تاریخ انتشار : سه شنبه 4 مهر 1402 - 10:19
کد خبر : 140253

اینترنت تحقیری

اینترنت تحقیری

ارائه سیم‌کارت‌های بدون محدودیت به خارجی‌ها مصداق تبعیض و تحقیر ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی کاملا با اجرای اینترنت طبقاتی مطابقت دارد؛ طرحی که شهروندان ایرانی را به عنوان یک فرد درجه دو می‌شناسد و افرادی را که برای تفریح و گردش به ایران می‌آیند مهم‌تر از شهروندان ایرانی می‌داند. اجرای این طرح

ارائه سیم‌کارت‌های بدون محدودیت به خارجی‌ها مصداق تبعیض و تحقیر

ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی کاملا با اجرای اینترنت طبقاتی مطابقت دارد؛ طرحی که شهروندان ایرانی را به عنوان یک فرد درجه دو می‌شناسد و افرادی را که برای تفریح و گردش به ایران می‌آیند مهم‌تر از شهروندان ایرانی می‌داند. اجرای این طرح یک نوع بی‌احترامی به شهروندانی است که در کشور خودشان از اینترنت آزاد بهره نمی‌برند اما گردشگران به راحتی می‌توانند بدون محدودیت در فضای مجازی حضور داشته باشند. حالا این طرح به تصویب رسید تا محل تولد هم به معیارهای برخورداری از اینترنت طبقاتی اضافه شود.
«در نظر داریم برای گردشگران خارجی که به کشورمان سفر کرده‌اند سیم‌کارت‌های خاصی را طراحی کنیم تا این افراد بتوانند در مدت حضور در ایران راحت‌تر و بهتر از فضای‌ مجازی استفاده کنند.» این جمله را وزیر میراث فرهنگی ششم اسفند ۱۴۰۱ گفته بود و بعد از اینکه با واکنش‌های منفی و مخالفت‌های مردم روبه‌رو شد، روز دهم اسفند در جمع خبرنگاران درباره ایده‌اش بیشتر توضیح داد: «وقتی گردشگران خارجی وارد کشور ما می‌شوند یکی از مهم‌ترین نیازهایشان اینترنت و سکوهای خارجی و بین‌المللی است که مثل نان شب و هوا برایشان لازم است. نمی‌شود گردشگر خارجی به کشور ما بیاید و ارتباطش با دنیا قطع شود.»

به گزارش اقتصاددان به نقل از جهان‌صنعت  ، اما بسیاری از مردم و کارشناسان این توضیحات را نپذیرفتند و آن را مصداق عینی تبعیض و یکی از انواع مدل‌های اینترنت طبقاتی دانستند. با این حال، در همان روزهای آخر سال ۱۴۰۱ وزیر گردشگری اعلام کرده بود که ارائه این سیم‌کارت‌های خاص تا حد زیادی مورد تصویب قرار گرفته است. حالا هم آن‌طور که معاون گردشگری به ایسنا گفته، اینترنتی که برای گردشگر خارجی مثل هوا و از نان شب واجب‌تر خوانده شده بود، به همت کارگروه رفع مصادیق مجرمانه دادستانی کل کشور تصویب شده و قرار است ارائه اینترنت آزاد و بدون محدودیت به توریست‌های خارجی راهی برای افزایش حضور آنها در ایران باشد.شالبافیان درباره روند اجرایی شدن طرح سیم‌کارت گردشگری این‌طور توضیح داده است: «درخواست کرده بودیم فعالان گردشگری در اولویت این طرح قرار بگیرند. در نتیجه قرار شد فهرست دفاتر خدمات مسافرتی را ارائه کنیم تا این امکان برای آنها فراهم شود. آژانس‌های مورد تایید که پروانه بهره‌برداری از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارند، به منظور بهره‌برداری از این طرح معرفی شده‌اند.» براساس این توضیحات، مقرر شده است در مرحله اول اجرای این طرح دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها، راهنمایان گردشگری و گردشگران خارجی از این سیم‌کارت‌های خاص استفاده کنند و در ادامه این سیم‌کارت‌ها به گردشگرانی که وارد ایران می‌شوند ارائه شود؛ «در مرحله دیگری از این مصوبه، ‌امکان بهره‌برداری گردشگران خارجی از این سیم‌کارت‌ها وجود دارد و با آن موافقت شده است.»
این موضوع، هم چند ماه قبل که توسط عزت‌الله ضرغامی مطرح شده بود و هم امروز که ارائه این سیم‌کارت‌های خاص به عده‌ای خاص تصویب شده، باعث خشم و ناراحتی مردم شده است. هفته گذشته هم که تیم فوتبال النصر به ایران آمد و مساله ارائه سیم‌کارت و اینترنت بدون فیلتر به این تیم مطرح شد، مخالفت‌هایی با این اقدام مطرح شد. هرچند مشخص نشد که در نهایت این فوتبالیست‌های خارجی سیم‌کارت خاصی دریافت کردند یا نه و ایرانسل هم ارائه چنین سیم‌کارت‌هایی را تکذیب کرد اما مردم در اعتراض به ایده ارائه چنین سیم‌کارت‌هایی به خارجی‌ها، در شرایطی که مردم ساکن ایران یک سال است با انواع محدودیت‌های اینترنتی مواجه هستند آن را مصداق تبعیض و تحقیر می‌دانند.حالا کاربرانی که برای اتصال به بسیاری از پلتفرم‌های بین‌المللی مجبور به استفاده از VPNها هستند در همین شبکه‌های اجتماعی فیلترشده موضوع ارائه سیم‌کارت آزاد به گردشگران را نوعی کاپیتولاسیون دیجیتال و آن را مصداق تحقیر مردم ایران می‌دانند. شهروندان ساکن یک کشور حالا در کشور خودشان از امتیازی که یک گردشگر خارجی برخوردار است، نمی‌توانند استفاده کنند. حالا انگار یک ایرانی در کشور خودش شهروند درجه دو محسوب می‌شود؛ یک «در وطن خویش غریب.»اعضای یک تیم فوتبال خارجی، دیپلمات‌های خارجی و گردشگران خارجی حالا می‌توانند در چند روزی که در ایران مهمان هستند از امتیازاتی برخوردار شوند که شهروندان این کشور یک سال است از آنها محرومند. اعمال محدودیت‌ها و مسدودیت‌های مختلف باعث شده اینترنت- که یک نیاز ضروری و یکی از حقوق شهروندی در جهان امروز است- به یک «امتیاز ویژه» یا «آپشن» تبدیل شود که مثل یکی از آپشن‌های تبلیغات تورهای گردشگری و هتل‌ها امکان «اقامت راحت» را فراهم کند. اما اینترنت آزاد نه یک کالای لوکس است، نه یک امتیاز ویژه و نه یک «آپشن اضافه». اینترنت یک نیاز ضروری به حساب می‌آید.

