درشرایطی که با وجود افزایش ارز دلار نسبت به ریال هستیم و نرخ کالا ها به صورت مداوم در حال افزایش هست، یکی از راه های رهایی از این مشکل ایجاد منابع درآمد دلاری می‌باشد که نقش مهمی در بهبود سطح زندگی ما خواهد داشت. راه های مختلفی در دنیا برای درآمد دلاری وجود داشته […]

درشرایطی که با وجود افزایش ارز دلار نسبت به ریال هستیم و نرخ کالا ها به صورت مداوم در حال افزایش هست، یکی از راه های رهایی از این مشکل ایجاد منابع درآمد دلاری می‌باشد که نقش مهمی در بهبود سطح زندگی ما خواهد داشت. راه های مختلفی در دنیا برای درآمد دلاری وجود داشته که یکی از بهترین راه ها ورود به بازار فارکس است. فارکس به عنوان یکی از بازارهای مالی راه نسبتا آسانی برای درآمد دلاری برای شما بوجود خواهد آورد که در نوشته قصد داریم تا با معرفی این بازار آموزش فارکس را به شما عزیزان ارائه دهیم.

فارکس چیست به زبان ساده

فارکس چیست؟

فارکس بزرگترین بازار مالی جهان بوده و یک بازار نامتمرکز است که در کشورهای مختلف جهان گسترده شده است. این بازار مالی مکانی برای تبادل ارز کشورهای جهان بوده و به دلیل نا متمرکز بودن از کشور استرالیا در طی روز آغاز شده و به ژاپن رفته واز آنجا به انگلیس و آمریکا می‌رود. فارکس به این دلیل یک بازار ۲۴ ساعته است که در تمامی این کشورها در بازه زمانی مشخص از روز فعال بوده و در طول هفته به صورت مداوم در این کشورها در گردش است. از روز دوشنبه تا پایان روز جمعه بازار فارکس باز بوده و معامله گران در این بازار امکان معامله را خواهند داشت. البته در Forex تنها معامله گران حضور نداشته و گروه های بزرگ تری مانند بانک های مرکزی و بانک های بزرگ در این بازار به عنوان بزرگان بازار شناخته شده و روندهای بازار فارکس را شکل می‌دهند. گروه های فعال در فارکس شامل موارد زیر است:

  • بانک های مرکزی
  • بانک های بزرگ
  • موسسات مالی
  • بروکرهای فارکس
  • معامله گران

بانک های مرکزی با هدف کنترل ارزش ارز کشور خود در فارکس فعال بوده و اهداف کسب سود از این بازار را ندارند. در مقابل بانک های بزرگ با هدف تامین ارز مورد نیاز افرادی که به ارز کشورهای دیگر نیاز دارند در این بازار فعال بوده و البته با کسب سود از نوسانات فارکس نیز در این بازار فعال هستند. بروکرهای فارکس نیز با هدف ارائه خدمات به معامله گران فارکس در این بازار فعال بوده و خدمات ارائه می‌کنند. معامله گران فارکس نیز به عنوان کوچکترین گروه این بازار، از طریق بروکرهای فارکس دراین بازار به معامله پرداخته و از نوسانات بوجود آمده در این بازار کسب سود می‌کنند. تا اینجا متوجه این موضوع شده اید که فارکس برای تبدیل ارز کشورها با یکدیگر بوده و گروه های مختلفی در آن فعال هستند. اما ما به عنوان یک معامله گر فارکس در این بازار چه نقشی داشته و چطور از این بازار کسب درآمد می‌کنیم؟

ما معامله گران فارکس با وجود زیاد بودنمان نقش پررنگی در این بازار نداریم. دلیل ان هم حجم معاملات معامله گران فارکس نسبت به بانک ها بوده که این امر باعث می‌شود تا تاثیری زیادی در این بازار نداشته باشیم. اما این موضوع اهمیتی نداشته و موضوع مهم نحوه کسب درآمد ما از این بازار می‌باشد. قطعا در بازارهای مالی نمودارهای مربوط به سهام شرکت ها را مشاهده کرده اید. در نمودارها نوساناتی به صورت روزانه به وجود آمده که از طریق بالا و پایین رفتن قیمت ها امکان کسب سود وجود خواهد داشت. در بازار بورس ایران تنها از طریق افزایش قیمت سهام امکان کسب سود وجود داشته که جالب است که بدانید در بازار فارکس از صعود و نزول قیمت ها به دلیل وجود دو ارز در کنار هم امکان کسب سود وجود دارد. جفت ارزهای فارکس دو ارز از دو کشور متفاوت می‌باشد که در کنار هم قرار گرفته و یک جفت ارز را تشکیل می‌دهند. این ویژگی باعث شده است تا امکان فروش یک جفت ارزهم وجود داشته و در صورت نزولی شدن قیمت شما وارد سود شوید.

چطور در فارکس معامله کنیم؟

همان طور که گفته شد ما به عنوان معامله گر فارکس بخش کوچکی از این بازار را تشکیل داده و به همین دلیل امکان حضور مستقیم در فارکس را نداریم. در بورس ایران نیز به همین صورت بوده و برای معامله باید از کارگزاری ها اقدام کرده و در یک کارگزاری ثبت نام کنیم. در فارکس این وظیفه بروکرها بوده که معامله گران فارکس را ثبت نام کرده و اجازه معامله در این بازار را به آنها بدهند. بروکرها با ارائه پلتفرم های معاملاتی به معامله گران به آنها این امکان را می دهند تا امکان خرید و فروش جفت ارزها را داشته باشند. اغلب بروکرهای فارکس نرم افزار متاتریدر را به مشتریان ارائه می دهند که امکان خرید و فروش تحلیل در این نرم افزار وجود داشته و امکانات بسیار متنوعی برای ورود به فارکس دارد.

ربات و اکسپرت فارکس

اکسپرت ها و ربات فارکس نیز به عنوان معامله گران خودکار فارکس شناخته می شوند که از طریق استراتژی های معاملاتی طراحی شده و امکان خرید و فروش خودکار را به ما می دهند. این ربات ها بر روی نرم افزار متاتریدر اجرا می شوند و کار خرید و فروش جفت ارزهای فارکس را مطابق استراتژی خود انجام می دهند. این ربات ها بر خلاف انسان خسته نشده و اشتباهاتی را انجام نمی دهند. دقیقا همان استراتژی را اجرا کرده و از فارکس کسب درآمد می کنند.