تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 دی 1402 - 14:27
کد خبر : 153712

انتقاد از بدهی بزرگ دولت‌ها به صندوق توسعه ملی

انتقاد از بدهی بزرگ دولت‌ها به صندوق توسعه ملی

محمدحسن ابوترابی فرد گفت: صندوق توسعه ملی از ۱۵۰ میلیارد دلار کل منابع خود بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را در اختیار دولت قرار داده و این منابع به صندوق برنگشته است، حتی منابعی که این صندوق به بخش خصوصی داده نیز بازگشت نداشته است. به گزارش اقتصاددان به نقل از ایلنا، محمدحسن ابوترابی‌فرد، امام

محمدحسن ابوترابی فرد گفت: صندوق توسعه ملی از ۱۵۰ میلیارد دلار کل منابع خود بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را در اختیار دولت قرار داده و این منابع به صندوق برنگشته است، حتی منابعی که این صندوق به بخش خصوصی داده نیز بازگشت نداشته است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایلنا، محمدحسن ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران در همایش رشد تولید و مهار تورم با الگو و نقشه راه حکمرانی دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ با بهره گیری از فرصت‌های تولید محصول با برند تجاری ملی در کشور جهت رقابت در سطح منطقه گفت: پیشنهاد می‌شود شرکت‌های دانش‌بنیان در منافع برداشت از چاه‌های نفتی که از فناوری آنها در افزایش برداشت نفت استفاده می‌شود سهیم باشند.

وی افزود: امروز شکاف بین کشورهای غنی و فقیر شکاف دیجیتال و علمی و مبتنی بر داده‌هاست. کشورهایی که امروز در زنجیره تولید جهانی حضور موثر دارند شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان هستند که دانش و علم خود را به جهان می‌فروشند نه نفت و گاز و مواد معدنی.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: متاسفانه ما در صادرات مواد خام از کشوری مانند عراق هم عقب هستیم. کشور عراق از کل ۴۰ هزار دلار صادرات جهانی مواد خام سهم ۸۷میلیارد دلاری و ایران سهم ۷۸ میلیارد دلاری دارد. با این حال گفتنی است با وجود تحریم‌ها سعی شده ایران از تولید جهانی عقب بماند.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: امروز نبرد واقعی در عرصه اقتصاد جهانی در عرصه تولید کالاهای پیچیده است و امریکا سعی می‌کند در این زمینه گوی سبقت را از جهان برباید و دانش‌های نوظهور را در اختیار بگیرد. جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های بزرگی در این زمینه دارد. ایران از استقلال در حوزه تصمیم‌گیری برخوردار است، در حالی که قدرت‌های اقتصادی جهان چنین استقلالی ندارند و نقشه راه آنها را دیگران تعیین می‌کنند. سرمایه بزرگ ما امنیت و کاهش تهدیدها در سایه استقلال سیاسی کشور و مدیریت بر حسب عقلانیت و دانش در سطح کلان است و ما ذیل این سرمایه است که می‌توانیم برای برون‌رفت از تنگناها تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: ما در عرصه دانش‌های نو جایگاه مناسبی داریم. در حوزه‌های نانو، بیو و زیست‌فناوری از موقعیت خوبی برخورداریم اما مهم است با ترکیب فناوری‌های نو در مسیر دستیابی به فناوری‌های نوظهور حرکت کنیم. در حال حاضر خودروسازی ایران از کمترین ظرفیت علمی و دانش‌بنیان محروم است. بنابراین چطور می‌تواند از هوش مصنوعی در زنجیره تولید جهانی استفاده کند؟

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: سهم پژوهش و تحقیق در شرکت‌های ایرانی باید امروز چهار درصد باشد در حالی که کمتر از یک درصد است. کشوری که به جای فولاد، به نام فولاد گاز صادر می‌کند و ادعا می‌کند در صادرات فولاد رتبه دارد چه طور احساس نیاز به دانش‌بنیان شدن می‌کند؟

امام جمعه موقت تهران همچنین گفت: این نیاز واقعی و ضرروی است که بنگاه‌های اقتصادی را مجبور می‌کند به دانشگاه‌ها فشار آورند. محرک دانشگاه، اقتصادی است که می خواهد جایگاه خود را در اقتصاد جهانی حفظ کند و زمانی که کشوری حیات اقتصادی خود را در خطر ببیند به حرکت می‌افتد.

وی در ادامه اظهار کرد: صندوق توسعه ملی که قرار است موتور محرک اقتصاد ملی باشد امروز از ۱۵۰ میلیارد دلار کل منابع خود بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را در اختیار دولت قرار داده و این منابع به صندوق برنگشته است، حتی منابعی که این صندوق به بخش خصوصی داده نیز بازگشت نداشته است. با این رویه اقتصاد، دانش‌بنیان نخواهد بود بلکه نفت‌بنیان خواهد بود. اقتصاد مبتنی بر قیمتگذاری دستوری با دانش‌بنیان شدن فاصله دارد.

ابوترابی‌فرد در نهایت اظهار امیدواری کرد ایران بتواند اقتصادی مبتنی بر نفت و انرژی‌های فسیلی را به اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری تغییر دهد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....