اینترنت برای همه از نان شب واجب‌تر است، به جز شهروندان ایرانی

حتی مسوولان کشور هم باور دارند که اینترنت از نان شب واجب‌تر است و نمی‌شود گردشگر خارجی در ایران ارتباطش با دنیا قطع شود. باور دارند که شرط اقامت راحت در این کشور مسوولان و راه افزایش میزان حضور گردشگران ارائه اینترنت بدون فیلتر است، اما هیچ کدام از این شروط را برای شهروندان ایرانی در نظر نمی‌گیرند. تبعیضی که مردم در نتیجه اعمال محدودیت‌های اینترنتی احساس می‌کنند حالا دیگر فقط به افراد خاصی که بناست اینترنت ویژه و بدون محدودیت دریافت کنند، مثل اساتید دانشگاه، خبرنگاران و… اختصاص پیدا نمی‌کند. حالا اینکه افراد متعلق به چه کشوری باشند ملاک است و اینکه ایرانی باشند یا خارجی‌ تبدیل به معیار خط‌کشی و مرزبندی برای برخورداری از امتیاز ویژه اینترنت بدون محدودیت شده است.البته انتقاد از ارائه سیم‌کارت آزاد و بدون محدودیت به خارجی‌ها به این معنی نیست که آنها هم باید اینترنتی شبیه به آنچه مردم ایران دارند، داشته باشند. مطالبه عمومی این است که محدودیتی وجود نداشته باشد تا ایرانی و خارجی، کارمند و کارگر و استاد و تاجر و خبرنگار و… همه از یک نوع سیم‌کارت و اینترنت استفاده کنند. در جهانی که پیشرفت تکنولوژی برای آسایش و رفاه بیشتر هدف قرار داده شده و اینترنت به‌ عنوان یک فناوری نوین قرار است در دسترس همه باشد تا فرصت برابری برای توسعه را فراهم کند، سخت است بپذیریم اینجا با هر تصمیم جدید تبعیض و نابرابری بیش از پیش اتفاق بیفتد. اینکه شغل افراد چیست، چه میزان تحصیل دارند، در کدام کشور متولد شده‌اند و… تعیین می‌کند که از امتیاز اینترنت خاص و سیم‌کارت آزاد برخوردار شوند یا نه.

گام جدید وزارت ارتباطات در راستای تحقیر مردم

کیوان نقره‌کار کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات درخصوص تصویب این طرح  گفت: متاسفانه به نظر می‌رسد که وزارت ارتباطات یک گام دیگر در راستای تحقیر مردم ایران برداشته و بعد از مسدود کردن فضاهای مجازی به شکل انتخابی، تصمیم گرفتند این خدمات را به افراد مدنظر خودشان ارائه کنند. او در ادامه گفت: در اینکه توریست و صنعت گردشگری، بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین صنعت در دنیا به حساب می‌آید و باید خدمات گوناگون و مناسبی به گردشگران ارائه شود، شکی نیست. اما اگر می‌توان چنین امکانی را برای آنها فراهم کرد و برای مردم خودمان چنین اقدامی فراهم نشود، جای سوال دارد. به این معنی که ما سیم‌کارت‌هایی را در اختیار گردشگران قرار دهیم تا با کشورهای خارجی در ارتباط باشند اما همین خدمات را از مردم خودمان دریغ کنیم.این کارشناس در ادامه گفت: به نظر من این کار علاوه‌بر بی‌حرمتی به مردم، آنها را به نوعی به عنوان شهروند درجه دو تلقی می‌کند و نشانه دیگری از اشتباهات مجموعه وزارت ارتباطات به عنوان متولی این سیم‌کارت‌هاست. اگرچه می‌دانیم این تصمیم‌گیری صرفا با وزارت ارتباطات نیست و سازمان‌های مختلفی در این ماجرا دخیل هستند که واقعا باید از آنها پرسید چرا این امکان را از مردم ایران دریغ کردند؟

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....