زلزله در ترکیه قیمت نفت را بالا برد
زلزله در ترکیه قیمت نفت را بالا برد

چشم انداز چین و نگرانی عرضه پس از زلزله در ترکیه باعث بالا رفتن قیمت نفت شد

چشم انداز چین و نگرانی عرضه پس از زلزله در ترکیه باعث بالا رفتن قیمت نفت شد

به گزارش خبرنگار اقتصاددان به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز سه‌شنبه برای دومین جلسه متوالی افزایش یافت که ناشی از خوش‌بینی نسبت به بهبود تقاضا در چین و نگرانی‌ها در مورد کمبود عرضه پس از تعطیلی پایانه اصلی صادرات و پس از زلزله در ترکیه بود.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۸۲ سنت یا ۱٫۰۱ درصد افزایش به ۸۱٫۸۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت با ۸۲ سنت یا ۱٫۱۱ درصد افزایش به ۷۴٫۹۳ دلار در هر بشکه رسید.

ادوارد مویا، تحلیلگر OANDA گفت: «قیمت نفت خام به دلیل انتظارات برای تثبیت بهبود چین و قطع عرضه‌ی ناشی از زلزله ای که ترکیه را ویران کرد، در حال افزایش است.»

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند: «نیمی از رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری از چین است که تقاضای سوخت جت در حال افزایش است.»

عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، قیمت نفت شاخص خود را برای خریداران آسیایی برای اولین بار در شش ماه گذشته در بحبوحه انتظارات برای بهبود تقاضای نفت به ویژه از سوی چین، افزایش داد.

عملیات در پایانه صادرات نفت ترکیه با ظرفیت یک میلیون بشکه در روز در جیهان پس از وقوع زلزله بزرگ در این منطقه متوقف شد. پایانه BTC که نفت خام آذربایجان را به بازارهای بین المللی صادر می‌کند، در روزهای ۶ تا ۸ فوریه بسته خواهد شد.