تاریخ انتشار : سه شنبه 8 مرداد 1398 - 11:59
کد خبر : 597

بهره‌وری پایین عوامل تولید در اقتصاد کشاورزی ایران

بهره‌وری پایین عوامل تولید در اقتصاد کشاورزی ایران

قادر دشتی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: برخلاف کمیابی ماده حیاتی آب و با توجه به این که بخش کشاورزی، بزرگ‌ترین مصرف کننده آب در ایران و سایر نقاط جهان به شمار می‌آید، آن طور که باید از آب به عنوان یک نهاده به شکل اقتصادی استفاده نمی‌شود. وی ادامه داد: اقتصاد، سیستم تشکیلاتی پیچیده‌ای

قادر دشتی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: برخلاف کمیابی ماده حیاتی آب و با توجه به این که بخش کشاورزی، بزرگ‌ترین مصرف کننده آب در ایران و سایر نقاط جهان به شمار می‌آید، آن طور که باید از آب به عنوان یک نهاده به شکل اقتصادی استفاده نمی‌شود.

وی ادامه داد: اقتصاد، سیستم تشکیلاتی پیچیده‌ای بوده که کار آن نظم دادن به تولید و توزیع خدمات و کالاها در جامعه است، اظهار کرد: با توجه به این تعریف، رسالت سنگینی بر عهده نظام اقتصادی کشور بوده و با توجه به مختلط و اسلامی بودن نظام اقتصادی ایران، هر سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی، فعالیت‌های اقتصادی را به شکل مکمل ترتیب داده و از منابع موجود استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: کمیابی، نزدیکترین کلمه‌ای است که به هنگام صحبت از اقتصاد در ذهن تداعی می‌شود، هر جایی که کمیابی مطرح باشد به علم اقتصاد و تحلیل اقتصادی نیازمندیم، حتی هوا نیز در برخی موارد بعد اقتصادی پیدا می‌کند، به طوریکه مردم برای استفاده از هوای سالم حاضر به پرداخت هزینه می‌شوند.

وی با اشاره به روند نگران کننده منابع آبی در نقاط مختلف دنیا افزود: آب یکی از عوامل محدود کننده و مهم‌ در تولیدات کشاورزی بوده و ارزش و قیمت آب دو مقوله متفاوت هستند، قیمت به مبلغی که کشاورز به سازمان تامین کننده آب می‌پردازد، اشاره دارد، اما ارزش واقعی آب با قیمتی که برای آن تعیین شده است، برابر نیست.

استاد گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تبریز تاکید کرد: منظور ما این نیست که قیمت آب واقعی نبوده و باید افزایش پیدا کند، بلکه قصد داریم به ارزش واقعی آب پی برده شود، هر چند ممکن است بسیاری از کالاها به طور رایگان در اختیار ما قرار داده شود، اما «اصل هزینه-فرصت» به ما می‌گوید که می‌توان برای هر کالا به واسطه کاربرد آن در یک موقعیت مناسب‌تر، ارزش بالاتری هم در نظر گرفت.

وی ادامه داد: در برنامه‌های توسعه اقتصادی کشور صحبت‌های بسیاری در خصوص استفاده مطلوب از آب شده است، اما در گام اجرایی فاصله قابل توجهی با نقطه ایده آل وجود دارد. از این رو برای یک  کشور در حال توسعه‌­ای نظیر ایران ، برگزاری همایش‌هایی همچون سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی می‌تواند فرصتی برای ارائه راهکارهای استفاده بهینه از منابع آب و تحلیل آن باشد.

دشتی هدف از برگزاری این کنفرانس را تبادل اندیشه بین گروه‌های مختلف علمی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در محورهای این کنفرانس ضمن توجه به ابعاد فنی به عوامل مختلفی همچون تغییر اقلیم، ابعاد اقتصادی، ابعاد  اجتماعی و حکمرانی آب نیز توجه شده است و ارائه مقالاتی در این محورها می‌تواند راهکارهایی جهت بهبود وضعیت منابع آب کشور به دست اندرکاران امور آب ارائه دهد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....