در اقتصاد یارانه‌ای فقط رانت توزیع می‌شود/ پرداخت سالانه ۴۵میلیارد دلار بابت یارانه انرژی
در اقتصاد یارانه‌ای فقط رانت توزیع می‌شود/ پرداخت سالانه ۴۵میلیارد دلار بابت یارانه انرژی

درحالی سالانه میلیاردها دلار از منابع کشور بابت یارانه انرژی در کشور هدر می رود که به دلیل تخصیص غیر بهینه، این میزان هزینه‌کرد از سرمایه منجر به تولید و بهبود اقتصاد نمی‌شود.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد کشور که هرساله عمیق‌تر می‌شود بحث تخصیص منابع یارانه‌ای است. اما کارشناسان معتقدند برای رهایی از چنین گردابی که اقتصاد را به ورطه نابودی می‌کشد باید هرگونه یارانه‌ای قطع شود. در این‌صورت است که دیگر تفاوتی میان بخش خصوصی، دولتی و خصولتی نیست و همه در یک راستا قرار می‌گیرند.

در این رابطه حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: از آنجاکه در اقتصاد یارانه‌ای فقط رانت توزیع می‌شود، نباید دنبال راندمان و بهره‌وری بود چراکه از اول همه ابعاد تخصیص یارانه از سوی دولت مشخص شده است. به گفته صالحی در حقیقت در اقتصاد یارانه‌ای ما زمینه را برای تضعیع منابع ملی فراهم می کنیم.

وی در ادامه افزود: دلیل اینکه می گوییم در اقتصاد یارانه‌ای منابع کشور ضایع می‌شود به خاطر این است که با ارائه انرژی تقریبا رایگان به مردم در حقیقت آن‌ها را به اسراف و عدم مصرف بهینه ترغیب می‌کنیم. رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران همچنین گفت: بنابر آخرین آمار سازمان جهانی انرژی، ایران سالانه ۴۵ میلیارد دلار بابت یارانه انرژی پرداخت می‌کند که در حقیقت باید گفت با هدر رفت انرژی در کشور این مبلغ سوخت می‌شود. همین شرایط است که ایران را در صدر پُرمصرف‌ترین کشورهای نفت و گاز و برق و آب قرار داده است.

در نتیجه از چنین ساختاری نمی‌توان انتظار داشت تا به سمت مدیریت مصرف و ذخیره‌سازی انرژی از جمله برق برای صادرات پیش رود. تا زمانی‌که توزیع رانت انرژی در کشور به نام اعطای یارانه انرژی انجام شود نمی‌توان امیدوار بود که بخش خصوصی واقعی پا بگیرد.

  • منبع خبر : اقتصادآنلاین