تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 - 18:57
کد خبر : 164870

آخرین آمار از ثروت ۱۰۰ میلیارد دلاری‌های جهان+ جدول

آخرین آمار از ثروت ۱۰۰ میلیارد دلاری‌های جهان+ جدول

۱۴ عضو باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری‌های جهان در حالی سال ۲۰۲۴ را آغاز کرده‌اند که سهمی حدود ۰٫۴۴ درصد از کل ثروت جهان را در اختیار دارند؛ ثروتی که مجموع آن بالغ بر ۴۵۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۲ اعلام شده است. اقتصاددان: در دنیای امروز جایگاه و امکاناتی وجود دارد که فقط با پول

۱۴ عضو باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری‌های جهان در حالی سال ۲۰۲۴ را آغاز کرده‌اند که سهمی حدود ۰٫۴۴ درصد از کل ثروت جهان را در اختیار دارند؛ ثروتی که مجموع آن بالغ بر ۴۵۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۲ اعلام شده است.

اقتصاددان: در دنیای امروز جایگاه و امکاناتی وجود دارد که فقط با پول می توان خرید، مانند عضویت در باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری جهان؛ امکانی که تنها در صورت داشتن ثروتی چند میلیارد دلاری برای هر فرد محقق خواهد شد. باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری جهان را طبقه نخبه‌ای از میلیاردرهایی که دارای ثروت ۱۲ رقمی هستند، تشکیل می دهند و امسال ۱۴ نفر در سراسر جهان واجد شرایط حضور در این باشگاه شناخته شدند که بسیاری از آنها با راه‌اندازی شرکت‌های فناوری به این ثروت هنگفت دست پیدا کردند. این تعداد در مقایسه با شش سال گذشته و تنها در یک مورد نسبت سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است.

براساس گزارش اخیر فوربس، میلیاردرهای جهان ۱۲۰ درصد ثروتمندتر از یک دهه قبل شده اند، اما این ۱۴ نفر که دارایی آنها ۲۵۵ درصد افزایش یافته، بسیار بهتر از میانگین سایر میلیاردرهای جهان عمل کرده اند. ۱۴ عضو باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری‌های جهان، در مجموع ۲ تریلیون دلار ثروت دارند و بدین ترتیب ۰٫۵ درصد از تعداد ۲۷۸۱ میلیاردر جهان، صاحب حدود ۱۴ درصد از کل ثروت میلیاردرهای جهان هستند.

این در حالیست که چندی پیش ۱۰۰ میلیارد دلار حتی برای مجموعه میلیاردرها دور از دسترس به نظر می‌رسید. در سال ۱۹۸۷، زمانی که فوربس اولین رتبه بندی ثروت جهانی خود را منتشر کرد، فقط دو سرمایه دار ژاپنی بودند که بیش از ۱۰ میلیارد دلار ثروت داشتند. (حدود ۲۷ میلیارد دلار به نرخ امروز، مبلغی که در فهرست ۲۰۲۴ در رتبه ۶۹ قرار می گیرد.)

آخرین آمار از ثروت 100 میلیارد دلاری‌های جهان+ جدول

چند درصد ثروت جهان در اختیار اعضای باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری است؟

سهم دارایی ۱۴ عضو باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری از ثروت کل جهان چقدر است؟ این سوالی است که پاسخ آن را می‌توان از گزارش ارائه شده توسط بانک کردیت سوئیس و شرکت خدمات مالی و بانکداری سوئیسی UBS پیدا کرد.

براساس تجزیه و تحلیل ثروت پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر که توسط بانک کردیت و UBS انجام شده است، مجموع ثروت افراد صاحب ثروت جهان تا پایان سال ۲۰۲۲، به ۴۵۴ تریلیون دلار رسیده است. این در حالیست که مجموع ثروت اعضای باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری جهان، بالغ بر دو تریلیون دلار است و بدین ترتیب می توان گفت این ۱۴ نفر حدود ۰٫۴۴ درصد از ثروت کل افراد صاحب ثروت جهان ( با مبنا قرار دادن آمار بانک سوئیسی) را در اختیار دارند.

