تاریخ انتشار : یکشنبه 21 مهر 1398 - 16:10
کد خبر : 1364

عثمانی ها هم تهدید خواری و هم کشور گشایی؛

عثمانی ها هم تهدید خواری و هم کشور گشایی؛

ساختگاه قوم کرد در میانه کشورهای ایران، عراق، سوریه و ترکیه است. آنها سالهاست که برای استقلال خود دست به سلاح برده اند. و با نا امن شدن این منطقه، دولتهای مرکزی رقبتی به سرمایه گذاری در این مناطق ندارند. حتی بخش خصوصی هم مایل به حضور در مناطق نا امن کرد نشین نیست. چرا

ساختگاه قوم کرد در میانه کشورهای ایران، عراق، سوریه و ترکیه است. آنها سالهاست که برای استقلال خود دست به سلاح برده اند. و با نا امن شدن این منطقه، دولتهای مرکزی رقبتی به سرمایه گذاری در این مناطق ندارند. حتی بخش خصوصی هم مایل به حضور در مناطق نا امن کرد نشین نیست. چرا که ریسک سرمایه گذاری بسیار بالاست. بهمین خاطر عموما مناطق کرد نشین محصور در بین ۴ کشور خاورمیانه از نظر اقتصادی ضعیف و فقیر هستند. البته از نظر منابع طبیعی بخصوص نفت غنی و سرشار هستند، بخصوص در شمال عراق. اما این یقینا منجر به توسعه پایدار منطقه نخواهد شد.
استقلال طلبی کردها باعث خشم دولتهای مرکزی شده است. آنها حتی همه پرسی استقلال هم برگزار کردند و تلاش کردند بعد از خود مختاری نیم بند کردهای عراق، کردهای سوریه را هم که در آشوبهای منطقه ایی نظارت کمی بر آنها بود ، به سمت خود آورده و یک اتحاد منطقه ایی بوجود آورند. اما حمله داعش و کمکهای بی دریغ ایران، باعث شد رفراندوم را به خواست ایران مسکوت بگذارند. در غیر اینصورت داعش کردها را قتل عام میکرد. بدون شک کمک ایران بدون تعهد عدم استقلال طلبی صورت نگرفته است.
دولتهای آمربکا و اسراییل تلاش زیادی کردند که کردها را مستقل کنند. چرا که با اینکار محل تنش های دائمی منطقه، از سرزمینهای اشغالی فلسطین، به منطقه کرد نشین منتقل و چهار دولت مخالف صهیونیست ها درگیر نزاعهای بی پایان میشدند.
از سوی دیگر اگر دولتی بنام کردستان تشکیل میشد، بعلت عدم دسترسی به آبهای آزاد یک کشور شبیه افغانستان و چه بسا بدتر میشد. بنظر میرسد خود مختاری و ایجاد تجارت آزاد در چهار سوی مرزها بیشتر به نفع کردها باشد، تا استقلالی که باعث حصر آنها می گردد.
اما اقدام اخیر ترکیه در شرایطی که دولت مرکزی سوریه بشدت تضعیف شده است، در حقیقت برای گرفتن اختیار منطقه کرد نشین شمال سوریه است. عثمانی ها میخواهند تهدیدات دائمی کردها را به فرصت تبدیل کنند. الحاق بخشی از سوریه به ترکیه قطعا از ذهن وارثان عثمانی ها دور نیست. درگیری های گسترده دولت سوریه با گروههای تکفیری و بخصوص داعش توان حفظ تمامیت ارضی را از بشار اسد گرفته است و توان رویارویی با ارتش ترکیه را ندارد. دوری کردها از دولت سوریه هم دفاع از آنها را دشوارتر می کند. آنها بیش از آنکه به دولت مرکزی سوریه اقبال نشان دهند، تلاش می کنند متحد آمریکا بمانند . که البته آمریکا اکنون قصد ندارد برای کردها هزینه کند و آنها را رها کرده است. آمریکاییها بدنبال گاو شیرده منطقه است تا او را بدوشد و کردهای سوریه این پتانسیل را ندارند. از سوی دیگر طرح آمریکا و متحدانش در منطقه کاملا شکست خورده با هزینه بسیار سنگین و ادامه طرح هم منفعتی برای آنها نخواهد داشت.
اما ترکها هم از آمریکا و متحدانش بابت ارسال سلاح به داخل سوریه باج سنگین گرفتند و هم بخاطر جلوگیری از هجوم آوارگان به اروپا. نفت تقریبا رایگان داعش گنج ترکها از نابسامانیهای منطقه بود. آنها اکنون هم دست بردار نیستند و میخواهند با تصرف مناطق نفت خیز شمال سوریه برد تمام و کمال خود را تکمیل کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....