگبار به یک پسربچه مسلمان ۶ساله در خارج از شیکاگو تنها یکی از نتایج ویرانگر «غیرانسانی کردن جامعه آنها بود.»

به گفته حاضران، این جلسه خصوصی که برای ۳۰دقیقه برنامه ریزی شده بود، بیش از یک ساعت طول کشید. بایدن دستیارانی را که قصد داشتند او را از جلسه انتقاد خارج کنند، از اتاق بیرون کرد. «وائل الزیات»، مدیر اجرایی Emgage (گروهی که رای‌دهندگان مسلمان را بسیج می‌کند) که در جلسه روز ۲۶اکتبر در اتاق روزولت شرکت کرد، گفت: «رئیس‌جمهور متوجه شد که ممکن است در سخنانش اشتباهاتی صورت گرفته باشد. او گوش داد، همدلی نشان داد و قول داد که بهتر عمل کند؛ به‌ویژه درباره شرایط انسانی فلسطینیان در غزه.»

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد  ، «کیت الیسون» دادستان کل مینه سوتا که او نیز در این نشست حضور داشت، گفت که جنگ خطرات را برای آمریکایی‌ها نیز افزایش داده است. وی گفت: «رهبران جامعه مسلمانان به بایدن گفتند که رنج مردم بی‌گناه غزه که تلاش می‌کنند در شرایط بسیار دشوار زنده بمانند، درواقع احتمال حملات اسلام‌هراسی را در ایالات متحده افزایش داده است.» این گردهمایی در حالی پایان یافت که بایدن زنی را که چندین سال پیش برادرش را در یک جنایت نفرت‌برانگیز بر ضد مسلمانان از دست داده بود، در آغوش گرفت. اما این جلسه با یک وعده به کار خود پایان داد: قول بایدن برای درخواست آتش‌بس دائمی.

این جلسه چشم‌اندازی اجمالی ارائه کرد که بایدن با آن مواجه است؛ زیرا او تلاش می‌کند خشم عمیق حامیان قدیمی و حتی حامیانش در داخل کاخ سفید را از بین ببرد؛ جایی که برخی از کارکنان جوان‌تر، به‌ویژه آنهایی که پیشینه عرب یا مسلمان دارند، گفته‌اند که احساس ناامیدی می‌کنند که در کنار چنین رئیس‌جمهوری خدمت می‌کنند. مقامات دولت بایدن می‌گویند حمایت رئیس‌جمهور از حق اسرائیل برای دفاع از خود پس از حمله حماس تنها بخشی از ماجرا است. بایدن به‌طور فزاینده‌ای سخنان حمایتی خود از اسرائیل را با درخواست‌های قاطع‌تر برای محافظت از غیرنظامیان فلسطینی همراه می‌کند؛ زیرا تعداد کشته‌ها به سطوح فاجعه‌باری رسیده است.آنها به آدرس دفتر بیضی او در ۲۰اکتبر اشاره می‌کنند؛ زمانی که او اسلام‌هراسی و مرگ «وادیا الفیومه»، کودک ۶ساله‌ای را که در ایلینویز به‌طور مرگباری با چاقو کشته شد و مقامات آن را جنایت نفرت‌برانگیز خواندند، محکوم کرد.

بایدن گفت که به‌دلیل از دست دادن زندگی فلسطینی‌ها در جنگ «دلشکسته» شده است. این مقامات که به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند، همچنین می‌گویند که همبستگی بایدن با اسرائیل به او این امکان را داده که با بنیامین نتانیاهو در زمینه کمک‌های بشردوستانه و باز کردن گذرگاه رفح با مصر رایزنی کرده است و بر وی اعمال نفوذ کند. اما برای بسیاری از جامعه عرب، سخنان و اقدامات بایدن پس از حملات ۷اکتبر باعث شد آنها -و غیرنظامیان فلسطینی در غزه که هزاران نفرشان به آغوش مرگ رفتند یا هر لحظه مرگ را در انتظار هستند- احساس کنند که در جنگ اهمیت دوم دارند.«جیمز زوگبی» رئیس موسسه عرب آمریکایی که ۲۷سال است از جامعه نظرسنجی می‌کند، می‌گوید: «این حس وجود دارد که آسیب‌های یک طرف بیشتر از آسیب‌های دیگری است.

مثل این است که دو مورد غیرقابل تحمل وجود دارد و آنها تصمیم گرفته‌اند که کدام یک را بپذیرند.» این ناراحتی در دیدار با بایدن به وضوح نمایان شد. شرکت‌کنندگان گفتند که از اینکه درست یک روز پیش از آن دیدار، در یک کنفرانس خبری با نخست‌وزیر استرالیا، رئیس‌جمهور به خبرنگاران گفت که «نمیداند که آیا فلسطینی‌ها درباره تعداد کشته‌شدگانشان حقیقت را می‌گویند یا خیر»، متحیر شده‌اند. بایدن گفت که مردم بی‌گناهی که مردند، «بهای راه‌اندازی جنگ»ی بودند که به خاطر آن جان خود را از دست دادند. اظهارات بایدن خشم کارکنان کاخ سفید را برانگیخت، از جمله از سوی برخی که احساس می‌کردند پیام‌های حمایت‌آمیز از کارکنان یهودی می‌تواند باعث ناراحتی اعراب و مسلمانان شود. دستیاران ارشد بایدن به رهبری «جفری دی.زینتز» رئیس دفتر کاخ سفید، جلسات متعددی با مقامات نگران برای شنیدن شکایات آنها برگزار کرده‌اند. یکی از این جلسات اخیرا توسط آقای زینتز رهبری شد.