برنارد آرنو، به عنوان ثروتمندترین فرد جهان هم نسبت به ثروت افراد صاحب ثروت جهان ۰٫۰۵۱ درصد، سهم دارد. همچنین براساس این گزارش، حدود ۵۴ میلیون، میلیونر در سراسر جهان تا پایان سال ۲۰۲۲ حضور داشتند که میانگین ثروت هر بزرگسال ۸۴۷۱۸ دلار بوده است.

نسبت ثروت ۱۴ بیلیونر جهان با موجودی سرمایه ایران
اگر بخواهیم درک بهتری از میزان ثروت ۱۴ عضو باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری‌های جهان داشته باشیم، بد نیست میزان آن را در نسبت با ایران بسنجیم.

بنا به گزارش بانک مرکزی موجودی سرمایه خالص اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۷ هزار همت است.

با توجه به تورم و افزایش قیمت‌ها از منبع تشکیل سرمایه ناخالص تا سال ۱۴۰۲ و فرض رشد حقیقی صفر، ارزش موجودی سرمایه اقتصاد ایران برای سال ۱۴۰۲ به بیش از ۶۹ هزار همت رسیده است که با فرض قیمت میانگین نرخ ارز غیررسمی ۵۰ هزار تومانی، اقتصاد ایران حدود «۱۴۰۰ میلیارد دلار» سرمایه دارد.

بر این اساس می توان گفت که دارایی «۲۰۰۰ میلیارد دلاری» ۱۴ نفر میلیارد جهان، در حدود ۴۰٪ از موجودی سرمایه اقتصاد ایران بزرگتر است.

البته باید این نکته مهم را در نظر گرفت چون جریان سرمایه بین‌المللی در املاک و مستغلات، ماشین‌آلات، معادن و حتی نظام پرداخت ایران ورودی ندارد، دارایی ایرانیان در داخل کشور حتما ارزش واقعی و حقیقی بیش از این دارد.

۱۴ ثروتمند ۱۰۰ میلیارد دلاری جهان را بشناسید
با این همه، از دیگر نکات جالب توجه درباره باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری جهان که فوربس معرفی کرده، کشورهایی است که اعضای این باشگاه شهروند آن هستند که به جز چهار مورد (مکزیک، هند، اسپانیا و فرانسه)، ۱۰ ثروتمند جهان در ایالات متحده آمریکا ساکن‌اند.

اما آنچه مشخص است، امروزه با افزایش ثروت در سراسر جهان، عضویت در باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری روز به روز رایج تر می شود. در ادامه فهرست کامل انحصاری ترین باشگاه زمین، از کم ترین تا بیشترین میزان ثروت را مرور خواهیم کرد. (میزان دارایی خالص مربوط به ۸ مارس ۲۰۲۴ است.)

۱۴٫ کارلوس اسلیم
دارایی خالص: ۱۰۲ میلیارد دلار | منبع ثروت: مخابرات | کشور: مکزیک

اسلیم از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به عنوان ثروتمندترین فرد جهان با ۷۴ میلیارد دلار در اوج رتبه بندی قرار داشت. اگرچه اکنون ۱۳ نفر دیگر جلوتر از او هستند، اما به لطف افزایش ارزش پزو مکزیک و جهش ۶۰ درصدی قیمت سهام شرکت صنعتی اش، او همچنان از همیشه ثروتمندتر است.

۱۳٫ آمانسیو اورتگا
دارایی خالص: ۱۰۳ میلیارد دلار | منبع ثروت: زارا | کشور: اسپانیا

ثروت اورتگا از سال گذشته تاکنون ۲۶ میلیارد دلار افزایش یافته است و دارایی خالص او به دلیل جهش ۴۳ درصدی سهام خرده فروشی لباس اش که زنجیره مد زارا را اداره می کند، به ۱۲ رقم رسیده است. مجموعه املاک و مستغلات اورتگا که شامل لجستیک، املاک مسکونی و اداری عمدتا در اروپا و آمریکای شمالی می شود، اکنون ۲۰ میلیارد دلار ارزش دارد و به مستاجران از جمله اپل، آمازون و والمارت اجاره داده می شود.

