تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 آذر 1402 - 19:57
کد خبر : 147925

آخرین وضعیت سدهای کشور چگونه است؟

آخرین وضعیت سدهای کشور چگونه است؟

آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور از ابتدای سال آبی جدید تا ۲۷ آبان‌ماه نشانگر پرشدگی ۴۰ درصد مخازن سدهای کشور است. در حال حاضر میزان ورودی آب به سدهای کشور تا ۲۷ آبان‌ماه معادل ۲.۴۱۰ میلیارد مترمکعب بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته که عددی معادل ۲.۳۱۰ میلیارد مترمکعب بوده

آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور از ابتدای سال آبی جدید تا ۲۷ آبان‌ماه نشانگر پرشدگی ۴۰ درصد مخازن سدهای کشور است.

در حال حاضر میزان ورودی آب به سدهای کشور تا ۲۷ آبان‌ماه معادل ۲.۴۱۰ میلیارد مترمکعب بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته که عددی معادل ۲.۳۱۰ میلیارد مترمکعب بوده ۴ درصد افزایش داشته است، همچنین میزان خروجی از مخازن سدهای کشور در این تاریخ معادل ۴.۴۸ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این عدد در قیاس با سال گذشته که عددی معادل ۳.۴۶ میلیارد مترمکعب بوده بیانگر افزایش ۳۰ درصدی است.

در شرایط کنونی حجم آب موجود در مخازن ۱۹ میلیارد و ۶۴۰ میلیون مترمکعب ثبت شده که نسبت به سال گذشته که عددی معادل ۱۷ میلیارد و ۹۸۰ میلیون مترمکعب بوده، ۹ درصد افزایش داشته و درصد پرشدگی مخازن سدهای کشور به عدد ۴۰ درصد رسیده است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از تجارت نیوز  ،   وضعیت سدهای مهم (شرب – کشاورزی) بیانگر این است که در ۱۵ سد، درصد پرشدگی بیش از ۵۰ درصد است؛ به طوری که سد زاینده‌رود ۱۴۱ درصد و سد شهر بیچار استان گیلان ۵۴ درصد و سد اکباتان و آبشینه استان همدان ۵۵۸ درصد آب دارند همچنین میزان آب در سد ایلام ۱۴۹ درصد و در سد وشمگیر، گلستان، بوستان استان گلستان ۱۸۸ درصد است.

همچنین ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ۲۰.۱ میلی‌متر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره مشابه درازمدت۲۵.۷ میلی‌متر ۲۲ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که عددی معادل ۲۲.۸ میلی‌متر بوده ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

پرشدگی سدهای کشور معادل ۴۰ درصد است

بنا بر گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور، ورودی آب به سدها در یک ماه اخیر افزایش یافته اما درصد پرشدگی کاهش یافته است. گزارش این شرکت در هشتم مهرماه نشان می‌دهد که از ابتدای سال آبی تا این تاریخ ۰/۲۵ میلیارد مترمکعب ورودی سدهای کشور و درصد پرشدگی این سدها نیز ۴۳ درصد بود.

دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور روز گذشته گزارش دیگری از وضعیت سدها منتشر کرد که نشان می‌دهد ورودی آب به سدها از ابتدای سال جاری تا این تاریخ (۱۳ آبان) ۱٫۸۰ میلیارد مترمکعب بود. در این تاریخ پرشدگی سدها ۴۰ درصد عنوان شده است. اما خروجی از سدها چقدر تغییر کرده است؟

خروجی از سدها از ابتدای سال آبی تا ۸ مهرماه، ۰/۶۴ میلیارد مترمکعب بود و از ابتدای سال جاری تا ۱۳ آبان‌ماه ۳٫۵۷ میلیارد مترمکعب بود.

بارش‌های پاییزی در مهر و آبان موجودی برخی از سدها را از صفر خارج کرد. موجودی سدهای وشمگیر، بوستان و گلستان در استان گلستان تا هشتم مهرماه صفر بود، روز گذشته اما موجودی این سدها چهار میلیون مترمکعب عنوان شد. پرشدگی این سدها به یک درصد رسید.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....