تاریخ انتشار : یکشنبه 7 فروردین 1401 - 19:07
کد خبر : 82431

افزایش اجاره خانه رکورد زد

افزایش اجاره خانه رکورد زد

افزایش کرایه‌ها به بالاترین رشد در یک دهه گذشته رسید و در پی همین بسیاری از مستاجران به شهرهای حاشیه‌ای تهران کوچ کردند. اقتصاددان: سال ۱۴۰۰ سال دشواری برای مستاجران بود و براساس آمارها رکوردهای تلخی دراین سال برای مستاجران به ثبت رسید. افزایش کرایه‌ها به بالاترین رشد در یک دهه گذشته رسید.این درحالی بود

افزایش کرایه‌ها به بالاترین رشد در یک دهه گذشته رسید و در پی همین بسیاری از مستاجران به شهرهای حاشیه‌ای تهران کوچ کردند.

اقتصاددان: سال ۱۴۰۰ سال دشواری برای مستاجران بود و براساس آمارها رکوردهای تلخی دراین سال برای مستاجران به ثبت رسید. افزایش کرایه‌ها به بالاترین رشد در یک دهه گذشته رسید.این درحالی بود که براساس مصوبه ستاد ملی کرونا که در سال ۱۴۰۰ هم تمدید شد مالکان تنها مجوز افزایش ۲۵ درصد قیمت‌ها را داشتند.

بررسی آمارهای بانک مرکزی هم نشان می‌داد که در فروردین ۱۴۰۰ بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری رشد ۳۲.۳ درصدی نسبت به ماه قبل و ۳۶.۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل داشته است در اردیبهشت ماه رشد اجاره بها نسبت به ماه قبل۳۲.۶و نسبت ماه مشابه سال قبل ۳۶.۳ درصد بود.

در خرداد ماه نیز افزایش نرخ اجاره‌بها ادامه داشت و شاخص نسبت به ماه قبل ۳۳.۹درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۷.۶ درصد رشد داشت،در نخستین ماه تابستان رشد اجاره‌بها به ۳۴.۹ درصد رسید که این رقم نسبت به تیر ۹۹ بیش از ۳۸ درصد رشد داشت.

در مردادماه افزایش اجاره‌بها نسبت به ماه قبل ۳۷.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۱.۲ درصد بود.در شهریور رشد اجاره بها ۴۲.۸ درصد نسبت به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز ۴۵.۷ درصد بود.

در مهرماه همچنان رشد اجاره بها در حال رکورد زدن است و نسبت به ماه قبل شاخص کرایه مسکن اجاری به ۴۸.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۵۱.۳ درصد می‌رسد.

بازار مسکن و اجاره همسو شدند

براساس تحلیل کارشناسان مسکن ،در آبان ماه شاخص کرایه مسکن اجاره رشد ۵۱.۶ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۵۴.۹ درصدی به ماه مشابه سال قبل داشته است. آذر ماه این شاخص نسبت به ماه قبل ۵۱.۲ درصد رشد داشته و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۴.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در دی ماه همانند آذر ماه شتاب افزایش قیمت‌ها ادامه دارد و رشد شاخص اجاره به ۵۰.۷ درصد نسبت به ماه قبل ‌‌۵۴ درصد به ماه مشابه سال قبل است. این شاخص در بهمن ماه نسبت به ماه قبل ۴۸.۴ درصد و ماه مشابه سال قبل ۵۲.۲درصد رشد داشته است.

مقایسه روند تورم اجاره و خرید و فروش ملک از ابتدای امسال نشان می‌دهد تورم مسکن از محدوده ۹۲ درصد در فروردین به محدوده ۱۶ درصد در بهمن کاهش پیدا کرد.

اما تورم نقطه‌ای بازار اجاره از ابتدای امسال دقیقا معکوس بود و روند صعودی به خود گرفت به طوری که تورم ۳۲ درصدی ابتدای امسال در آذرماه به بیش از ۵۱ درصد افزایش یافت. اتفاقی که می‌تواند خبر نسبتا خوبی برای مستاجران باشد.

دقیقاً تغییر رفتار بازار اجاره در دو ماه گذشته است. در دی ماه و بهمن تورم مسکن و اجاره بعد از مدت‌ها همسو شدند و هر دو روند کاهشی گرفتند.

هرچند نظرات کارشناسان در خصوص وضعیت بازار اجاره در سال آینده متفاوت است اما حداقل آمارهای رسمی در دو ماه گذشته از روند کاهشی تورم اجاره حکایت دارد.

بر اساس مرکز آمار در بهار ۱۴۰۰ رشد فصلی اجاره ۲۳ درصد بوده که طی ۱۰ سال گذشته چنین رشدی سابقه نداشته است و همچنین رشد نقطه ای اجاره بها در بهار ۱۴۰۰ نیز نشان از رشد ۴۹.۸ که میزان رشد نیز رکورد محسوب می‌شود.

در دو سال ابتدای دهه ۹۰ افزایش اجاره‌بها را شاهد بودیم که این موج پس از دو سال خوابیده است ‌ و از سال ۹۳ به بعد افزایش نرخ اجاره‌بها به آرامی صورت گرفته که در بهار ۱۴۰۰ به بالاترین سطح خود رسیده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....