۱۲٫ مایکل بلومبرگ
دارایی خالص: ۱۰۶ میلیارد دلار | منبع ثروت: بلومبرگ | کشور: آمریکا

در آگوست، بلومبرگ LP، زمانی که بلومبرگ پس از سه دوره به عنوان شهردار نیویورک انتخاب، ولاد کلیاتچکو را به عنوان مدیرعامل منصوب کرد که اولین مدیر اجرایی از سال ۲۰۱۴ محسوب می شد. مایل بلومبرگ همچنین در حال برنامه ریزی بلندمدت برای پول خود است و آوریل گذشته، بنیانگذار ۸۲ ساله غول فناوری مالی و رسانه ای به طور علنی متعهد شد که ۸۸ درصد از سهام خود برای کمک هایی مانند پیشگیری از تغییرات آب و هوایی و سلامت عمومی به خیریه بلومبرگ اهدا کند.

۱۱٫ سرگی برین
دارایی خالص: ۱۱۰ میلیارد دلار | منبع ثروت: گوگل | کشور: آمریکا

سرگی برین یک کارآفرینان موفق است که در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا زندگی و فعالیت می کند ولی اصالتی روسیه ای دارد. او به همراه لارنس لری پیج توانست موتور جست و جوی اینترنتی گوگل را در سال ۱۹۹۸ میلادی (۱۳۷۸ شمسی) ایجاد کند.

۱۰٫ لری پیج
دارایی خالص: ۱۱۴ میلیارد دلار | منبع ثروت: گوگل | کشور: آمریکا

بنیانگذاران گوگل اکنون چهار سال از فعالیت های روزمره خود فاصله گرفته اند، اما همچنان بزرگترین سهامداران فردی این غول فناوری هستند. پیج بیشتر از دید عموم دوری می‌کرد و در پنج جزیره خصوصی گزارش‌شده‌اش، از جمله یکی در فیجی و دیگری در پورتوریکو، وقت می‌گذراند. برین سال گذشته از نیمه بازنشستگی خارج شد تا تغییراتی را در مدل‌های چت ربات هوش مصنوعی گوگل ارائه دهد و در زمان انتشار چت بات جمینی در دسامبر به عنوان یکی از «همیاران اصلی» معرفی شد.

۹٫ موکش آمبانی
دارایی خالص: ۱۱۶ میلیارد دلار | منبع ثروت: منابع مختلف | کشور: هند

آمبانی اولین عضو آسیایی باشگاه ۱۰۰ میلیارد دلاری است که امسال به لطف سهام پررونق شرکت خود موفق به کسب این جایگاه شد. در ماه مارس، او میزبان یک جشن سه روزه پر ستاره در مجتمع پالایشگاهی Reliance برای جشن عروسی آتی کوچکترین پسرش بود. ریحانا، خواننده معروف در این مراسم برای ۱۶۰۰ مهمان از جمله مارک زاکربرگ، بیل گیتس و ایوانکا ترامپ اجرا کرد.

۸٫ استیو بالمر
دارایی خالص: ۱۲۱ میلیارد دلار | منبع ثروت: مایکروسافت | کشور: آمریکا

مالک لس آنجلس کلیپرز در تابستان امسال تیم خود (پنجمین تیم با ارزشNBA ) را به یک استادیوم جدید منتقل می کند. ثروت بالمر از سال گذشته تا حدودی به دلیل ارزش بالای کلیپرز و به لطف افزایش سهام مایکروسافت، ۴۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

۷٫ بیل گیتس
دارایی خالص: ۱۲۸ میلیارد دلار | منبع ثروت: مایکروسافت | کشور: آمریکا

بیل گیتس علیرغم اینکه تقریباً ثروتمندترین فردی است که تا به حال جهان به خود دیده است اما به لطف رقابت سخت در صدر، طلاق پرهزینه در سال ۲۰۲۱ و ۵۹ میلیارد دلاری که به امور خیریه داده است، کمترین رتبه را از سال ۱۹۹۲ کسب کرده است. بنیانگذار مایکروسافت در ۱۸ سال از ۲۳ سال (۱۹۹۵ تا ۲۰۱۷) ثروتمندترین فرد جهان بود.

