تاریخ انتشار : یکشنبه 6 مرداد 1398 - 23:11
کد خبر : 559

راهبرد توسعه با ویژگی چین برای توانمندی حمل و نقل این کشور

راهبرد توسعه با ویژگی چین برای توانمندی حمل و نقل این کشور

بر اساس داده‎های منتشر شده اخیر اداره ملی آمار چین، با گذشت ۷۰ سال از تأسیس جمهوری خلق چین، این کشور در زمینه توسعه تأسیسات زیربنایی به پیشرفت جهشی رسیده و پایه محکمی را برای توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی خود بنا نهاده است. به ویژه آنکه چین در توسعه راه و ترابری به دستآوردهای قابل ملاحظه‌ای رسیده است. طوری که

بر اساس داده‎های منتشر شده اخیر اداره ملی آمار چین، با گذشت ۷۰ سال از تأسیس جمهوری خلق چین، این کشور در زمینه توسعه تأسیسات زیربنایی به پیشرفت جهشی رسیده و پایه محکمی را برای توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی خود بنا نهاده است. به ویژه آنکه چین در توسعه راه و ترابری به دستآوردهای قابل ملاحظه‌ای رسیده است. طوری که تا پایان سال ۲۰۱۸، مسافت کل راه آهن و راه شوسه این کشور در مقایسه با سال ۱۹۴۹ میلادی به ترتیب ۵ برابر و ۵۹ برابر شده است. مسافت طول مسیرهای پروازی نیز نسبت به پایان سال ۱۹۵۰ میلادی ۷۳۴ برابر شده است.
طبق داده های منتشر شده، تا پایان سال ۲۰۱۸، مسافت کل راه آهن چین به ۱۳۱ هزار کیلومتر رسید که پنج برابر پایان سال ۱۹۴۹ است و از آن میان مسافت راه آهن سریع السیر ۲۹ هزار کیلومتر است که بیش از ۶۰ درصد مسافت کل راه آهن سریع السیر جهان را شامل می‎شود. مسافت راه شوسه چین نیز به ۴ میلیون و ۸۵۰ هزار کیلومتر رسید که ۵۹ برابر سال ۱۹۴۹ است. مسافت مسیرهای پروازی چین ۸ میلیون و ۳۸۰ هزار کیلومتر است که ۷۳۴ برابر پایان سال ۱۹۵۰ است.لیو شیائو مینگ معاون وزرات ترافیک و حمل و نقل چین در این مورد گفت: «طی ۷۰ سال گذشته، ما با پشت سر گذاشتن سختی ها، راه توسعه با ویژگی چین برای توسعه حمل و نقل را انتخاب کرده است. به ویژه پس از برگزاری هجدهمین دور کنگره ملی حزب کمونیست چین، ما به کشوری بزرگ در زمینه حمل و نقل تبدیل شده‎ایم و اکنون با گام‎های استوار به سوی تبدیل شدن به یک کشور قوی  در زمینه حمل و نقل حرکت می کنیم.»
اکنون فاصله صنعت حمل و نقل چین در مقایسه با سطح درجه یک جهانی بیش از پیش کاهش یافته و در برخی از زمینه ها نیز از سطح پیشرفته جهان فراتر رفته است. برای نمونه، مسافت راه آهن سریع السیر در چین به ۲۹ هزار کلومتر رسید که در مقام اول جهان قرار دارد و مسافت جاده سریع السیر به ۱۴۰ هزار کیلومتر رسید که نیز در مقام اول جهان قرار دارد.
“هو سی جی” استاد دانشکده ترافیک و حمل و نقل دانشگاه جیائو تونپ پکن که بیش از ۸۰ سال سن دارد و روند توسعه صنعت حمل و نقل چین را در ۷۰ سال گذشته به چشم خود دیده است. او می‎گوید، سرمایه گذاری و ساخت تاسیسات زیربنایی یک نیروی محرکه برای رشد با ثبات اقتصاد چین تبدیل شده است. وی گفت: «اولا، صنعت حمل و نقل جزو تاسیسات زیربنایی است و به سرمایه گذاری عظیمی نیاز دارد و این امر باعث می شود که کشور سرمایه گذاری در این زمینه را افزایش دهد.ثانیا، قبل از اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز، ساخت شبکه جاده ها متعادل نبود و اکثریت کارهای ساخت در شرق کشور صورت گرفت و مناطق مرکزی و غربی بسیار کم مورد توجه بود. اکنون ما با بهسازی تقسیم بندی حمل و نقل، به توسعه متعادل اجتماعی و اقتصادی کشور کمک می کنیم. »

کارشناسان بر این باورند که تکامل شبکه راه و ترابری و ارتقای سطح خدماتی در این زمینه به ارتقای کارآیی گردش اقتصادی و کاهش هزینه حمل و نقل چین یاری کرده و در توسعه صنایعی چون خودرو، کشتی، ذوب آهن، لجستیک، تجارت الکترونیک، گردشگری و ساختمان سازی و خرید و فروش املاک نقش داشته و تعداد زیادی شغل در چین ایجاد کرده است.

اکنون چین در حال تلاش برای تبدیل شدن به یک کشور قوی در زمینه حمل و نقل است. “لیو شیائو مینگ” معاون وزارت ترافیک و حمل و نقل چین گفت، چین با دیدگاه جهانی، اصرار بر ویژگی چین و بر اساس سطح درجه یک بین المللی تلاش می کند که سیستم ترافیکی مدرن توام با ایمنی، راحتی، موثر، سبز و اقتصادی بودن را ایجاد کند ولی تحقق این هدف بدون نوآوری فنی امکان پذیر نیست. وی گفت:«تغییرات تاریخی حمل و نقل از بزرگی تا قوی شدن، بدون نوآوری فناوری به سختی تحقق می یابد. ما باید نوآوری را در جایگاه کلیدی قرار داده و با استفاده از نوآوری تبدیل به یک کشور قوی در زمینه حمل و نقل شویم. »

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....