۶٫ وارن بافت
دارایی خالص: ۱۳۳ میلیارد دلار | منبع ثروت: برکشایر هاتاوی | کشور: آمریکا

بافت که شریک تجاری دیرینه اش چارلی مانگر در ۹۹ سالگی در نوامبر درگذشت، در یک سال گذشته خود را در یک خصومت نادر دید و با جیمی هاسلم میلیاردر همکارش در مورد قیمت خرید برکشایر هاتاوی از زنجیره کامیون هاسلم اختلاف نظر داشت. طرفین در ژانویه به توافق رسیدند و برکشایر آخرین ۲۰ درصد از Pilot را به مبلغ ۲٫۶ میلیارد دلار خریداری کرد. سهام برکشایر در بالاترین حد خود قرار دارد که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

۵٫ لری الیسون
دارایی خالص: ۱۴۱ میلیارد دلار | منبع ثروت: اورکل کورپوریشن | کشور: آمریکا

یک دهه پس از کناره گیری از سمت مدیرعاملی اوراکل، الیسون همچنان رئیس، مدیر ارشد فناوری و بزرگترین سهامدار آن با ۴۰ درصد از شرکت است. سهام اوراکل ۳۴ درصد رشد کرد و به او کمک کرد تا ۳۴ میلیارد دلار ثروتمندتر شود. سرمایه‌گذاری‌های دیگر او به خوبی پیش نمی‌روند و ارزش سهام او در X کمتر از یک‌سوم یک میلیارد دلاری است که برای آن پرداخت کرده است و Project Ronin، یک استارت‌آپ نرم‌افزار سرطان که او در سال ۲۰۱۸ تأسیس کرد، قرار است تعطیل شود.

۴٫ مارک زاکربرگ
دارایی خالص: ۱۷۷ میلیارد دلار | منبع ثروت: فیس بوک | کشور: آمریکا

پس از سقوط ۷۵ درصدی سهام غول رسانه‌های اجتماعی نسبت به اوج خود در سال ۲۰۲۱، زاکربرگ تقریباً یک چهارم از کارکنان خود را اخراج کرد و در عین حال شرط‌بندی بزرگی روی هوش مصنوعی و متاورس داشت. سهام شرکت در طول سال گذشته تقریباً سه برابر شد و زاک با ۳۹ سال سن به ثروتمندترین فرد تبدیل شد.

۳٫ جف بزوس
دارایی خالص: ۱۹۴ میلیارد دلار | منبع ثروت: آمازون | کشور: آمریکا

بنیانگذار آمازون امسال هم از نظر ثروت و هم از نظر آفتاب به طلا دست یافت. او به لطف جهش ۹۳ درصدی در سهام تجارت الکترونیک لویاتان، ۸۰ میلیارد دلار ثروتمندتر شد. در همین حال، او ۱۵۰ میلیون دلار برای خرید خانه در جزیره پناهگاه میلیاردر میامی، به سمت فلوریدای آفتابی و مالیات پسند پس از سه دهه نقل مکان کرد.

۲٫ ایلان ماسک
دارایی خالص: ۱۹۵ میلیارد دلار | منبع ثروت: تسلا، اسپیس ایکس | کشور: آمریکا

ثروت ایلان ماسک تا نوامبر ۲۰۲۱ فاصله زیادی دارد، زمانی که او اولین کسی بود که ۳۰۰ میلیارد دلار ثروت داشت. از آن زمان، او چندین بار عنوان ثروتمندترین جهان را به دست آورده و از دست داده است زیرا شرط بندی های جسورانه او یا رشد داشته است مانند ارزش اسپیس ایکس که به ۱۸۰ میلیارد دلار افزایش یافت، یا مانند شبکه اجتماعی ایکس (۷۰%) و سهام تسلا (۵۷%) کاهش یافته است.

۱٫ برنارد آرنو
دارایی خالص: ۲۳۳ میلیارد دلار | منبع ثروت: LVMH | کشور: فرانسه

ثروتمندترین فرد جهان برای دومین سال متوالی. ثروت آرنو در سال ۲۰۲۳ است که به لطف شرکت لوکسش، LVMH، که مالک لویی ویتون، کریستین دیور و سفوراست، ۱۰ درصد رشد ثروت داشته است. سال گذشته، غول مد ۱۶٫۵ میلیارد دلار سود خالص در ازای ۹۴ میلیارد دلار درآمد را اعلام کرد. آرنو برنامه جانشینی خود برای حفظ کنترل خانواده را در ژانویه تثبیت کرد، زمانی که پیشنهاد کرد پسرانش الکساندر و فردریک را به هیئت مدیره LVMH اضافه کنند، جایی که آنها به دو فرزند بزرگ او، آنتوان و دلفین بپیوندند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ده − یک =

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....